fot.unsplash.com

Zwierzęta to bardzo duży obowiązek. Nie tylko trzeba się nimi zajmować, opiekować czy karmić, ale także konieczny jest zakup wyprawki, klatki czy też wizyty u weterynarza. Należy jednak pamiętać, że zwierze powinno być dopasowane do właściciela, a nie na odwrót. Jeśli marzy ci się pies jak np. Husky, a raczej wolisz weekend spędzić na kanapie niż biegając, wasza relacja będzie męcząca dla obu stron. Jakie zwierze będzie dla ciebie idealne? Podpowiadamy! 

Jak wybrać odpowiednie zwierze dla siebie?

Królik jest dość popularnym, nieproblemowym zwierzęciem. W końcu ma on klatkę, nie trzeba go wyprowadzać na spacery, a podstawą jego diety jest siano i woda. Należy jednak pamiętać, że jest to pupil, który będzie od właściciela wymagał nie tylko sporo cierpliwości, ale także i kosztownych wizyt u lekarza. Króliczy weterynarz nie jest prosty do znalezienia, a ten, do którego zaprowadzasz psa lub kota absolutnie się nie sprawdzi. Koszt kastracji czy sterylizacji wcale nie jest mały. Co musi mieć królik? W ciągu dnia powinien przez minimum 4 godziny dziennie biegać na wolności, choć zdecydowanie lepszą opcją będzie całkowita rezygnacja z klatki. Poza siankiem powinien jeść także zioła i bardzo niewielką ilość warzyw czy owoców.

fot.unsplash.com

Kot to zwierze bardzo indywidualne, które nie tylko ma swoje zdanie, ale także i bardzo często żyje swoim życiem. Nie jest to jednak zwierzak, który sprawdzi się przy dzieciach, zwłaszcza jeśli będą one za nim biegać, ciągać go za ogon, może on zdenerwować i naprawdę mocno podrapać. Zakup kota lub też adopcja oznacza nie tylko wyprawkę, kuwetę i wiele kilogramów żwirku, ale także osiatkowanie okien czy zbudowanie woliery na balkonie, czy ogrodzie, zatem warto wziąć to pod uwagę. Przy ewentualnych wakacjach czy wyjeździe, należy także znaleźć kogoś, kto zaopiekuje się nim w twoim domu, a nie na odwrót. Dla wielu kociaków zmiana miejsca zamieszkania to bardzo stresujący moment zatem jeśli często się przeprowadzasz, może to nie być najlepszy pomysł.

Niekłopotliwe zwierzątko domowe

Jakie zwierze domowe nie będzie kłopotliwe? Nie istnieje takie! Każde zwierze to pewnego rodzaju kłopot, trzeba zawsze z tyłu głowy przy zakupach czy planowaniu budżetu domowego uwzględnić karmę, zabawki, żwirek, nową smycz czy obrożę. Jeśli jednak szukasz zwierzęcia, które nie będzie pragnęło nadmiernego kontaktu postaw na żółwia. Te zwierzaki nie przepadają za ludźmi, zatem spokojnie możesz je zostawić i udać się do pracy. Żółwi nie wolno podnosić, przenosić czy puszczać wolno na podłodze, co może uszkodzić ich skorupę. W ciepłe dni ewentualnie możesz zabrać go na „spacer”.

Jakie zwierze do domu oprócz psa i kota?

Rybki to wspaniałe zwierzęta dla osób, które od poniedziałku do piątku sporo pracują, a w weekendy bez problemu mogą zająć się podmianą wody czy uprzątnięciem akwarium. Temat akwarystyki jest jednak bardzo trudny. Konieczne będzie zagłębienie się we wszelakie akcesoria, pompy, filtry, a także rozmiary zbiorników. Nie każde ryby dogadają się też ze sobą. Przykładowo skalary, choć wyglądają pięknie, zwyczajnie zjedzą mniejsze od siebie koleżanki. Akwarium dodatkowo jest po prostu piękne, a patrzenie na nie działa na człowieka w sposób relaksujący.

fot.unsplash.com

Jakie zwierze na początek?

Jakie zwierzę będzie więc idealne na początek? Nikt nie broni wam rzucić się od razu na głęboką wodę i zakupić z hodowli psa czy kota. Znacznie lepszą opcją będzie jednak zapoznanie się z tematem. Poczytaj o wymogach nie tylko konkretnego gatunku, ale i rasy, która cię interesuje. Nie podejmuj pochopnych decyzji, w końcu jakikolwiek pupil to obowiązek na wiele lat i nie powinno się go traktować jako zabawkę czy chwilową fantazję. Po podjęciu decyzji odłóż finanse, nie tylko na zakup wyprawki, ale także i pierwsze szczepienia czy ewentualne leczenie, operację w przyszłości. Wpłać je na konto oszczędnościowe i trzymaj na tzw. czarną godzinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here