fot.unsplash.com

Prowadzenie dziennika to wcale nie taka trudna rzecz, jakby mogło się nam wydawać. Wystarczy nam tylko chęć, zeszyt, w którym będziemy zapisywać nasze przemyślenia i długopis i to tak naprawdę tyle. Oczywiście, można zainwestować w specjalnie przeznaczone do tego notatniki, ale w zupełności wystarczy nam zwykły zeszyt, który równie dobrze nam posłuży. Dostosowujemy dziennik w pod siebie i swoje własne potrzeby, a nie po to, żeby podobał się komuś innemu.

Jak prowadzić dziennik? Jak zacząć pisać dziennik?

Przede wszystkim należy się zastanowić, jaką tematykę będzie miał nasz dziennik. Czy posłuży nam jako podręczna książka kucharska, a może będzie naszym prywatnym pamiętnikiem, w którym będziemy zapisywać, co nam się akurat tego dnia przytrafiło. Może być ten dziennikiem typu bullet journal, który pozwoli nam trzymać w ryzach domowy budżet, przypominać nam o ważnych wydarzeniach, albo po prostu pozwoli nam puścić wodzę kreatywności, którą gdzieś tam każdy z nas ma.

Możemy też prowadzić dziennik w wersji elektronicznej, na przykład poprzez prowadzenie bloga, gdzie również możemy zapisywać swoje przemyślenia. Możemy też prowadzić dziennik na swoim tablecie lub w telefonie. Posłużą nam wtedy do tego specjalne aplikacje, które są przeznaczone do prowadzenia dzienników w formie elektronicznej. No dobra, ale jak się do tego zabrać, żeby mieć pojęcie o tym, co się robi? Już tłumaczymy.

fot.unsplash.com

Dziennik emocji – jak prowadzić? Jak napisać dziennik z jednego dnia?

Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Wystarczy zeszyt, może być w kratkę, w linie, mieć w kartki w kropki albo mieć czyste kartki, jak szkicownik. Rozmiar notesu też nie ma znaczenia, można korzystać z notatników w formacie A6, A5 albo A4, jak komu wygodniej. Wyznacz sobie czas, w którym będziesz prowadzić swój dziennik. Zastanów się, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na to, aby sporządzić notatki z tego, co akurat ci się przytrafiło. Może masz wole 20 minut po kolacji, albo 10 minut po przebudzeniu? Określ w jasny sposób, kiedy chcesz pisać, a następnie zamień słowa w czyny.

Miej dziennik zawsze przy sobie. Nigdy nie wiesz, kiedy najdzie cię ochota na pisanie, a może to być tak niespodziewany moment, który aż sam będzie się prosił o zapisanie go w twoim dzienniku. Jeśli chcesz, możesz ozdobić swój dziennik. Sklepy z artykułami papierniczymi i do scrapbookingu w swojej ofercie mają różne ozdoby, takie jak washi tapes, naklejki, pieczątki. Możesz także poszukać w Internecie takich sklepów. I tu z pomocą przyjdzie allegro, wzorkizrolki, paperconept, aliexpress czy też wish. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz to, czego w danym momencie potrzebujesz, a wyjdzie ci lista rzeczy powiązanych z twoimi potrzebami. Złóż zamówienie i poczekaj, aż ozdoby przyjdą.

fot.unsplash.com

Jak prowadzić pamiętnik? Jak napisać fragment dziennika?

Zacznij pisać. Znajdź wygodne miejsce i przemyśl to, co chcesz napisać. A jeżeli będzie ci na początku trudno, to włącz muzykę, wsłuchaj się w nią, a potem pomyśl na spokojnie, co jest warte tego, by zapełnić stronę. Może znajdziesz temat, który chcesz poruszyć sam ze sobą?

Daj sobie czas. Nie od razu Rzym zbudowano, więc ty też nie ruszysz z kopyta, jeśli nie masz planu na to, jak ma wyglądać twój dziennik i co ma w nim być. Pomyśl, co chcesz tam umieścić. Może zrobisz kalendarz na całą stronę, gdzie będziesz notować ważne daty, o których nie wolno zapomnieć? A może zrobisz sobie listę swoich nawyków i będziesz kolorować kwadraty na odpowiednie kolory? Możesz zrobić też mood tracker, gdzie będziesz zaznaczać przez cały miesiąc jak wyglądało twoje samopoczucie.

Brak inspiracji. Początki zawsze są trudne, ale to nie znaczy, że trzeba od razu spisywać dziennik na straty. Zainspiruj się, zobacz, jak dziennik prowadzi twój znajomy, sprawdź co akurat w danym momencie masz zapisane na swojej pinterestowej tablicy, wejdź na instagrama i poszukaj w hashtagach – może znajdziesz coś, co ci podpasuje i wypróbujesz to w swoim dzienniku. Youtube też jest pomocne. Możesz w wyszukiwarkę wpisać bullet journal setup i wyjdzie mnóstwo filmów na temat tego, jak w ładny sposób prowadzić swój dziennik. Także bierz długopis, który uwielbiasz, przeznacz czas na prowadzenie dziennika, znajdź swój ulubiony notatnik i działaj, przecież nie masz nic do stracenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here