spirala domaciczna
fot.unsplash.com

Spirala domaciczna, inaczej zwana także wkładką antykoncepcyjną to często wybierana metoda antykoncepcji. Jej największym plusem jest dobra cena oraz okres ochrony, który sięga od 3 do 5 lat. Sprawdzi się zatem u osób zapominalskich. Co jeszcze musicie wiedzieć? Odpowiadamy! 

Wkładka domaciczna – co to jest?

Wkładka domaciczna, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w środku macicy. Nie jesteście zatem w stanie zrobić tego sami w domu na kanapie jak zażycie tabletek czy naklejenie plastra. Konieczna jest do tego wizyta u lekarza, ginekologa.

Jej skuteczność według wskaźnika Pearla wynosi od 0,6 do 0,7 w przypadku wkładki wykonanej z miedzi, a w przypadku tej hormonalnej 0,1. Często zmniejsza ona także obfitość krwawienia. Jej największym atutem jednak jest zdecydowanie czas ochrony.

spirala domaciczna
fot.unsplash.com

Wkładka antykoncepcyjna na 5 lat

Jak już wspominaliśmy, wkładkę zakładacie na okres od 3 do 5 lat, w zależności od tego co wybierzecie lub do doradzi wam lekarz ginekolog. Zakładacie ją raz i macie spokój na kilka lat. Świetnie więc sprawdzi się ona u osób zapominalskich, dla których przyjmowanie codziennie leków czy naklejanie plastra co tydzień jest trudnym zadaniem.

Spirala domaciczna cena. Wkładka domaciczna cena założenia

Cena wkładki, czyli spirali domacicznej to około 400-500 zł. Dodatkowo do tego musicie doliczyć koszta założenia, jednak nie zawsze. Przykładowo jeśli leczycie się prywatnie i macie wykupiony pakiet, najpewniej cena założenia wynosić będzie u was równe 0 złotych. Prywatnie jednak, bez pakietu może was to kosztować około 500 zł za spiralę i 1000 złotych za założenie. Wielu kobietom jednak udało się założyć wkładkę na NFZ, zatem nie płaciły za to.

Choć kwota może wydawać się duża, wcale tak nie jest. Nie wierzycie? Weźcie w dłoń kalkulator. Przykładowo: tabletki antykoncepcyjne to koszt od 20 do 40 złotych, a plastry to około 50 zł. Oczywiście ta kwota jest miesięczna. Stosując tabletki, w ciągu roku, zapłacicie od 240 do 480 zł, a w ciągu trzech lat od 720 złotych do 1440 zł. Stosując plastry, w ciągu roku, zapłacicie około 600 zł, a w ciągu trzech lat 1800 złotych. Przyjmując, że zapłacicie za spiralę 1500 zł, na 3 lata, wciąż zaoszczędziliście 300 zł niż gdybyście stosowali plastry. W przypadku, gdy płacicie tylko za spiralę, czyli około 400-500 złotych, różnica cenowa jest kolosalna. Sami więc widzicie, że się to opłaca.

spirala domaciczna
fot.unsplash.com

Wkładka domaciczna skutki uboczne. Spirala antykoncepcyjna wady

Wkładka domaciczna jednak jak każda metoda antykoncepcji, ma swoje wady czy skutki uboczne. Wiele kobiet słyszy od swojego ginekologa, że ta metoda sprawdzi się tylko u osób, które już urodziły dziecko, co nie jest prawdą. Mimo to ból przy zakładaniu może być dość mocny, zwłaszcza jeśli jesteście wrażliwe. Po aplikacji mogą wystąpić bóle głowy, brzucha czy nawet omdlenia, dlatego zaleca się wzięcie L4 lub urlopu na kilka dni po „zabiegu”.

Mimo to wkładka domaciczna może powodować inne skutki uboczne jak np. ból brzucha, senność, spadek libido czy ciągły „okres” lub plamienia. Jeśli stan się utrzymuje, skontaktujcie się ze swoim lekarzem, być może konieczne będzie wyciągnięcie jej i zmiana na inną metodę antykoncepcji. Niestety, nawet najbardziej doświadczony lekarz, nie ma na tę sytuację wpływu. Nie każda metoda sprawdzi się u każdej kobiety. Istnieją także osoby, które skutki uboczne odczuwają przy każdej metodzie antykoncepcji, nie tylko spirali, ale także podczas stosowania tabletek, plastrów, ringów, zastrzyków czy implantów.

Musicie więc jednak zastanowić się, czy koszt 400-1500 złotych nie obciąża was zbyt bardzo i czy w razie niepowodzenia nie będziecie mocno żałować i rozpaczać. Zdecydowanie nie polecamy „męczenia” się, aby zaoszczędzić. W końcu znajdziecie metodę, która jest dla was, może to jednak wymagać trochę czasu i cierpliwości, z waszej strony. Głowa do góry!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here