Zakupy internetowe są znacznie tańszą i wygodniejszą alternatywą niż te tradycyjne w sklepie. Możemy je zrobić o każdej porze dnia, tygodnia czy roku. W sieci nie musimy czekać na styczeń, aby zakupić kalendarz na nowy rok. Nie musimy czekać na sezon zimowy, aby zakupić narty. Jest to bardzo duża wygoda. Wiele osób, aby przyoszczędzić, kupuje rzeczy używane czyli z drugiej ręki poprzez portal OLX. Niestety, w internecie nie każdy jest uczciwy. Na co więc uważać podczas zakupów na OLX?
Czym jest serwis OLX?
Portal OLX został założony już w 2006 i obecnie działa w ponad 40 krajach. Dodanie tam większości ogłoszeń jest darmowe, jedynie płatne są funkcje wyróżnienia na 7 lub 30 dni, które ukażą twoje ogłoszenie na samej górze listy wyszukiwań. W kategoriach jak motoryzacja, nieruchomości, praca czy rolnictwo, konieczne jest także uiszczenie niewielkiej opłaty. Serwis działa nie tylko w Polsce, ale także i w Rosji, Bułgarii, na Ukrainie czy w Portugalii.
Na OLX znajduje się naprawdę sporo kategorii. Te główne, które są darmowe to np. Nieruchomości, Elektronika, Moda, Dla Dzieci, Ślub i Wesele, Sport i Hobby, Oddam za Darmo, Muzyka i Edukacja, Zamienię, Dom i Ogród, Zwierzęta, Usługi i Firmy. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na sprzedanie rzeczy przez nich już nieużywanych na OLX. Wiele firm również reklamuje tam swoje usługi czy produkty i nie ma w tym nic dziwnego. OLX jednak ma pewną jedną dużą wadę.
OLX a kategoria „oddam za darmo”, czyli dlaczego najpierw pytać o cene
Kategoria „oddam za darmo”, przynajmniej w teorii, ma służyć przedmiotom, które zwyczajnie nie są nic warte lub po prostu dla właściciela są zbędne, a nie chce się mu bawić ze sprzedażą czy wysyłką. W tej kategorii znajdziecie naprawdę wszystko od gruzu, po obornik, meble, sprzęty AGD jak lodówka czy pralka, po zwierzęta. Niestety często coś wystawiane jest jako „darmowe”, a gdy przechodzi do wiadomości prywatnej, sprzedawca informuje cię, że chce za to pieniądze. O ile rozchodzi się np. o czekoladę dla dziecka, bo jego stare ubrania są do oddania czy po prostu miły gest nie ma absolutnie problemu. Z pewnością ty również nie miałabyś nic przeciwko, aby podarować czekoladę w zamian za coś, co i tak warte jest więcej.
Niestety nie zawsze chodzi o czekoladę. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce jeśli chodzi o zwierzęta. Ktoś, kto rozmnożył swoje dwa psy, chce je następnie sprzedać, zwłaszcza jeśli wyglądają jak jakaś rasa np. labrador. Taka osoba nie ma zarejestrowanej hodowli, w świetle prawa nie może więc psiaków sprzedać. Co robi? Wystawia psy za darmo. Ty dzwonisz, chcąc przygarnąć malucha i dać mu dobry dom i nagle okazuje się, że psiak faktycznie jest za darmo, ale właściciel wyda go jedynie w przypadku, w którym zakupisz wyprawkę dla niego. Koszt takiej wyprawki? 1000 złotych.
Oszustw na OLX jest naprawdę sporo, ciężko opisać wszystkie przypadki oraz taktyki złodziei. Jak się więc przed nimi uchronić?
Jak uchronić się przed oszustwem na OLX?
Zacznij od najważniejszego, czyli lokalizacji. W miarę możliwości szukaj aukcji, które są niedaleko ciebie. Jeśli możesz na miejsce podjechać, możesz także sprawdzić dany przedmiot, a jeśli mowa o elektronice – przetestować go, włączyć, zobaczyć czy działa i podjąć ostateczną decyzję. W przypadku, w którym sprzedawca się nie pojawi, zmarnujesz jedynie swój czas i kilka złotych na benzynę. Z pewnością jednak jest to lepsza i bezpieczniejsza opcja. Co jednak zrobić, gdy nie ma aukcji w twojej okolicy?
Jeśli chcesz zakupić przedmiot od kogoś kto mieszka daleko, poproś go o wystawienie aukcji na Allegro. Allegro w porównaniu do OLX ma program ochrony. Jeśli sprzedawca nie wyśle ci paczki czy też cię oszuka, ty dostaniesz zwrot pieniędzy. W ten sposób jesteś znacznie bardziej chroniony, niż gdy robisz po prostu komuś przelew na konto, bez żadnych informacji czy też zabezpieczenia. Jeśli sprzedawca nie chce tego zrobić lub kręci, odpuść, odłóż nieco więcej finansów i zakup nowy.