dieta ketogeniczna
fot.unsplash.com

Dieta ketogeniczna staje się coraz bardziej popularna i rośnie liczba jej zwolenników. Osoby, które ją stosują mówią nie tylko o spektakularnych efektach w utrace wagi, ale także o polepszeniu się samopoczucia i lepszym śnie. Na czym polega dieta ketagoniczna? 

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Dieta ketogeniczna inaczej zwana dietą ketogenną polega na spożywaniu dużej ilości tłuszczy oraz małej ilości węglowodanów. Różni się ona od codziennej diety, w której spożywa się ok. 35% tłuszczów, 50% węglowodanów i 15% białek. W keto natomiast spożywa się 80-90% tłuszczu, a 10-20% białka i węglowodanów. Jak to wiec możliwe, że dieta działa?

Węglowodany są głównym źródłem energii dla waszego ciała, w momencie, w którym organizm nie dostaje ich wystarczająco, zaczyna szukać w innych miejscach. Natrafia na tłuszcze i zaczyna z nich korzystać. Po kilku dniach diety ketogenicznej zaczynamy odczuwać bardzo duże zmiany.

Dieta ketogeniczna – dla kogo, plusy i minusy

Dietę wprowadzacie w życie, kupujecie produkty, gotujecie posiłki, spożywacie je i tak mija kilka dni. Po nich zaczynacie czuć się świetnie, jesteście weseli, pełni energii, czujecie się jakbyście złapali samego pana boga za nogi. To motywuje was do utrzymania diety keto i nic w tym dziwnego. Kto z nas nie chciałby się czuć tak cały czas?

dieta ketogeniczna
fot.unsplash.com

Sielanka lub stan euforyczny jednak mija po około dwóch miesiącach i zastępuje go szereg problemów takich jak np. utrata apetytu, senność, zaparcia czy zapach potu, moczu i oddechu zmienia się na nieprzyjemny. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim należy pamiętać, że aby wejść w stan ketozy, dużą wagę należy przywiązywać do tego co jemy, jak jemy i jakie ma to wartości. Dodatkowo powinno się być pod stałą kontrolą lekarza.

Dieta ketogeniczna ma swoje plusy i minusy, co jest oczywiście naturalne. To, że sprawdza się ona u drugiej połówki, przyjaciela czy znajomego, nie koniecznie oznacza, że sprawdzi się także u nas. U jednych samopoczucie się poprawia, u innych nie. Decyzja oczywiście należy do was i do waszego organizmu. Jeśli jednak chcecie spróbować, mamy dla was kilka wskazówek.

dieta ketogeniczna
fot.unsplash.com

Dieta ketogeniczna – co jeść?

Oczywiście w diecie keto chodzi o to, aby ograniczyć spożywanie węglowodanów. Dzienne limit jesteście w stanie wykożystać jedząc choćby dwie kromki chleba. Zatem jest on naprawdę niski. Zaleca się, aby zamiast pieczywa sięgnąć po warzywa i w ten sposób dostarczyć organizmowi węglowodany.

Najważniejszym aspektem keto są jednak tłuszcze, choć zwierzęce są jak najbardziej wskazane nie powinniście bazować wyłącznie na nich. Tłuszcze powinny być zróżnicowane. W diecie ektogenicznej poza tłuszczami zwierzęcymi muszą znaleźć się także tłuszcze roślinne jak np. oleje, nasiona, awokado czy orzechy.

Dieta ketogeniczna – suplementacja

Jak w każdej diecie nie wolno zapominać o suplementacji. Jakie suplementy powinniście przyjmować na diecie ketogenicznej? Przede wszystkim kwasy omega 3, które mają za zadanie ułatwić naszemu organizmowi przestawienie się na duże ilości tłuszczów. Warto także sięgnąć po witaminy w grupy B, czyli B6, B9, B12.

Istnieją również specjalne „mieszanki” suplementów dla osób na diecie ketogenicznej. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości czy obawy, nie obawiajcie się udać do lekarza i zapytać wprost u eksperta. Jeśli cokolwiek was niepokoi podczas bycia na diecie keto, również udajcie się do specjalisty. Utrata zdrowia na pewno nie jest warta zgubienia kilku kilogramów.

Dieta ketogeniczna składa się z wielu czynników i aspektów, zanim postanowicie wprowadzić ją w życie, upewnijcie się, że zrobiliście duże rozeznanie w tym temacie. Zapiszcie wszystkie istotne informacje na kartce, w zeszycie, w telefonie czy na komputerze. Możecie również dodać się do grup tematycznych np. na Facebooku, gdzie dostaniecie na pewno wiele cennych wskazówek i porad. Przede wszystkim bądźcie bardzo ostrożni i rozważni, w końcu chodzi o wasze zdrowie i samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here