fot.unsplash.com

Wiele osób siedzi obecnie w domu, z nudów każdy zaczyna sprzątać. Sprzątanie łazienki zajmuje bardzo dużo czasu, zwłaszcza jeśli robicie to w sposób bardzo dokładny. Czy aby na pewno pamiętacie o wszystkich miejscach i zakamarkach? Czym i jak sprzątać łazienkę? Z naszymi poradami będzie to bardzo proste i zajmie wam dosłownie chwilę. Zaczynajmy!

Sprzątanie łazienki – od czego zacząć?

Zacznijcie od usunięcia zbędnych przedmiotów. Rolki po papierze toaletowym, których nie wyrzuciliście, śmietnik itp. Wynieście je, wyrzućcie do kosza. Następnie zabierzcie się już za samo sprzątanie. Podłogę zostawcie na sam koniec. Zacznijcie od zlewu, toalety i wanny lub prysznica. Najlepiej do tego sprawdzi się mleczko oraz gąbka. Pamiętajcie jednak, aby używać tej miękkiej strony, nie drapać. W przeciwnym wypadku możecie uszkodzić ceramikę.

sprzątanie łazienki
fot.unsplash.com

Toaletę najlepiej umyć wlewając specjalny płyn do środka i odczekać zgodnie z instrukcjami, zazwyczaj jest to kilka minut. Po tym czasie spłukujecie. Jeśli to nie przyniosło rezultatu, możecie dodatkowo wlać tam odrobinę płynu uniwersalnego i doczyścić zabrudzenia za pomocą szczotki do WC. Deskę przetrzyjcie gąbką lub szmatką z mikrofibry, która nie pozostawi po sobie śladów czy farfocli.

Sprzątanie łazienki – wanna/prysznic

Czas na wannę lub prysznic, w zależności od tego co posiadacie w swojej łazience. Tutaj również sprawdzi się mleczko oraz gąbka. Do trudnodostępnych miejsc polecamy natomiast płyn do naczyń z odrobiną octu i sody oczyszczonej. Ocet jest dobry do wszystkiego. Również do mycia lodówki, podłóg czy prasowania bez żelazka. Z powodzeniem możecie go także wykorzystać do mycia łazienki. Z pewnością zabije większość zarazków czy roztoczy, a także poradzi sobie z zabrudzeniami czy przykrym zapachem.

Jeśli słuchawka prysznicowa lub kran wymagają czyszczenia i odetkania polecamy wam wlać ocet np. do woreczka foliowego. Woreczek nakładacie na słuchawkę czy kran i zawiązujecie za pomocą gumki do włosów, czy gumki recepturki. Pozostawcie to tak na 15 minut i ściągnijcie. Kran się odetka, a dodatkowo będzie błyszczał. Przetrzyjcie go jednak suchą szmatką na koniec. Możecie w tym czasie zabrać się za dalsze sprzątanie.

Nie zapomnij o kurzach w łazience

Kurz osiada się wszędzie, także w łazience. Jeśli znajduje się tam np. regał lub półka na ręczniki, szczoteczki do zębów, papier toaletowy itp. również wyczyścić go dokładnie. Sprawdzi się do tego zarówno specjalna „ściereczka z rączką” jak i zwykła szmatka. Oczywiście do tego, musicie pościągać wszelakie dekoracje, przedmioty codziennego użytku itp. Odłóżcie je na razie na podłogę.

sprzątanie łazienki
fot.unsplash.com

Po przetarciu kurzy czas odłożyć wszystko na swoje miejsce. To świetny czas, aby przejrzeć terminy przydatności, to ile produkt znajduje się jeszcze w opakowaniu czy odnieść rzeczy, które nie powinny się w łazience znajdować. Możecie także pójść o krok dalej i poukładać je na półkach czy w szafce za pomocą koszyczków. Organizacja z pewnością ułatwi wam zarówno dostęp, jak i odnalezienie produktów, a w przyszłości także sprzątanie. W końcu wszystko będzie miało swoje miejsce.

Kafelki i fugi – sprzątanie łazienki od podstaw

Generalne sprzątanie łazienki to także świetny czas na doczyszczenie fug, które z pewnością nie mają już tak śnieżnobiałego koloru jak lata temu przy remoncie. Do mycia fug świetnie sprawdzi się ocet. Tak, znów ocet. Wymieszajcie 100 ml wody z 100 ml octu i dodajcie do tego całe opakowanie sody oczyszczonej. Możecie także zakupić specjalne specyfiki do czyszczenia fug, które dostępne są w większości marketów.

Czas na podłogę. Zostawcie ją na sam koniec, unikniecie wtedy syzyfowej pracy. Możecie skorzystać ze specjalnego płynu do mycia podłóg, płynu uniwersalnego lub tego do łazienki. Warto dodać do tej mikstury odrobinę wybielacza do tkanin. Oczywiście w małych ilościach. Dzięki temu dodatkowo odkazicie podłogę i gotowe! Wcale nie było to takie trudne, prawda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here