jak zrobić sztukaterię
fot.unsplash

Sztukateria na ścianach jest bardzo modna. Nic w tym dziwnego. Koszt jest niewielki, z powodzeniem każdy może zrobić to sam, a ściana wygląda zupełnie inaczej. Taka dekoracja sprawdzi się w wielu miejscach oraz pasuje do większości stylów. Odnajdzie się przy stylu boho, a także minimalistycznym. Sprawdźcie sami!

Jak zrobić sztukaterię na ścianie? Sztukateria na ścianie w salonie

Możliwości jest naprawdę wiele. Sklepy budowlane jak np. Leroy Merlin czy Castorama, w swojej ofercie mają gotową sztukaterię, którą wystarczy jedynie zamontować na ścianie. Możecie również zrobić ją sami za pomocą listewek. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki efekt czy wzór chcecie osiągnąć. Zacznijcie więc od inspiracji. Przeglądajcie katalogi, a także zdjęcia w sieci. My polecamy do tego Pinterest. Znajdziecie na tej platformie wiele pięknych wnętrz, które z pewnością was zachwycą.

Teraz gdy wiecie już, co jest modne, a także co wam się podoba, czas na mierzenie. Zdecydujcie się na miejsce, w którym taką sztukaterię chcielibyście umieścić. Możecie w tym celu wykorzystać pustą ścianę, na którą nigdy nie mieliście pomysłu lub takie ozdoby umieścić np. za głową łóżka, lub za kanapą. Wybór należy od was. Wymierzcie następnie dokładnie ścianę, a następnie zastanówcie się jaki rozmiar sztukaterii i styl was interesuje. Jak sprawdzić, czy będzie to dobrze wyglądało? Mamy kilka pomysłów.

jak zrobić sztukaterię
fot.unsplash

Sztukateria na ścianie w sypialni. Sztukateria z tapetą

Oczywiście sztukateria nie jest na stałe. Możecie ją oderwać. Po co jednak potencjalnie psuć ścianę lub marnować pieniądze? Mamy dla was dwa proste triki. Jeśli chcecie sztukaterię w kształcie kwadratu, koła lub prostokąta, weźcie w dłoń kartki papieru. Możecie również wykorzystać do tego np. starą gazetę. Wytnijcie kształt i rozmiar, który was interesuje. Możecie także skleić kilka kartek ze sobą, za pomocą taśmy klejącej, jeśli sztukateria ma mieć większy rozmiar. Taki szablon możecie przykleić delikatnie do ściany. Zobaczycie wtedy, jak to wygląda, czy nie jest za duże lub za małe.

Kolejny sposób jest nieco bardziej zaawansowany. Jeśli posiadacie na komputerze program do edycji jak np. photoshop lub gimp, możecie go wykorzystać. Zróbcie za pomocą telefonu zdjęcie ścianie, na której taką sztukaterię chcecie umieścić, przerzućcie je na komputer i zaimportujcie do programu. Pobierzcie z internetu zdjęcie sztukaterii i wklejcie je w miejsce, na którym chcecie ją zamontować. Odrobina zabawy i gotowe. W ten sposób stworzycie wizualizację, która pomoże wam podjąć decyzję.

Sztukateria w nowoczesnym salonie. Sztukateria w salonie

Teraz gdy wiecie już, jak sztukateria będzie wyglądać w waszym miejscu i co wam się podoba, czas na zakup i przyklejenie jej do ściany. W sklepach budowlanych znajdziecie odpowiedni klej do sztukaterii oraz pistolety, które z pewnością ułatwią zadanie. Klej nakładacie na listewki i przyklejacie do wybranego miejsca. Pamiętajcie jednak o poziomicy. W końcu nikt nie chce mieć krzywej ozdoby na ścianie. Zamiast poziomicy, sprawdzi się także np. telefon, który ma wbudowaną taką funkcję.

jak zrobić sztukaterię
fot.unsplash

Listewkę przytrzymujecie i dociskacie przez kilkanaście sekund. Po tym czasie klej powinien załapać i spokojnie możecie zabrać dłonie. Pozostawcie je jednak np. na noc lub na kilkanaście godzin do pełnego wyschnięcia. Co dalej? Czas na malowanie! Jeśli planujecie zmieniać kolor ścian, najpierw naklejcie sztukaterię, potem weźcie wałek w dłoń. W przypadku gdy macie już ładny kolor i nie chcecie go zmieniać, malujecie samą sztukaterię. Wykorzystajcie do tego dokładnie ten sam kolor jak na ścianach i tę samą farbę. Możecie także pomalować je na kontrastujący kolor. Choć oczywiście wtedy zróbcie to zanim dokleicie je do ściany. Zaoszczędzicie wiele czasu.

Gotowe! Wcale nie było to takie trudne, prawda? Efekt z pewnością zadowoli wszystkich. Sztukateria jest bardzo piękna, ale jednocześnie nie jest krzykliwa. Zwłaszcza jeśli pomalowana jest na ten sam kolor co ściana. Sprawdzi się ona zarówno w salonach, jak i w sypialniach czy pokojach dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here