Czysty dom - zalety
fot.pexels

Czysty dom niesie za sobą wiele korzyści i nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Czyste otoczenie nie tylko dobrze wpływa na nasze samopoczucie, ale także na nasze zdrowie. Są też inne korzyści z utrzymywania porządku w domu. Wiadomo, każdy z nas ma mnóstwo obowiązków, które nie raz nie pozwalają nam na to, żeby choć na chwilę oderwać się od wszystkiego i zająć się porządkami, ale kiedy już się za to zabierzemy, to czy nie masz takiego uczucia radości, kiedy wszystko lśni czystością? Oto kilka zalet posiadania czystego domu.

Każdy z nas na pewno lubi porządek. Dobrze się czujemy w czystym i uporządkowanym domu i aż miło popatrzeć, jak rzeczy na półkach stoją w idealnym rzędzie bez grama kurzu na sobie.

Czysty dom to samo zdrowie

Zagracony, zakurzony i brudny dom nasila astmę oraz przeziębienie, a także znacznie ułatwia rozprzestrzenianie się niebezpiecznych bakterii. Nie chodzi o to, żeby w domu było tak sterylnie, jak w szpitalu, ale miejsce, które jest wolne od kurzu to środowisko, które wspomaga utrzymanie zdrowia całej rodziny.

Kiedy regularnie sprzątamy, pozbywamy się przy tym kurzu i innych alergenów. Domowe obowiązki takie jak zamiatanie, przecieranie ma mokro szaf, półek czy podłóg oraz zamiatanie pozwoli nam na bieżąco pozbyć się kurzu, sierści naszych pupilów oraz innych alergenów. Ich nagromadzenie pogarsza nasze samopoczucie, a także prowadzi do chorób i innych dolegliwości.

Czysty dom - zalety
fot.wallpaperflare

Czysty dom to dobrze zorganizowany dom

Regularnie sprzątając sprawiamy, że stajemy się dzięki temu lepiej zorganizowani. Podczas ogarniania codziennych obowiązków domowych może pomóc nam stworzenie własnego kalendarza do sprzątania, w którym zapiszemy wszelkie niezbędne informacje i przypominajki o tym, co mamy do zrobienia w danym dniu. Korzystanie z takiego kalendarza to dobry sposób na organizację czasu.

Czysty dom to mniejsze skłonności do ryzyka urazów

Posprzątany dom, który został uwolniony od niepotrzebnych gratów i innych rzeczy to znacznie mniejsza liczba wypadków. Ile razy było tak, że przechodziliście z jednego pomieszczenia do drugiego, potykając się przy tym o zabawki własnych dzieci? Bałagan sprawia, że trudno nam się poruszać, bo ciągle gdzieś coś leży i zawadza lub utrudnia znalezienie innej rzeczy, która akurat w danym momencie jest nam bardzo potrzebna. Dlatego też utrzymanie domu w porządku i czystości nie doprowadzi do żadnych wypadków. Dzięki temu, że rzeczy dla dziecka w końcu znalazły swoje miejsce w koszu na zabawki, a książki, które mogły spać w dowolnym momencie komuś na głowę są ułożone, możemy w łatwy sposób uniknąć kontuzji i innych niebezpieczeństw we własnym domu.

Czysty dom - zalety
fot.rawpixel

Czysty dom to spokojna głowa

Świat, który nas otacza jest wystarczająco chaotyczny, więc nie dopuśćmy do tego, żeby przeniósł się do naszego domu. Żyjemy w czystym domu, gdzie panuje spokój wewnętrzny. Tylko sobie wyobraź, wchodzisz do domu, zamykasz drzwi i słyszysz ciszę. Błogą ciszę, która aż z przyjemnością dźwięczy ci w uszach. Przyjemne, prawda?

Czysty dom sprawia także, że jesteśmy szczęśliwi. Nie trzeba zagracać domu niepotrzebnymi rzeczami, kiedy można je schować albo komuś oddać, kiedy są w dobrym stanie. Przyjemniej nam się żyje, kiedy dom jest czysty i zorganizowany, a po podłodze nie walają się stosy ubrań, które dawno powinny być wyprane. Bałagan i chaos jeszcze nie wprawił nikogo w stan euforii, a jedynie doprowadził do niepokoju, stresu i przytłoczenia.

Czysty dom to wydajność i minimalizm

Dom, który jest czysty i uporządkowany jest sam w sobie piękny. Nie trzeba dodawać mu żadnych efektów specjalnych, które tylko niepotrzebnie zagracą naszą przestrzeń. Nie potrzebujemy mnóstwa rzeczy tej samej kategorii, kiedy wystarczy nam jedna, która może posłużyć nam na długie lata. Kiedy bałagan i zagracone pomieszczenia w końcu zaczną nam przeszkadzać to czas, żeby nauczyć się jak to ograniczyć do minimum. Wystarczy poświęcić jeden – góra dwa dni na porządki, gdzie posegregujemy rzeczy na te, które są niezdatne do użytku ponownego, takie, które sprzedamy, oddamy lub zostawiamy. Wystarczy, że zrobimy to raz w roku, albo chociaż raz na kwartał, żeby w końcu zauważyć oczekiwane efekty, o które tak ciężko walczyliśmy.

Dzięki temu nasz dom stanie się bardziej wydajny i minimalistyczny, a my będziemy bardziej skupieni i wydajni w tym, co robimy. Jeśli utrzymamy porządek, to wtedy nie musimy się martwić o to, że kończąc pracę w domu, lub wracając z pracy będzie czekać na nas stos talerzy i garów, które nikt nie raczył umyć, a zabawki i inne rzeczy walają się po podłodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here