Zastrzyk antykoncepcyjny to jedna z metod antykoncepcji. Choć nie jest bardzo popularny, ma wiele zwolenniczek, zwłaszcza osoby, które mają problem z codziennym przyjmowaniem leków. Zanim udacie się do ginekologa, warto wiedzieć, jakie istnieją możliwości i metody. Ile kosztuje zastrzyk antykoncepcyjny? Jakie są skutki uboczne? Dla kogo został on stworzony?
Zastrzyki antykoncepcyjne – działanie
Jak działają zastrzyki antykoncepcyjne? Zawierają one w sobie hormon zwany progestagenem, który powoduje niepłodność. Co ważne, nie zawiera on estrogenu, który hamuje laktację, więc tę metodę mogą stosować spokojnie, kobiety karmiące piersią.
Taki zastrzyk oczywiście wykonuje lekarz, nie wy sami, w domu. Robi się go domięśniowo np. w ramię, pośladek lub nawet biodro. Hormon w nim zawarty hamuje owulację i zagęszcza śluz w szyjce macicy. Częstotliwość przyjmowania zastrzyków oraz kolejne terminy ustalacie oczywiście ze swoim lekarzem, jednak najczęściej jest to co 14 tygodni lub 3 miesiące.
Należy jednak pamiętać, że ta metoda nie sprawdzi się u osób, które w krótkim czasie planują macierzyństwo. Powrót płodności u kobiety, po takim zastrzyku, może trwać nawet kilka miesięcy. Oczywiście nie jest to reguła. U każdego z pewnością ten czas będzie inny w zależności od organizmu.
Zastrzyk antykoncepcyjny – wady
Zastrzyk antykoncepcyjny, podobnie jak każda inna metoda, nie jest bez wad. Na co należy uważać?
- Nie sprawdzą się u osób z nadciśnieniem tętniczym czy chorobami układu krążenia zatorowo-zakrzepowymi,
- w razie występowania niechcianych skutków ubocznych nie ma możliwości wyciągnięcia lub ostawienia takiego zastrzyku, zatem u osób, u których często przy antykoncepcji występują np. plamienia, jest duże ryzyko
Zastrzyk antykoncepcyjny – zalety
Teraz gdy wiecie już, jakie są wady zastrzyków antykoncepcyjnych, czas na zalety!
- Nie hamuje laktacji, zatem będzie dobrym rozwiązaniem dla kobiet karmiących piersią,
- wykonuje się go raz na trzy miesiące, nie trzeba więc pamiętać o przyjmowaniu codziennie tabletek czy zmienianiu co tydzień plastra. Świetnie więc sprawdzi się u osób zapominalskich lub zalatanych,
- łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego.
Zastrzyk antykoncepcyjny cena
Ile kosztuje zastrzyk antykoncepcyjny? Cena takiego zastrzyku to około 50 zł raz na trzy miesiące. W skali roku daje to więc koszt około 200 złotych rocznie, a 600 złotych w skali trzech lat. Dla porównania: tabletki antykoncepcyjnie rocznie to koszt od 240 do 480 złotych, spirali to 1500 zł na trzy lata, implantu ok. 1200 złotych na pięć lat, a plastry rocznie to ok. 600 złotych. Zatem zastrzyk jest dość tanią metodą antykoncepcji.
Zastrzyk antykoncepcyjny kiedy przyjąć
Zastrzyk antykoncepcyjny przyjmuje się w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu miesiączkowego. Różni się on zatem od tabletek czy plastrów, które należy przyjąć pierwszego dnia. Jak już wspominaliśmy zastrzyk aplikuje się raz na trzy miesiące. Po tym okresie możecie go powtórzyć lub całkowicie z niego zrezygnować. Czy chroni on jednak już od pierwszego dnia po aplikacji?
Czy zastrzyk antykoncepcyjny działa od razu?
Zastrzyk antykoncepcyjny nie różni się w tym temacie od innych metod antykoncepcji. Chroni kobietę przed niechcianą ciążą już od pierwszego dnia, oczywiście jeśli został przyjęty w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu. Nie ma powodów, aby stosować dodatkową antykoncepcję. Jeśli zastrzyk zostaje przyjęty podczas innych dni, skonsultujcie sprawę z lekarzem.
Czy zastrzyk antykoncepcyjny to najlepsza metoda antykoncepcji?
Niestety nie da się jednoznacznie stwierdzić jaka metoda będzie dla was dobra. Zastrzyku w żaden sposób nie da się wyjąć czy odstawić. Jeśli pojawią się niepożądane skutki uboczne, będziecie musieli się z nimi „przemęczyć”. Wielu lekarzy z tego właśnie powodu odradzi tę metodę, kobietom, które często skarżą się na tycie, spadek libido, ciągły „okres” itp.