fot.flickr

Czyszczenie fug to prawdziwa udręka. Jednak są sposoby na to, żeby szybko pozbyć się czarnej pleśni i brudu, które lubią się gromadzić się w spoinach. Oto kilka domowych sposobów na pozbycie się defektów z fug.

Jak wyczyścić fugi? Czym wyczyścić fugi?

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, gdzie gromadzi się najwięcej wilgoci, dlatego też powstaje tam mnóstwo specyficznych zabrudzeń. Zarówno na ścianach jak i na podłogach w tych wnętrzach często kładziemy tam płytki. Jeśli chodzi o samą powierzchnię płytek, którą w łatwy sposób idzie wyczyścić, tak z fugami może być trudniej. Tym bardziej że szczeliny, gdzie lubi gromadzić się brud mają idealne warunki dla bakterii i przeróżnych mikroorganizmów. Jednak są skuteczne sposoby na pozbycie się pleśni i brudu.

Podłoga w łazience jest mocno narażona na zabrudzenia i zachlapania, które w połączeniu z wilgocią w pomieszczeniu powodują powstanie pleśni i grzybów. Przeważnie, żeby pozbyć się osadu, sięgamy po ostre narzędzia i silne preparaty, które umożliwią nam pożegnanie się z nieprzyjemnościami, jednak to też może prowadzić do uszkodzenia spoiny i powierzchni płytek.

Tak samo jest w kuchni. Płytki narażone są na obstrzał tłustego kurzu i innych brudów, które osiadają między kafelkami. Tylko jak sobie z tym poradzić? Nie trzeba używać do tego szczotki ryżowej czy też druciaka ani nożyczek. Wystarczy stara szczoteczka do zębów, gąbka kuchenna, a nawet ściereczka bawełniana.

Czyszczenie fug w domu
fot.wallpaperflare

Płyn do czyszczenia WC kontra zabrudzone fugi

Sprawdzonym sposobem, który będzie idealny do czyszczenia fug jest płyn do czyszczenia WC, który w swoim składzie posiada chlor. Przygotowujemy z niego wodny roztwór, dlatego też będzie nam potrzebne kilka rzeczy. Należy przygotować sobie miskę, wlać do niej pół litra wody, a następnie dodać pół litra środka do czyszczenia toalety. Potrzebna będzie także wcześniej wspomniana szczoteczka do zębów. Szczoteczkę moczymy w roztworze, by następnie szybkimi ruchami wyczyścić przerwy między kafelkami. Jednakże należy uważać, żeby nie chlapać na podłogę ani na ścianę. Roztwór może podrażnić dłonie, dlatego warto zaopatrzyć się w rękawice ochronne. No i nie wolno zapomnieć o porządnej wentylacji pomieszczenia, by unoszące się opary nie podrażniły naszych dróg oddechowych.

Mniej inwazyjną metodą czyszczenia fug jest proszek do pieczenia. Na wilgotne fugi rozprowadzamy proszek do pieczenia, a następnie odczekujemy 30 minut i zmywamy proszek, używając do tego wilgotnej gąbeczki lub ściereczki. Następnie myjemy podłogę jeszcze raz, łącznie z kaflami. Proszek do pieczenia da dobry efekt czyszczący w przypadku osadu z rdzy czy też tłustego nalotu, kamienia lub uporczywych plam. Aby efekt wzmocnić, fugi należy przejechać szczoteczką do zębów.

Czyszczenie fug za pomocą pasty do zębów.

Jeżeli w danym momencie nie mamy pod ręką żadnych preparatów, które umożliwią nam wyczyszczenie fug bez opuszczania łazienki to warto wtedy skorzystać z pasty do zębów. Należy wycisnąć pastę do zębów na starą szczoteczkę do zębów i potraktować spoiny. Zostawiamy pastę na fugach na kilkanaście minut, a potem zmywamy pastę letnią wodą i tyle. Po zabiegu szczeliny będą czystsze.

Sok z cytryny a fugi w jasnym kolorze.

Do czyszczenia białych fug lub tych w jasnych kolorach można zastosować sok z cytryny, który je wybieli. Nie upora się z każdym brudem, jednak warto spróbować i sprawdzić, jaki będzie efekt. Sok z cytryny poradzi sobie z kamiennym nalotem, rdzą, a także z suchymi zabrudzeniami. Wyciśnięty wcześniej sok należy nałożyć na fugi i pozostawić na 10 minut. Po tym czasie fugi ocieramy wilgotną ściereczką, która nie zostawi za sobą żadnych kłaczków, które mogą pozostać w szczelinach.

fot.pixabay

Pasta domowej roboty

Kolejnym sposobem na wyczyszczenie spoin jest pasta. Należy wymieszać sodę oczyszczoną z octem i wodą (100 ml wody i octu oraz opakowanie sody oczyszczonej). Przygotowaną mieszankę należy rozprowadzić po całej długości fug i pozostawić na 40 minut do wyschnięcia. Następnie zmyć pastę z fug letnią wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Roztwór świetnie sobie radzi z usuwaniem kamienia, rdzy, a także nalotu i suchych zabrudzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here