implant antykoncepcyjny
fot.unsplash.com

Implant antykoncepcyjny to dość nowa metoda antykoncepcji, zatem nie słyszy się o niej tak często. Mimo to ma wiele plusów, zatem warto wiedzieć o istnieniu takiej opcji. Podobnie jak spirala, świetnie sprawdzi się dla osób zapominalskich, które często pomijają branie tabletek antykoncepcyjnych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Implant antykoncepcyjny – co to jest?

Implant antykoncepcyjny jest wykonany z tworzywa sztucznego, a kształtem przypomina niewielki pręt. Choć w Polsce nie jest on jeszcze aż tak popularny, na świecie zyskał wiele zwolenniczek. Nic w tym dziwnego. Jest on bardzo skuteczny, w skali Pearla to 99,5%.

Implant nie jest wkładany do macicy tak jak wkładka, a wkłada się go pod skórę np. na ramieniu. Oczywiście taki zabieg wykonuje lekarz w gabinecie, a nie wy sami, w domu na kanapie. Nie trwa on długo, a dodatkowo jest bezbolesny. Podobnie jak przy innych metodach antykoncepcji, wszczepienie powinno odbyć się w pierwszym dniu cyklu kobiety.

implant antykoncepcyjny
fot.unsplash.com

Implant antykoncepcyjny – na ile lat?

Implant antykoncepcyjny podobnie jak spirala domaciczna, jest długotrwałą metodą antykoncepcji. Wszczepienie implantu powoduje ochronę już od drugiego tygodnia po aplikacji, aż do 5 lat. Zatem mimo tego, że jest on drogi, wcale nie jest to kwota, która się nie zwróci. Zdecydowanie dużą zaletą implantu jest fakt, że nie musicie pamiętać o codziennym braniu tabletek czy cotygodniowym zmienianiu plastrów.

Jak działa implant antykoncepcyjny? Mechanizm działania takiego implantu opiera się głównie na wydzielaniu progesteronu. Progesteron to hormon, który blokuje owulacje. Dzięki temu hormonowi już od drugiego tygodnia kobieta jest chroniona przed niechcianą ciążą.

Implant antykoncepcyjny – cena

Jako że implanty w Polsce, nie są jeszcze aż tak popularne, założenie ich nie jest tanie. Ceny zaczynają się już od około 1000 złotych. Wszystko oczywiście zależy od kliniki, w której to zrobicie, a także miasta, w którym mieszkacie. Ceny mogą się różnić, zatem warto podzwonić, popytać i zorientować się, gdzie jest ona najkorzystniejsza.

Implant antykoncepcyjny – wady i zalety

Implant antykoncepcyjny, podobnie jak każda inna metoda antykoncepcji ma szereg wad i zalet. Oczywiście skutki uboczne, jak i wasze samopoczucie przy implancie, zależny jest tylko od was i waszego organizmu. Antykoncepcja jest bardzo indywidualna. To, co sprawdzi się u jednej osoby, nie koniecznie zadziała o drugiej.

Zalety implantu antykoncepcyjnego:

  • długotrwała ochrona (5 lat),
  • wysoka skuteczność (aż 99,5% w skali Pearla),
  • idealna metoda dla zapominalskich,
  • zabieg w pełni odwracalny,
  • idealne dla osób karmiących piersią,
  • sprawdzi się u kobiet, które z powodów zdrowotnych nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych.

Wady implantu antykoncepcyjnego:

  • mała popularność, co wiąże się z problemem znalezienia odpowiedniej kliniki,
  • cena, koszt „na raz” to około 1000-1200 złotych,
  • nie chroni przed chorobami wenerycznymi
implant antykoncepcyjny
fot.unsplash.com

Implant antykoncepcyjny – skutki uboczne

W przypadku tabletek antykoncepcyjnych często kobiety odczuwają wiele skutków ubocznych. Przy implancie są one bardzo podobne. Występują przede wszystkim bóle głowy, wahania nastroju, przybranie na wadze, tkliwość piersi i oczywiście spadek libido. Naturalnie, nie każda kobieta będzie te skutki odczuwać. W początkowej fazie jest to zdecydowanie normalne, w końcu każdy organizm musi się przyzwyczaić do czegoś nowego. Jeśli jednak stan się utrzymuje lub pogarsza, konieczna będzie wizyta u lekarza ginekologa lub nawet wyciągnięcie implantu.

Implant antykoncepcyjny – przeciwskazania

Implant antykoncepcyjny nie sprawdzi się jednak u wszystkich. Szczególnie nie poleca się go kobietom z nowotworami piersi, zakrzepicą lub z krwawieniami z dróg rodnych o nieznanej etiologii. Kobiety ciężarne nie powinny również go stosować. W przypadku chorób, które uniemożliwiają założenie takiego implantu, zalecamy skonsultowanie sprawy z lekarzem. To on bowiem będzie miał dostęp do wszystkich waszych schorzeń, chorób, badań czy wyników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here