rośliny
fot.unsplash.com

Rośliny to wspaniały i prosty sposób na dekoracje do mieszkania. Wiele osób twierdzi, że urządzenie przestrzeni bez odrobiny zieleni jest niemożliwe. Kwiaty doniczkowe potrafią jednak kosztować sporą sumę pieniędzy. Jak nie wydać na nie majątku?

Kupowanie roślin jest trudne i ciężkie, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych. Często w sklepach znajdziemy kwiat, który nam się podoba, jednak po zobaczeniu ceny odkładamy go z powrotem na półkę. Wynika to nie tylko z dużych kosztów, ale także i naszej niewiedzy.

Gdzie tanio kupić rośliny?

Rośliny we wnętrzach służą nie tylko jako estetyczny dodatek, ale także darmowy oczyszczacz powietrza. Aby wszystko tworzyło spójną całość poza kwiatem, potrzebujemy też doniczki, które dokładają nam kosztów. Osłonki możemy wykonać sami różnymi metodami, co pozwoli nam na zaoszczędzenie paręnaście lub nawet parędziesiąt złotych.

Jeśli więc chcemy zazielenić naszą przestrzeń warto znać odpowiedź na pytanie „Skąd jednak wziąć całe rośliny, tak aby nie wydać na nie fortuny?„. Istnieje kilka prostych i łatwych sposobów.

Kradzione lepiej rośnie

Każdy wie, że kradzione jedzenie z talerza drugiej połówki czy koleżanki nie tuczy. Podobnie jest z roślinami – kradzione lepiej rosną. Mamy tu na myśli oczywiście szczepki, czyli fragmenty roślin ucięte od większego egzemplarzu.

rośliny
fot.pixabay.com

Szczepkę możemy pozyskać z wielu miejsc takich jak galerie handlowe, restauracje, rodzina czy znajomi. Oczywiście, jeśli chcemy uciąć sobie kawałek rośliny, należy wcześniej zapytać. Nie nakłaniamy do kradzieży. Zapewne każdy zna kogoś kto posiada kilka kwiatków w swoim domu, a najczęściej jest to ekspert roślinny, czyli babcia.

Po ucięciu łodygi czy listka wsadzamy do go wody. Możemy do tego użyć np. butelki czy słoika. Naczynie wraz ze szczepką stawiamy w dobrze nasłonecznionym miejscu i czekamy, aż zobaczymy kilkucentymetrowe korzenie. Warto pamiętać, że wodę należy co kilka dni wymieniać.

Po pojawieniu się korzeni, wystarczy zasadzić naszą nową roślinkę do doniczki, wsadzić w piękną osłonkę i gotowe. Mamy nowy kwiat zupełnie za darmo, a gdy podrośnie, możemy sami zacząć tworzyć nowe szczepki już we własnym mieszkaniu.

Przeceny w sklepach

Wiele dużych marketów w swojej ofercie ma rośliny. Jak każdy wie potrzebują one do prawidłowego rozwoju nie tylko wody, ale także i światła, którego zazwyczaj w sklepach brakuje. Wystawiony kwiat przez kilka dni czy tygodni, w zależności od rodzaju, jest w swojej standardowej cenie, a po tym czasie, gdy zaczyna lekko umierać, idzie na przecenę.

W tym momencie roślinę możemy zakupić za 50% jej wartości lub nawet mniej, a jedyne co musimy zrobić to przesadzić ją do nowej ziemi i postawić w odpowiednim dla niej miejscu. Nie każda roślina bowiem lubi stać w bezpośrednim świetle.

Rośliny chore i umierające

Niestety często roślinę możemy już kupić z lokatorami w doniczce jak wełnowiec czy przędziorki. Taki kwiat zazwyczaj jest mocno przeceniony, jako że istnieje ryzyko, iż nie da się go już uratować lub zarazi inne rośliny, które stoją wokół.

rośliny
fot.pixabay.com

Oczywiście jeśli czujecie się pewni i na siłach, taki egzemplarz można zakupić za grosze, a następnie poddać kwarantannie, psikać odpowiednimi preparatami i obserwować czy następuje poprawa. Tę metodę jednak polecamy tylko i wyłącznie ekspertom, ponieważ osoba początkująca czy niedoinformowana może nie tylko nie dać rady, ale też przez przypadek zarazić swoje inne, zdrowe rośliny.

Roślinna wymiana

Polecamy również grupy na portalach społecznościowych czy strony typu OLX, gdzie roślinę możemy nabyć za grosze lub zupełnie za darmo. Często organizowane są także wymiany roślinne, gdzie przychodzimy ze swoimi kwiatami lub szczepkami i wymieniamy je na coś innego, nowego.

Możliwości jest naprawdę wiele, a posiadanie zielonej przestrzeni wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Wystarczy mieć jedynie oczy szeroko otwarte na wszelkiego rodzaju okazje czy promocje. Podczas zakupów nawet spożywczych w markecie wystarczy zajść na dział z roślinami i zobaczyć co jest w ofercie. Na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Jeśli planujecie nabyć kilka lub wiele roślin, warto także rozejrzeć się w internecie lub popytać znajomych czy rodzinę i doinformować się, jakie są ceny, tak abyśmy nie przepłacili za kwiat, który wcale nie jest tego wart. Oczywiście są rośliny, za które spokojnie moglibyśmy umeblować sobie pół domu. Warto pamiętać, że im starszy, większy, tym droższy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here