plastry antykoncepcyjne
fot.unsplash.com

Plastry antykoncepcyjne to jedna z metod antykoncepcji. Oczywiście niezależnie od tego czy stawiacie na plastry, tabletki czy spiralę, musicie pamiętać o skutkach ubocznych, a także przeciwskazaniach. Wiele osób szuka najpierw informacji w sieci i nie ma w tym absolutnie nic złego. Rozwiejemy wasze wszystkie wątpliwości. 

Plastry antykoncepcyjne rodzaje

Na rynku znajdziecie wiele rodzai plastrów antykoncepcyjnych. Czym różnią się one od siebie? Przede wszystkim dawką hormonów, ale także ceną czy wyglądem (kształt, rozmiar, kolor itp.)

Plaster antykoncepcyjny składa się z trzech warstw – zabezpieczającej, właściwej oraz wierzchniej. Warstwę zabezpieczającą oczywiście ściągacie przed naklejeniem plastra na skórę. Warstwa właściwa zawiera hormony, a także klej, a wierzchnią chroni plaster np. przed wodą lub innymi zabrudzeniami.

plastry antykoncepcyjne
fot.unsplash.com

Plastry antykoncepcyjne jak naklejać?

Plaster powinniście nakleić na suchą, czystą skórę. Większość osób robi to na ramieniu, na brzuchu lub na pośladkach. Najlepiej unikać miejsc, w których stosujecie kosmetyki takie jak balsamy czy olejki do ciała. Po tygodniu odklejacie stary plaster i naklejacie nowy. Nie powinniście naklejać go jednak w dokładnie to samo miejsce, a np. kilka centymetrów obok.

Naklejanie plastra czy wymiana jest bardzo prosta. Przypomina nieco robienie sobie tatuaży np. z gum. Ściągacie warstwę ochronną, wybieracie miejsce, przyklejacie, przytrzymujecie dłonią przez około pół minuty i gotowe. Nie stosujecie do tego wody, zatem można to zrobić w absolutnie każdym miejscu. Po tygodniu odklejacie i naklejacie nowy.

Plastry antykoncepcyjne cena

Teraz gdy wiecie już, jakie są rodzaje plastrów antykoncepcyjnych, czas na cenę. Tabletki antykoncepcyjne kosztują od 20 zł do 40 zł, natomiast plastry to koszt około 50 złotych miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, w którym je kupujecie. Całodobowa apteka w centrum miasta, będzie droższa niż ta na uboczu. 50 zł jednak nie jest dużą ceną, a plastry dają większą wygodę, niż tabletki.

Plastry antykoncepcyjne skuteczność

Jaką skuteczność mają plastry antykoncepcyjne? Wskaźnik Pearla wynosi od 0,4 do 0,6. Zatem jest to bardzo dobra metoda antykoncepcji, która jest skuteczniejsza niż np. prezerwatywy. Wskaźnik Pearla przy prezerwatywach wynosi od 3 do 7.

plastry antykoncepcyjne
fot.unsplash.com

Plastry antykoncepcyjne od kiedy działają

Plastry antykoncepcyjne nie ingerują w organizm kobiety, a dodatkowo są dużym udogodnieniem, jako że nie trzeba pamiętać o nich codziennie. Dodatkowym atutem jest fakt, że działają już od pierwszego dnia. Naklejacie je w pierwszy dzień cyklu i już od tego dnia możecie cieszyć się brakiem prezerwatyw.

Plastry antykoncepcyjne skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne to duża inwazja w organizm kobiety. Plastry natomiast wchłaniają się bezpośrednio w skórę, omijając przy tym wątrobę. Sutki uboczne zatem nie są aż tak drastyczne jak przy stosowaniu np. tabletek. Mimo to jednak mogą wystąpić plamienia lub bóle brzucha. Oczywiście na początku organizm musi się do wszystkiego przyzwyczaić. Jeśli jednak coś wam nie pasuje, skontaktujcie się z waszym lekarzem.

Plastry antykoncepcyjne czy tabletki

Co jest lepsze plastry antykoncepcyjne czy tabletki? Dużą zaletą plastrów jest oczywiście to, że naklejacie je raz na tydzień i zapominacie o nich. Tabletki musicie brać codziennie, w podobnych godzinach, a pominięcie jednej przestaje was chronić przed niechcianą ciążą. Dodatkowo tabletki mogą mieć większe skutki uboczne niż plastry. Wiele kobiet jednak boi się, że plaster się odklei czy odpadnie. Oczywiście, może się to zdarzyć np. w przypadku gdy przykleicie go w złym miejscu lub w zły sposób.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „co jest lepsze„, tak jak nie ma odpowiedzi na pytanie „jaka metoda antykoncepcji jest najlepsza„. Wszystko oczywiście jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników, a także od waszego organizmu. Musicie to uzgodnić z waszym lekarzem oraz zobaczyć po prostu co się u was sprawdza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here