Trening na siłowni dla kobiet

Wiele kobiet rozważa rozpoczęcie swojej aktywności fizycznej od treningu na siłowni, jednak nie są one pewne, od czego zacząć, aby był on efektywny. Ważne jest bowiem nie tylko to, jak często będziemy odwiedzać siłownię, ale również jaki rodzaj treningu wybierzemy oraz jakie postawimy sobie cele. Dziś podpowiemy, na co zwrócić uwagę planując trening na siłowni dla kobiet.

Zacznijmy od stroju

Choć nie jest to najważniejszy element treningu, to warto go omówić na początku, aby móc skupić się w dalszej części na kluczowej kwestii, jaką jest plan treningowy. Oczywiście każda kobieta, nawet na siłowni, chce wyglądać dobrze, dlatego wybierając strój będzie kierowała się swoim gustem oraz aktualnymi trendami. Ale oprócz tego strój musi spełniać jeszcze kilka ważnych funkcji: zapewniać wygodę i bezpieczeństwo podczas treningu. Warto zadba o to, aby strój miał właściwości termoaktywne, dzięki czemu pomoże w odprowadzaniu wilgoci z powierzchni skóry na zewnątrz. Musi on również być odpowiednio dopasowany do sylwetki, nie krępować jej ruchów ani nie być zbyt luźny, by nie powodował dyskomfortu podczas wykonywania ćwiczeń.

Niezwykle ważną kwestią jest dobór obuwia. Wybierając buty treningowe damskie należy zwrócić uwagę na to, aby zapewniały one odpowiednią stabilność, amortyzację oraz przyczepność do podłoża.

Wybór treningu

Kolejną, niezwykle ważną kwestią jest wybór rodzaju treningu. Bedzie ona uzależniona przede wszystkim od celu, jaki sobie stawiamy. Jeśli zależy nam wyłącznie na redukcji tkanki tłuszczowej, warto rozważyć treningi oparte na cardio, które dadzą w tym momencie najszybsze efekty. Do nich zaliczymy na przykład trening na bieżni, orbitreku czy rowerze stacjonarnym. Warto pamiętać, że spalanie tkanki tłuszczowej następuje w przedziale 60-70% tętna maksymalnego, dlatego dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w opaskę sportową lub smartwatch, dzięki któremu będziemy mogły na bieżąco monitorować nasze parametry i tym samym dostosować intensywność treningu do naszych oczekiwań.

Jeżeli natomiast chcemy wyrzeźbić sylwetkę, zwiększyć masę mięśniową i siłę, należy zaplanować trening z obciążeniem i ewentualnie z wykorzystaniem maszyn. W tym przypadku trening będzie oparty na ćwiczeniach siłowych z odpowiednio dobranym obciążeniem, które w miarę postępów treningowych będzie zwiększane, aby stymulować mięśnie do wzrostu. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, warto taki trening zaplanować z trenerem personalnym, który dobierze odpowiedni rodzaj i intensywność ćwiczeń do naszych możliwości i oczekiwań, a także zweryfikuje poprawność ich wykonywania.

Częstotliwość treningu

Aby trening na siłowni był efektywny, powinien być wykonywany systematycznie. Należy zaplanować minimum 3 dni treningowe i tej liczby się trzymać. Jeśli możemy sobie pozwolić na większą częstotliwość treningów, nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętajmy tylko o tym, że jeśli planujemy kilka dni treningowych pod rząd, to po 2-3 dniach należy zrobić jedną dobę przerwy, aby organizm miał możliwość regeneracji.

Pamiętając o powyższych kwestiach nasz trening na siłowni będzie nie tylko efektywny, ale również satysfakcjonujący dla nas samych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here