Freeganizm niesie za sobą wiele kontrowersji. Potocznie mówi się, że osoby żyjące w ten sposób, jedzą jedzenie ze śmietników i kontenerów. Oczywiście jest to prawda. Mimo to wiele osób patrzy na freeganizm z pogardą, wcale nie powinno tak być. Na czym polega ten styl życia? W jaki sposób działa?
Freeganizm – co to jest?
Freeganizm to styl życia, który potocznie mówiąc, polega na spożywaniu jedzeniu ze śmietnika. Znaczy on jednak znacznie więcej. Nazwa „freeganizm” powstała z połączenia dwóch innych słów: free (z ang. wolny, za darmo) oraz weganizm (dieta, w której nie spożywa się produktów podchodzenia zwierzęcego jak np. mleko, mięso, jajka, nabiał itp.).
Freeganizm – idea
Freeganizm to nie tylko sposób na oszczędność. Ten nurt stara się uświadomić innych, ile żywności i jedzenia zostaje wrzuconych do śmieci, mimo że wciąż nadają się do spożycia. Niestety w wielu krajach, jedzenie, które przyszło w uszkodzonym opakowaniu, ciemniejsze, choć wciąż jadalne, banany czy nawet lekko ciemniejsza sałata lub wczorajszy chleb, nie może zostać oddane potrzebującym. Musi zostać wyrzucone. Freeganie nie zgadzają się na to. Ratują więc żywność, która ląduje w śmietnikach, a wciąż nadaje się do jedzenia.
Freeganie nie jedzą spleśniałych pomidorów czy jabłek, choć istnieje takie przekonanie. W kubłach na śmieci znajdzie się wiele produktów, które nawet nie wyglądają na uszkodzone czy niezdatne do spożycia. Wystarczy, że produkt jest jeden dzień po dacie przydatności i musi zostać wyrzucony. Zapewne większość z was w domu posiada serek czy jogurt, który wciąż jest szczelnie zamknięty, a jego data minęła wczoraj lub przedwczoraj? Czy należy go wyrzucić? Nie, jeśli wszystko jest w porządku, nadal możecie go zjeść.
Freeganizm – zasady
Przede wszystkim główną zasadą freeganizmu jest niemarnowanie żywności. Tyczy się to nie tylko supermarketów czy sklepów, ale także indywidualnych osób. Dodatkowo ważny jest szacunek. Podczas grzebania w śmietniku, nie rozwala się produktów. Nie śmieci wokół kubła, nie przestawia się go na inne miejsce. Jeśli śmietniki są zamykane, omija się ten sklep. Nie rozwala się kłódki, nie przeciska między kratami itp.
Freeganizm – jak zacząć?
Jak zacząć freeganizm? Najlepiej zacząć od ograniczenia marnowanej żywności. Warto rozplanować jadłospis na cały tydzień. Zastanowić się co będzie wam potrzebne, co lubicie jeść, co jecie itp. Czas na pierwszy wypad – jak się za to zabrać? Zdecydowanie najłatwiej będzie samochodem, choć rower czy pójście pieszo, również wchodzi w grę. Nie zapomnijcie jednak zabrać ze sobą rękawiczek oraz latarki i toreb na zakupy.
Sprawdźcie, np. na aplikacji, jakie sklepy i supermarkety znajdują się wokół was. Rozpiszcie sobie godziny ich zamknięcia, adresy itp. Utwórzcie listę. Najlepiej, aby te sklepy znajdowały się w niedalekiej odległości. Podjeżdżacie na miejsce w nocy, najlepiej po 1-2 godzinach od zamknięcia sklepu. Sprawdzacie śmietniki oraz to czy są zamykane, jeśli nie są – do dzieła.
Freeganizm – co można znaleźć w śmietnikach?
Śmietniki zazwyczaj będą zawierać dużo śmieci, ale znajdą się tam także, nawet, kilogramy owoców i warzyw. Sprawdźcie, co tam jest, co lubicie jeść, co nadaje się do spożycia itp. Nie zabierajcie żywności na siłę. Zwłaszcza jeśli wiecie, że nie uda wam się tego zjeść. Dodatkowymi produktami możecie się podzielić lub podzielić z rodziną czy przyjaciółmi.
Jeśli chcecie zrobić dobry uczynek, to co nadaje się do spożycia, a wy nie bierzecie już tego ze sobą, możecie odłożyć np. do kartonu i pozostawić obok śmietnika. Bezdomni, czy osoby, które podobnie jak wy, wybierają się na łowy, będą miały ułatwione zadanie.
Freeganizm – co zrobić z żywnością?
Poza jedzeniem, które zjecie normalnie jak np. jabłka czy banany, możecie zrobić także wszelakie przetwory, ciasta itp. Jeśli uda wam się znaleźć paprykę w dużych ilościach – zróbcie z niej leczo. Z jabłek możecie wykonać dżemy. Słoiki wystarczy dobrze zagotować, a następnie wstawić np. do piwnicy.