jak powiększyć optycznie małą przestrzeń
fot.unsplash.com

Bardzo często wiele osób ma problem z urządzeniem małej przestrzeni. Meble są za duże lub za małe. Szafa musi stać w innym miejscu z powodu skosów. Łóżko małżeńskie trzeba wymienić na wersalkę lub tapczan, a problem braku miejsca i tak istnieje. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla was 12 trików, które optycznie powiększą waszą przestrzeń. Zaczynamy?

Jak powiększyć optycznie małą przestrzeń? Jak optycznie powiększyć pokój kolorami?

Kolor ścian jest bardzo ważny. Biel, a także jasne kolory jak szarość czy beże, zdecydowanie powiększą waszą przestrzeń. Podobnie z meblami. Im więcej jasności tym lepiej! Malowanie jednej ściany w kwadratowym pokoju, na inny kolor, często przynosi zupełnie inny efekt. Jeśli chcecie wprowadzić odrobinę koloru na ścianę, postawcie na tapetę z ciekawym wzorem lub pojedynczy pas np. butelkowej zieleni. Wydzielcie fragment na ścianie, na którym powiesicie np. obrazki lub postawicie w tym miejscu kanapę.

Meble, są bardzo ważne. Ciężkie wersalki, meblościanki czy inne PRLowskie meble, mogą nie wyglądać w waszej przestrzeni dobrze, choć oczywiście nie jest to reguła. Stawiajcie na meble w jasnych kolorach, na wysokich nóżkach. Proste, ale jednocześnie funkcjonalne z miejscem do przechowywania. 

jak powiększyć optycznie małą przestrzeń
fot.unsplash.com

Przechowywanie. Nadmiar gratów, które nigdzie się nie mieszczą, zdecydowanie nie pomoże waszej małej przestrzeni. Postawcie więc na rozwiązania, które pomogą wam być bardziej zorganizowanym. Świetnie sprawdzą się np. pojemniki na pościele, które możecie wsunąć pod łóżko. Do szaf warto zainwestować w worki próżniowe, zwłaszcza w przypadku zimowych kurtek czy dodatkowej kołdry dla gości. Kosztują one grosze, a pomogą wam zaoszczędzić wiele cennego miejsca.

Sposoby na optyczne powiększenie mieszkania.
Jak optycznie powiększyć okno?

Mniej znaczy więcej. Styl boho w małych przestrzeniach może wydawać się przytłaczający. Zdecydowanie lepszą opcją byłby minimalizm. Nie zagracajcie sobie przestrzeni nadmiernymi dekoracjami, poduszkami, figurkami, ramkami na zdjęcia itp. Postawcie raczej na półkę, zdjęcia na ścianach. Wykorzystajcie tę przestrzeń, nie blaty mebli czy stoliki.

Lekkie firanki. Niezależnie od tego czy lubicie długie firany, czy krótkie, zwróćcie uwagę na ich materiał, a także wygląd. Postawcie na proste firany, bez żadnych wzorów, kolorów itp. Dodadzą one waszemu wnętrzu nie tylko kilka dodatkowych metrów kwadratowych, ale także romantyzmu i przytulności.

Dostęp do światła. Im więcej światła wpada przez okna, tym lepiej. Nie tylko dla waszych roślin, ale także dla was. Zrezygnujcie więc z ciężkich, grubych zasłon, które sięgają aż do ziemi. Zamiast tego, zamontujcie roletę lub żaluzje. W ciągu dnia możecie je zaciągnąć do góry, a na noc spuszczacie i odcinacie się od ciekawskich sąsiadów, którzy z pewnością chcą wiedzieć, co porabiacie wieczorami. Dobrym trikiem, jest umieszczenie rolety ponad oknem. Np. 20 cm w górę. Takiej rolety oczywiście nie zwijacie do samego końca, a pozwalacie jej częściowo zwisać. Daje to optyczne wrażenie, że wasze małe okno, w rzeczywistości jest większe.

jak powiększyć optycznie małą przestrzeń
fot.unsplash.com

Jak optycznie powiększyć salon z aneksem?

Podłoga bez podziałów jest bardzo ważna. Zwłaszcza jeśli posiadacie np. salon z aneksem kuchennym. Panele lub kafelki, które wyglądem przypominają drewno, ułóżcie w całym pomieszczeniu. Wydzielenie stref za pomocą innej podłogi, jedynie zmniejszy wasz mały pokój.

Meble dwa w jednym! Im więcej funkcji będzie pełnił jeden mebel, tym lepiej. Może zamiast stolika na kawę, postawicie na taki, który może rozłożyć się i pełnić także funkcję jadalni. Kanapa może także służyć jako łóżko dla was lub dla gości, a komoda na książki może stać się także miejscem na telewizor czy konsolę.

Lustra, lustra i jeszcze raz lustra. Im więcej luster znajdzie się w waszej przestrzeni, tym lepiej. Oczywiście z wszystkim należy znać umiar. Nie warto też pokryć nimi całych ścian. Obecnie lustra mają wiele ciekawych kształtów i mogą pełnić także funkcję dekoracyjną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here