styl minimalistyczny
fot.unsplash.com

Styl minimalistyczny we wnętrzach zyskuje coraz bardziej na popularności. Nic w tym dziwnego, jest bardzo prosty, łatwy do sprzątania, a dodatkowo bardzo piękny i elegancki. Jak go wprowadzić? Na czym polega i u kogo się sprawdzi? Odpowiadamy! 

Styl minimalistyczny. Style wnętrz

Wnętrze i jego styl powinniście dopasować do tego co wam pasuje, do przestrzeni, którą macie, metrażu, a także do ilości gratów, które przecież trzeba gdzieś upchnąć. Im więcej macie dekoracji, tym bardziej odbiegacie od minimalistycznego stylu, który stroni od wszelakich, niepotrzebnych „bibelotów” i ozdób.

Styl minimalistyczny jest całkowitym przeciwieństwem stylu boho, w którym znajdziecie wiele kolorów, poduszek, tekstur, dekoracji, wzorów, obrazów, kolorowych, perskich dywanów, kocyków i wiele innych. Styl minimalistyczny, jak sama nazwa wskazuje opiera się na minimaliźmie i prostocie. Jakie kolory pasują do takiego stylu, jak wprowadzić go w życie?

styl minimalistyczny
fot.unsplash.com

Styl minimalistyczny sypialnia

Sypialnia w stylu minimalistycznym to zdecydowanie proste miejsce, bez nadmiaru dekoracji, obrazków, szaf czy wieszaków. Przede wszystkim w takiej sypialni, główne skrzypce gra łóżko, często zaścielone na biało lub jasno szaro. Meble zazwyczaj są w zabudowie na ścianie naprzeciwko łoża, lub po jednej z jego stron. Powinny one również być białe lub w bardzo jasnym kolorze, bez ozdobnych uchwytów czy klamek.

Sypialnia powinna być miejscem relaksu, odpoczynku po ciężkim dniu w pracy czy w szkole. Jeśli do tego lubicie proste kolory, układ i brak nadmiernych dekoracji – styl minimalistyczny jest dla was. W takim stylu łatwiej utrzymać porządek, mimo białych mebli i jasnej pościeli, ponieważ nie gromadzi się dużo kurzu na dekoracjach, ramkach czy obrazach, których zwyczajnie zazwyczaj nie ma wcale, albo jest ich bardzo mało.

Przy stylu minimalistycznym musicie jednak dobrze rozplanować miejsce do przechowywania, jako że wszystko powinno być schowane i słoiczki ozdobne na blacie w kuchni są raczej niewskazane. Wiele osób decyduje się na meble w zabudowie, w białym kolorze, bez gałek, które nie rzucają się mocno w oczy, a także na wykorzystanie np. miejsca pod schodami, przy domkach jednorodzinnych. Minimaliści jednak zazwyczaj nie gromadzą wielkiej ilości rzeczy, które „może się kiedyś przydadzą”, wiec to zadanie nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Styl nowoczesny mieszkanie. Styl minimalistyczny – dla kogo?

W stylu minimalistycznym możecie urządzić absolutnie każde pomieszczenie: sypialnie, łazienkę, kuchnię, salon, jadalnię czy gabinet. Urządzając taki pokój postawcie na prostą, jasną bazę, zazwyczaj są to białe ściany i drewniana podłoga w stonowanym, niekrzykliwym kolorze. Kanapa czy fotel powinien być prosty, bez nadmiernych dekoracji, pikowań czy miliona poduszek. Raczej na wysokich nóżkach, co ułatwia dodatkowo sprzątanie. W minimalistycznych wnętrzach rzadko kiedy stawia się na firanki, raczej unika się zasłaniania okien, a jeśli już trzeba coś powiesić, postawcie na jasne, proste i długie firanki, bez żadnych wzorków.

W minimalistycznych wnętrzach króluje biel, a także czerń, szarość, jasne, ciepłe lub zimne drewno, a mała ilość dekoracji. Sprawdzi się on dla tych z was, którzy nie lubią bawić się w dekorowanie pomieszczeń, nie mają pojęcia jak dobrać do siebie koc czy poduszki, aby wszystko stworzyło spójną całość. Wystarczy pojechać do sklepu, zakupić meble, nawet nie od kompletu, ale w jednym kolorze i „fasonie”, przywieźć je, rozpakować, skręcić i gotowe.

styl minimalistyczny
fot.unsplash.com

Styl minimalistyczny zdecydowanie nie sprawdzi się jednak u osób, które bardzo cenią sobie przytulne i ciepłe wnętrza. Jeśli lubicie samodzielnie tworzyć dekoracje, w wielu kolorach, wieszać czy stawiać w ramkach zdjęcia lub inne pamiątki, a kierując się wyborem mebli mówicie „im ciekawiej, tym lepiej”, nie odnajdziecie się absolutnie w minimalizmie i tak naprawdę nie ma co się zmuszać do czegoś co wam zwyczajnie nie pasuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here