fot.unsplash.com

Metod antykoncepcji jest wiele. Jak wybrać tą odpowiednią? Wszystko tak naprawdę zależy od was, waszego ciała, organizmu, wyników badań. Warto jednak być zorientowanym na różne metody, a następnie skonsultować je ze swoim lekarzem. 

Ring dopchwowy – co to jest?

Ring dopochwowy to po prostu elastyczny, przeźroczysty krążek. Wyglądem przypomina on duży pierścionek. Zawiera on progestagen i estrogen, czyli działa tak samo jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych dwufazowych. Zagęszcza on śluz i wpływa na zatrzymanie owulacji. Dodatkowo warto wiedzieć, że ring ma bardzo niską zawartość estrogenu, co zdecydowanie obniża skutki uboczne takie jak natkliwość piersi, a także zmniejsza obfitość plamienia.

ring dopochwowy
fot.unsplash.com

Krążek dopochwowy jak założyć. Krążek dopochwowy kiedy zakładać

Krążek dopochwowy zakładacie w pierwszym dniu cyklu, czyli w pierwszym dniu pojawienia się u was miesiączki. Jak go założyć? Zdecydowanie najprościej będzie to zrobić, ściskając ring i wkładając go do pochwy. W taki sam sposób jak aplikujecie np. tampon lub kubeczek menstruacyjny. Nie ma znaczenia, pod jakim kątem będzie on włożony czy jak głęboko uda się wam go wsadzić. Ważne jednak jest, aby dotykał on błony śluzowej, co umożliwia prawidłowe działanie.

Ring dopochwowy możecie stosować na dwie metody.

  1. Ring aplikujecie w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego i pozostawiacie go tam na 21 dni. Po tym czasie wyciągacie go i występuje „okres”, a tak naprawdę krwawienie z odstawienia. Po upływie 7 dni aplikujecie nowy i gotowe.
  2. Możecie również pominąć wyciąganie go i stosować go przez całe 21 dni cyklu, a następnie wkładacie nowy. Nie robicie wtedy tygodniowej przerwy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy przerw nie robicie, nie oznacza to, że w tym miesiącu nie pojawi się u was „okres”. Oczywiście mogą występować drobne plamienia po aplikacji nowego ringu.

Pierścień dopochwowy – czy trzeba go nosić 24/7?

Wiele osób zastanawia się, czy taki ring powinno się nosić 24/7. Tak, jednak od tej reguły są także wyjątki. Zdarza się, że np. podczas stosunku wasz partner będzie go czuł. Sam ring w takim momencie może wam sprawiać dyskomfort. W takiej sytuacji możecie go wyjąć. Nic się absolutnie nie stanie. Należy pamiętać jednak aby po stosunku wsadzić go z powrotem, jako że nie powinniście go wyciągać na dłużej niż trzy godziny.

Krążek dopochwowy wypadł

Co zrobić w przypadku gdy krążek wypadł? Jeśli był to okres mniejszy niż trzy godziny, możecie spokojnie zaaplikować go z powrotem. Jeśli jednak ten czas był dłuższy macie dwie możliwości. W pierwszym lub drugim tygodniu stosowania oczywiście wkładacie go z powrotem, jednak przez następne 7 dni, musicie stosować dodatkową antykoncepcję jak np. prezerwatywy.

W przypadku gdy ring wypadł czy został wyjęty, na więcej niż 3 godziny, a był to trzeci tydzień cyklu, nie wkładacie go z powrotem, a po prostu aplikujecie nowy. W takiej sytuacji nie musicie używać dodatkowej antykoncepcji, jako że nowy ring chroni was już od pierwszego dnia.

ring dopochwowy
fot.unsplash.com

Pierścień dopochwowy ile kosztuje

Ile kosztuje taki ring i czy to się opłaca? Cena jednego krążka wynosi około 50 zł, jednak kupując zestaw 3 sztuk, zapłacicie jedyne 120 zł. Wliczając tygodniową przerwę i trzytygodniowe stosowanie ringu, koszt miesięczny to około 40-50 złotych. Czy to się opłaca?

Podobną cenę mają plastry antykoncepcyjne, które kosztują około 50 złotych. Tabletki antykoncepcyjne natomiast to koszt od 20 do 40 zł. Spirala kosztuje około 1500 zł (wliczając 1000 zł za założenie), a implant ok. 1000-1200 złotych. Ceny więc są bardzo zróżnicowane. Sami musicie określić, co wam odpowiada oraz jaką kwotę jesteście w stanie przeznaczyć. Warto jednak pamiętać o różnicach.

  • Tabletki antykoncepcyjne (240 – 480 zł rocznie) – codzienne przyjmowanie, w określonych godzinach.
  • Plastry antykoncepcyjne (600 zł rocznie) – zmiana plastra co tydzień.
  • Spirala antykoncepcyjna (400-1500 zł na trzy/pięć lat) – brak konieczności zmiany czy przyjmowania tabletek na długi okres czasu.
  • Implant dopochwowy (1000-1200 zł na pięć lat) – długi okres działania, brak konieczności zmiany czy przyjmowania tabletek codziennie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here