Psychiatra dziecięcy

Świat, który nas otacza, przysparza nam niekiedy różnych trudności. Coraz trudniej jest nam poradzić sobie z pędem obecnego życia, pogonią za pracą oraz pieniądzem. Życie bywa stresujące, na wszystko brakuje nam czasu. Poza pracą, piętrzą się domowe obowiązki. Dodatkowo pojawiają się problemy związane z utratą pracy, rozstaniem czy śmiercią kogoś bliskiego. We wszystkich tego typu przypadkach potrzebna jest pomoc. Czasem wystarczy rozmowa z przyjacielem. Czas też bywa, że leczy rany, jednak wiele z tych ran nie zostaje zabliźnionych i pojawia się problem, z którym niekiedy nie jesteśmy już w stanie poradzić sobie sami. Przydaje się wtedy konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna i absolutnie nie powinniśmy się wstydzić tego, że znajdujemy się w kryzysie i potrzebujemy tego typu pomocy. Niestety coraz częściej życie zaczyna być bardzo stresujące także dla naszych dzieci. Czas pandemii koronawirusa, lekcji zdalnych oraz ogromnej presji jaką dzieci odczuwają na co dzień, sprawia, że już we wczesnych wieku młodzi ludzie potrzebują konsultacji psychiatrycznej. Dzieci mogą odczuwać brak kontaktów z rówieśnikami, przez co mogą rozwijać się różne dolegliwości. Psychiatra dziecięcy jest odpowiednią osobą, która pomoże nam i naszym dzieciom w tego typu sytuacjach.

Kiedy umówić się na konsultację psychiatryczną z dzieckiem?

Psychiatra dziecięcy pomoże nam przede wszystkim zdiagnozować problem, który jako rodzice zaczynamy dostrzegać u naszych dzieci, jednak nie zawsze potrafimy go od razu nazwać. Bywa jednak i tak, że wiemy co dolega naszemu dziecku i potrzeba już tylko tego ostatniego kroku do podjęcia decyzji o umówieniu się na pierwsza wizytę. Zróbmy to konieczne, kiedy u naszego dziecka pojawiają się:

  • zaburzenia depresyjne;
  • zaburzenia lękowe;
  • nerwice oraz fobie;
  • zaburzenie ze spektrum ADHA, autyzmu oraz zespołu Aspergera;
  • zaburzenia odżywania.

Co powinno nas zaniepokoić? Kiedy warto umówić się na wizytę do specjalisty?

Pierwszymi symptomami, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do skorzystania z pomocy u małego dziecka, w wieku przedszkolnym, to:

  • wyjątkowe rozbrykanie;
  • agresja oraz nadaktywność;
  • trudności z funkcjonowanie pośród innych dzieci;
  • u starszego dziecka, nastolatka należy zwrócić szczególną uwagę na przypuszczenie, że dziecko może zażywać substancje psychoaktywne;
  • trudności z koncentracją oraz usiedzeniem w miejscu.

Ekspertów z dziedziny dziecięcej psychiatrii znajdziemy w Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia w Warszawie – https://harmonia.luxmed.pl/oferta/konsultacje-psychologa-i-psychiatry/konsultacje-psychiatry-dla-dzieci/. Należy pamiętać, że im wcześniej zgłosimy się do specjalisty, tym większa szansa na efektywną pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here