kaczka

Kaczka, mimo że doskonale znana w historii polskiej kuchni, nie zawsze cieszyła się popularnością, goszcząc na naszych stołach dość rzadko. Dziś znów zaczęliśmy doceniać walory mięsa kaczek, jednak wciąż nie każdy decyduje się przygotować te potrawy w domu. Dlaczego tak jest? Jedną z przyczyn jest bez wątpienia pogląd, że kaczka jest mięsem wymagającym dużej wiedzy i doświadczenia, aby gotowe danie było smaczne i przede wszystkim soczyste. Często bowiem kaczka przygotowywana w nieprawidłowy sposób jest sucha. Jak tego uniknąć?

Marynata

Kaczkę, jak każdy inny drób, który chcemy upiec, musimy odpowiednio przyprawić. Nie można robić tego tuż przed włożeniem mięsa do piekarnika, ponieważ dodatki będą wyczuwalne jedynie na skórce. Warto więc przygotować marynatę wcześniej i zanurzyć w niej kaczkę co najmniej 24 godziny przed pieczeniem. Mamy wówczas gwarancję, że mięso przejdzie aromatem przypraw. Do marynaty można stosować różne dodatki, natomiast jednymi z najpopularniejszych są rozmaryn, majeranek oraz czosnek. Smak kaczki podkreśli z pewnością doskonale wybrane wino. Sprawdź ofertę win na wybieramwino.pl.

Marynata ma wpływ nie tylko na smak mięsa, ale także na jego miękkość w środku i chrupkość na zewnątrz. Dlatego też, dodając do bejcy miód, zyskamy wyjątkowo chrupiącą skórkę. Alkohol natomiast, najczęściej jest to wino, zmiękcza kaczkę. Rodzajów marynat jest bardzo dużo, dlatego przed pierwszym przygotowaniem kaczki, warto sprawdzić co najmniej kilka receptur i wybrać tę, która pasuje do waszych kulinarnych gustów. Tradycyjne sposoby przygotowywania bejcy znajdziecie w książkach kucharskich, które z pomocą pożyczki na raty, możecie kupić w księgarniach lub antykwariatach.

Sposób pieczenia

Na delikatność i soczystość mięsa bez wątpienia wpływa także sposób pieczenia. Kaczki nie można piec zbyt długo. Jak zatem obliczyć optymalny czas? Najlepiej odnieść się do wagi kaczki, przyjmując, że każdy jej kilogram to 60 minut pieczenia. Jeśli więc mamy dwukilogramową kaczkę, powinniśmy włożyć ją do piekarnika na 120 minut. Oczywiście nie jest to sztywna reguła, ponieważ na bieżąco należy sprawdzać stopień wypieczenia.

Kolejnym elementem, o którym trzeba pamiętać podczas przygotowywania kaczki, jest jej przykrycie w piekarniku. Można wykorzystać specjalne zamykane naczynia, które możecie kupić z pomocą pożyczki na raty. Dobrym rozwiązaniem będą też popularne naczynia żaroodporne lub foliowy rękaw. Pieczenie pod przykryciem zabezpiecza mięso przed wysuszeniem, a jednocześnie zatrzymuje aromat pochodzący z marynaty.

Nadzienie

Myśląc kaczka, od razu większości z nas na myśl przychodzi nadzienie z jabłek. Tak, to tradycyjny sposób serwowania tego mięsa. Ale funkcją jabłek nie jest tylko nadanie specyficznego smaku, ale także utrzymanie optymalnej wilgotności mięsa. Dlatego też do wnętrza kaczki wkładamy jabłka, a następnie korpus zamykamy za pomocą wykałaczek. Sok, powstający podczas pieczenia, a pochodzący z mięsa i jabłek, ma ogromny wpływ na jakość kaczki. Podczas pieczenia warto nim polewać mięso, co zapobiegnie przesuszeniu.

Przygotowując kaczkę, dobrze jest wyposażyć się w termometr. Wystarczy go co jakiś czas wbić w mięso, aby od razu poznać jego temperaturę. Pozwoli to określić precyzyjnie moment, w którym kaczka będzie gotowa. Sondę elektroniczną można kupić w sklepach ze sprzętem AGD lub w firmach zajmujących się zaopatrzeniem placówek gastronomicznych. Jeśli na przeszkodzie do zakupu termometru stoją przejściowe problemy finansowe, z pomocą przyjdzie pożyczka na raty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here