kwiaty do ogrodu
fot.unsplash.com

Domek z ogródkiem to nie tylko wspaniałe miejsce na odpoczynek i relaks, ale także na zaproszenie znajomych czy rodziny i spędzenie miło czasu. Kto z nas nie chciałby cieszyć się wspaniałym ogrodem przez cały rok? Wcale nie jest to trudne zadanie. 

Kwiaty do ogrodu – rodzaje

Aby stworzyć piękny ogród, który będzie cieszył nasze oko cały rok, warto wspomnieć o tym, jakie kwiaty powinniśmy wybrać i na jakie kategorie się one dzielą. To podstawowa wiedza dla każdego początkującego ogrodnika.

  • Kwiaty jednoroczne – jak sama nazwa wskazuje, są to rośliny, które co roku musimy na nowo sadzić lub wysiewać.
  • Kwiaty dwuletnie – wysiewamy je w okolicach maja/czerwca i przesadzamy jesienią w stałe miejsca. Za rok zaczną one w okresie wiosenno-letnim kwitnąć, a następnie umierają.
  • Kwiaty wieloletnie (byliny, cebulowe i bulwiaste) – te rośliny zimują w glebie, nie musimy ich przesadzać i możemy cieszyć się ich pięknym wyglądem przez wiele lat.
kwiaty do ogrodu
fot.unsplash.com

Jakie kwiaty wybrać? Należy pamiętać, że każda roślina wymagać będzie od nas odpowiedniej pielęgnacji, przycinania, przesadzania itd. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się wyłącznie na te jednoroczne, dwuletnie czy może wieloletnie nasz ogród będzie wyglądał pięknie i zjawiskowo.

Kwiaty wieloletnie (byliny) do ogrodu

Piwonie – to kwiaty, które spotykamy bardzo często w ogrodach jak i na parapetach. Piwonie potrafią żyć do nawet 100 lat! Kwiat ten występuje w różowych lub białych kolorach, choć możemy spotkać także żółte. Jak dbać o piwonię? Przede wszystkim lubią one żyzną ziemię i miejsca z dużym dostępem do słońca. Nie znoszą przesadzania, więc musimy określić się stanowczo co do miejsca, w którym chcemy, aby rosły. Umieszczamy je płytko w glebie i pozwalamy im rosnąć.

Funkie – kolejne kwiaty, którymi możemy cieszyć się przez wiele lat. Są bardzo proste w uprawie, rzadko chorują i nie obumierają podczas okresowej suszy. Żyją nawet do 25 lat! Sprawdzą się zatem u początkujących ogrodników. Występują w wielu kolorach, poza zielonym, znajdziemy także turkusowe, niebieskie, cytrynowe i pasiaste. Poza liśćmi funkie mają również kolorowe kwiaty – liliowe lub białe.

Kwiaty jednoroczne do ogrodu

Smagliczka nadmorska – rośnie od 10 do 30 cm wysokości. Jej kwiaty są białe, różowe lub fioletowe. Świetnie sprawdzi się jako wypełnienie przestrzeni pomiędzy roślinami czy bylinami. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje suchego podłoża i słonecznego stanowiska. Wysiewa się ją wewnątrz domu w okolicach lutego-kwietnia, a od połowy maja przesadza na zewnątrz. Po kwitnieniu warto ją przyciąć, może wtedy zakwitnąć ponownie, choć nie jest to reguła.

Aster chiński – kolejna roślina jednoroczna. Osiąga wysokość od 20 do nawet 100 cm, a jej kwiaty są białe, różowe i fioletowe. Aster to świetna dekoracja ogrodu, także w okresie jesiennym. Nada się nie tylko do uprawy w ogrodzie, ale także w donicach czy skrzyniach. Potrzebuje dużo słońca i piaszczystego podłoża. Wysiewa się go w od maja, bezpośrednio do gruntu.

kwiaty do ogrodu
fot.unsplash.com

Kwiaty dwuletnie do ogrodu

Bratki – określane też jako fiołki, to kwiaty dwuletnie, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Świetnie sprawdzą się do ogrodu. Są niewielkie, jednak bardzo kolorowe. Wysiewamy je z końcem czerwca na rozsadniku lub w skrzynkach ogrodowych, a jesienią przesadzamy na stałe miejsce. Są one proste w uprawie. Preferują żyzne podłoże i rozproszone oświetlenie.

Goździk brodaty – osiąga on wysokość od 35 do 40 cm. Kwitnie od drugiej dekady czerwca, aż do sierpnia. Stanowisko powinno być półcieniste lub słoneczne. Aby rozmnożyć goździka, wysiewamy nasiona w maju-czerwcu, a pod koniec lipca sadzimy na stałe miejsce. Goździki występują w wielu kolorach, choć najpopularniejsze są różowe, czerwone i białe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here