tabletki antykoncepcyjne
fot.unsplash.com

Tabletki antykoncepcyjne to bardzo często wybierana metoda, która chroni kobietę przed niechcianą ciążą. Przyjmowanie leków jednak wcale nie jest takie proste. Wiele kobiet skarży się na skutki uboczne. Musicie więc wiedzieć czego unikać, na co zwracać uwagę np. podczas wizyty u lekarza. Spokojnie, pomożemy! 

Tabletki antykoncepcyjne, na co zwracać uwagę?

Tabletki antykoncepcyjne są oczywiście przepisywane przez lekarza. Wykupienie ich bez recepty jest zwyczajnie niemożliwe. Mimo to, wiele osób szuka sposobu, aby uniknąć wizyty i nabyć leki, czego absolutnie nie polecamy. Pamiętajcie, że każdą tabletkę czy zastrzyk, lekarz dobiera indywidualnie na podstawie waszego wieku, stylu życia, ewentualnych chorób, także tych genetycznych jak np. nadciśnienie. Przyjęcie leków, które dała wam koleżanka czy znajoma, może skończyć się dla was źle.

Kolejną kwestią są badania. Żaden lekarz nie powinien przepisać wam leku, bez podstawowych badań. Niestety wiele ginekologów przepisuje tabletki antykoncepcyjne na zasadzie „prób i błędów”. Może sprawdzą się te, a może tamte. Źle dobrana antykoncepcja może skończyć się oczywiście niechcianymi skutkami ubocznymi, ale także nawet zagrożeniem życia.

tabletki antykoncepcyjne
fot.unsplash.com

Tabletki antykoncepcyjne jak brać? Tabletki antykoncepcyjne działanie

Tabletki antykoncepcyjne przyjmujecie przez cały miesiąc, a właściwie cały cykl. Pierwszą tabletkę powinniście zażyć w dniu, w którym rozpoczęła się wasza miesiączka, a następnie cały miesiąc kontynuujecie kurację. Jest wiele rodzajów tabletek. Niektóre stosujecie jedynie podczas trwania cyklu, a następnie „odstawiacie” je na tydzień. Inne przyjmujecie cały czas, a podczas „okresu” bierzecie tabletki „placebo”. Oczywiście wszystko powinien wytłumaczyć wam lekarz lub instrukcja.

Warto także zwrócić uwagę na godzinę. Tabletki antykoncepcyjne powinny być przyjmowane codziennie w podobnej godzinie np. o 18. Wszystko zależy tak naprawdę od waszego dnia. Jeśli od poniedziałku do piątku wstajecie rano, do pracy i chcielibyście brać tabletki np. o 8, musicie wstać także w weekend. Zatem najlepiej przyjąć sobie godzinę po pracy lub przed pracą, tak aby nie zapomnieć o niej. Polecamy dodatkowo ustawić sobie przypomnienie np. na telefonie lub w kalendarzu.

Tabletki antykoncepcyjne wady

Czy tabletki antykoncepcyjne mają jakieś wady? Oczywiście, że tak. Każda osoba inaczej zareaguje na leki, a przede wszystkim na dawkę hormonalną w nich zawartą. To, że tabletki sprawdzą się u znajomej, mamy czy przyjaciółki, nie oznacza, że sprawdzą się także u was. Musicie zatem bacznie obserwować swój organizm, a także samopoczucie i w razie niepewności skonsultować się ze swoim lekarzem.

Główną wadą tabletek antykoncepcyjnych jest zdecydowanie konieczność zażywania ich codziennie. Często w nadmiarze obowiązków, łatwo jest o nich zapomnieć. Podczas wyjazdu, musicie koniecznie wziąć opakowanie ze sobą. Oczywiście, jeśli tabletkę przyjmujecie np. o 8, a następnego dnia zrobicie to o 11, nic się nie stanie. Powinno się tego unikać, jednak te trzy godziny nie niosą za sobą tragicznych skutków. Pominięcie tabletki to już oczywiście inna kwestia.

tabletki antykoncepcyjne
fot.unsplash.com

Tabletki antykoncepcyjne cena

Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne? Cóż, wszystko zależy od marki, a także apteki. Zapewne większość z was wie, że apteki całodobowe lub te w centrum miasta, mają zazwyczaj wyższe ceny niż te np. na obrzeżach. Koszt tabletek antykoncepcyjnych w skali miesiąca mieści się w przedziale od 20 zł do 40 zł.

Tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne, jak każda inna metoda antykoncepcji może nieść za sobą skutki uboczne. Na co powinniście uważać? Przede wszystkim tycie, senność, złe samopoczucie, ale także spadek libido. Najwięcej kobiet skarży się właśnie na to ostatnie, czyli na spadek libido. W końcu, po co komu leki, jeśli przed niczym nie chronią, prawda? Na początku „kuracji” wiele kobiet mówi też o ciągłym okresie, który często utrzymuje się wiele miesięcy.

Pamiętajcie, że wasze ciało i organizm musi się do leków przyzwyczaić, zatem początkowe skutki uboczne nie powinny was, aż tak martwić, jeśli jednak efekt utrzymuje się przez kilka tygodni lub pogarsza – skontaktujcie się z lekarzem. Najpewniej macie źle dobrane tabletki i zwyczajnie ten rodzaj czy firma, nie jest dla was.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here