fot.pixabay

Ocet to substancja, którą znajdziemy w każdym domu. Jak może się okazać jest to niezwykle przydatna rzecz, którą możemy wykorzystać na każdy możliwy sposób. Octu możemy użyć praktycznie w każdym pomieszczeniu i nie ważne, czy jest to łazienka czy też kuchnia. To też przede wszystkim duża oszczędność czasu, a także pieniędzy no i przede wszystkim możemy pożegnać się ze żrącymi chemikaliami. W jaki sposób można użyć octu tak, żeby nasz dom lśnił czystością? Oto kilka przykładów.

Ocet i łazienka, czyli jak zdezynfekować przestrzeń za gorsze

Przede wszystkim pierwsza i ważna zasada – załóż rękawiczki na dłonie, żeby zapobiec podrażnieniom skóry. Ocet działa w niekorzystny sposób na naszą skórę, powodując pieczenie czy też zaczerwienienie. Ocet w łazience będzie przydatny do czyszczenia sedesu, odpływów, a także luster i szyb. Będzie również przydatny do czyszczenia płytek ceramicznych, dlatego też przed ich umyciem warto dodać do wody nieco octu i przetrzeć je zwilżoną wcześniej w roztworze gąbką. Następnie wystarczy je opłukać i pozostawić do wyschnięcia. Brudnym fugom też da radę. Wystarczy tylko zorganizować szczoteczkę do zębów, wodę i ocet i wziąć się za czyszczenie.

Często bywa też tak, że łazienka nie ma zrobionej wentylacji lub też jest w takim miejscu, gdzie nie można zrobić małego okienka, przez które mogłoby wpadać świeże powietrze, przez co w pomieszczeniu zaczyna pojawiać się pleśń. I tu z pomocą przychodzi ocet. Do pozbycia się niechcianego gościa wystarczy nam butelka ze spryskiwaczem, ½ szklanki wody i 4 łyżki octu. Całość mieszamy ze sobą, a następnie spryskujemy miejsca, w których pojawiła się pleśń.

Czyszczenie octem
fot.publicdomainpictures

Kuchnia, która lśni

Butelka octu to niezastąpiony środek, kiedy czyścimy lodówkę. Należy wymieszać go 1:1 z wodą i umyć nim chłodziarkę w środku i na zewnątrz, nie pomijając przy tym szafek i półek. Możesz także przy okazji mycia lodówki rozlać odrobinę octu na spodek i postawić na którejś z półeczek, żeby zapobiec rozwojowi pleśni i rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów w lodówce. Możesz także użyć octu podczas mycia szklanych naczyń. Należy je wypłukać w occie, dzięki czemu odzyskają swój dawny blask. Alternatywą może być także namoczenie szklanych naczyń przez pół godziny w ciepłej wodzie z octem w proporcji 1:1, a następnie wyszorować je i wypłukać. Będą lśniły, jak nigdy dotąd.

Ocet jest także świetnym przeciwnikiem w usuwaniu kamienia. Przy jego pomocy usuniesz osad z czajnika. Nalej trochę octu na dno czajnika i dodaj wodę, a następnie zagotuj wodę. Zagotowaną wodę wylej, powtórz czynność z dodaniem octu i wody, zagotuj i znowu wylej, a potem zaparz wodę na swoją ulubioną kawę czy też herbatę.

Sprzęty, podłogi i meble

Szyby i lustra pozostaną idealne i nie będą miały zacieków, jeśli wcześniej umyjesz je wodą pomieszaną z octem w proporcji 3:1, weźmiesz do ręki szmatę, gazetę, pieluchę tetrową albo rajstopy. Żaluzje wyczyścisz przy pomocy jasnej bawełnianej rękawiczki, wcześniej zanurz ją w wodzie z octem (proporcja 1:1). Przeciągaj dłonią w rękawiczce po listwach i płucz je w czystej wodzie do uzyskania idealnego efektu.

Dzięki tej magicznej substancji możesz także usunąć naklejki i etykiety, które zostały przyklejone do różnych sprzętów. Umyjesz także tą mieszaniną praktycznie każdy rodzaj podłogi, ale oprócz tej drewnianej.

fot.flickr

Wystarczy, że zmieszasz ze sobą ½ szklanki octu i dwie łyżeczki sody oczyszczoną i możesz bez problemu wyczyścić tym srebro. Zamocz je w mieszance na dwie godziny i srebro będzie znów czyste.

To tylko niektóre z wielu zastosowań octu. Oprócz właściwości dezynfekujących, polerujących, a także odświeżających ocet ma szeroki zakres stosowania w kuchni i apteczce pierwszej pomocy. Nie trzeba wydawać fortuny na drogie środki czyszczące, kiedy pod ręką masz coś, co sprawdzi się w wielu przypadkach. Ocet jest tani, łatwo dostępny i przyjazny środowisku no i przede wszystkim jest wydajny, więc wystarczy na długie sprzątania. Nie przeterminuje się szybko, ewentualnie może zmienić nieco wygląd, ale nie swoje idealne właściwości. Nie trzeba czekać, żeby sprawdzić jego moce. Zaopatrz się w ocet, miskę wody i przekonaj się na własnej skórze, co potrafi zdziałać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here