eko
fot.unsplash.com

W dzisiejszych czasach bycie eko jest bardzo modne. Nie ma w tym nic złego. Codziennie przeciętny człowiek produkuje dość dużą ilość śmieci. Plastik oraz wszelakie tworzywa sztuczne rozkładają się latami. Czas zadbać o naszą planetę!

Jak żyć bardziej eko? Zero waste

Zero waste to styl życia, w którym rezygnujemy z plastikowych opakowań, jednorazowych produktów itp. Rekordzistka stylu zero waste wyprodukowała przez rok swojego życia śmieci, które zmieściły się do niewielkiego słoika.

Zero waste oczywiście wymaga „poświęcenia” i dużej motywacji. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile plastiku gromadzimy w swoich domach czy mieszkaniach i jak dużo śmieci produkujemy w skali miesiąca, czy nawet roku. Oczywiście ten styl życia wymaga wielu zmian. Jeśli jesteście chętni, aby wprowadzić go w życie, polecamy zrobienie tego stopniowo, tak aby nie przerazić się na starcie.

eko
fot.unsplash.com

Proste ekologiczne rozwiązania dla każdego domu

Zero waste z pewnością dla osób  początkujących jest trudne. Oczywiście istnieje wiele rozwiązań ekologicznych, my dziś przedstawimy wam kilka, które możecie łatwo i prosto wprowadzić do swojego domu i nie zauważycie nawet dużych zmian.

Kluczem do sukcesu, aby żyć bardziej eko jest przede wszystkim rezygnacja z plastikowych opakowań. Już w sklepach weszły zmiany i torebki foliowe, które kiedyś były darmowe, kosztują. Po co więc mamy na każdych zakupach marnować pieniądze i dodatkowo zatruwać jeszcze bardziej naszą planetę.

Z pomocą przychodzą torby wielokrotnego użytku. Zarówno te materiałowe, które możecie zrobić sami, jak i te plastikowe, które możemy nabyć w sklepach. Markety oferują szeroki wybór wielorazowych toreb. Już nawet w IKEA możemy zakupić siatkę na zakupy, która kojarzyć nam się może z typową babcią, która idzie na stragan, aby zakupić warzywa. Jednak to rozwiązanie jest bardzo dobre, a taka torba zmieści naprawdę sporo rzeczy.

Kupowanie warzyw i owoców

Każdy z nas powinien się zdrowo odżywiać, a zdrowe odżywianie kojarzy nam się przede wszystkim z warzywami i owocami. Niestety wiele osób przy zakupie np. kilku pomidorów, pakuje je w plastikową jednorazówkę, w domu rozrywa ją i wyrzuca do śmietnika, a przecież można tego uniknąć.

Wiele warzyw wcale nie musimy ważyć. Jeśli kupujemy np. cukinię czy ogórka, jaki sens jest pakować go w worek foliowy. W przypadku kilku sztuk warzyw czy owoców, z pomocą przychodzą woreczki wykonane z firanek. Koszt niewielki. Możemy je zrobić sami lub zakupić gotowe.

eko
fot.unsplash.com

Idąc o krok dalej – zdrowszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest kupowanie warzyw i owoców na targach. Często idąc tuż przed zamknięciem, nie tylko możemy zakupić produkty w niższych cenach, ale i zapakować je do naszej torby i wrócić do domu z zakupami.

Ekologiczne środki czystości do domu

Wiele osób na pewno kojarzy środki czystości do domu w plastikowych opakowaniach, które nie dość, że kosztują całkiem sporo, to dodatkowo gromadzą się w naszych szafkach czy na podłodze w łazience.

Najprostszym sposobem na ekologiczne środki czystości do domu jest woda z octem. Ocet kupujemy w szklanej butelce, mieszamy z wodą i gotowe. Tak przygotowaną mikstura możemy umyć wszystko. Podłogę, okna, a nawet szafki czy półki. Świetnie sprawdzi się także do mycia kuchni i łazienek, jako że poza czyszczeniem dodatkowo odkazi nasze powierzchnie i sprzęty.

Jeśli zapach octu wam przeszkadza, do mikstury możecie dodać kilka kropel olejku eterycznego. Ten sam olejek wystarczy zmieszać z odrobiną wody i stworzyć domowy i naturalny odświeżacz powietrza. Olejek dostaniemy w każdym dużym markecie czy sklepach typu Rossmann, służy on przede wszystkim do małego kominka.

Recykling – nowe życie śmieci

Recykling jest kolejnym prostym i ważnym elementem bycia eko czy zero waste. Często z niektórych plastikowych czy metalowych produktów ciężko nam zrezygnować. Puszki po karmie dla psa czy kota możemy przerobić i nadać im nowe życie, podobnie z butelkami po coli czy wodzie. Jak to zrobić?

Puszkę wystarczy, że dobrze umyjemy, ręcznie bądź jeśli posiadamy to w zmywarce. Możemy ją dodatkowo ozdobić np. sznurkiem, wstążką czy kawałkiem materiału. Taka puszka świetnie sprawdzi się jako organizer np. do pędzelków do makijażu, szczoteczek do zębów czy długopisów, albo także jako osłonka na kwiaty.

Podobnie wystarczy zrobić z plastikowymi butelkami. Korki czy zakrętki możemy oddać do fundacji, która je zbiera, a z samej butelki stworzyć piękne osłonki. Wystarczy jedynie odciąć górną część, a spód fajnie pomalować farbami lub sprayem. Jest to również świetna zabawa dla dzieci, które mogą z butelek stworzyć osłonki np. z twarzą kotka czy pieska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here