sprzątanie kuchni
fot.unsplash.com

Sprzątanie zazwyczaj nie należy do ulubionych obowiązków, nie oznacza to jednak, że można całkowicie z niego zrezygnować, chyba że na rzecz gosposi. Często cały dzień wolny poświęca się na ogarnięcie mieszkania, a po kilku dniach efektu nie widać. Sprzątanie kuchni ocenia się jako najbardziej czasochłonne, jak temu zaradzić? Odpowiadamy! 

Jak posprzątać kuchnie? Porządku w kuchni krok po kroku

Od czego zacząć? Przede wszystkim zbierzcie wszystkie śmieci z blatów czy nawet z podłogi. Robiliście kanapkę i kawałek plastiku, w który zapakowany był ser, spadł wam na ziemię? Podnieście go. Zgniłe jedzenie, resztki itp. również wyrzućcie od razu do kubła. Świetnie sprawdzą się do tego specjalne worki z biodegradowalnego tworzywa. Co jest następnym krokiem? Mycie!

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami zmywarki – gratulacje. Ten krok nie zajmie wam aż tak długo. To, co jesteście w stanie do niej włożyć – włóżcie i odpalcie wybrany program. Rzecz zbyt brudne lub te, których w zmywarce myć nie wolno, musicie umyć ręcznie. Warto od razu okładać je na suszarkę, a po skończonym myciu dokładnie powycierać i pochować do szafek. Nie zostawiajcie ich tam na kolejne dnie.

sprzątanie kuchni
fot.unsplash.com

Plan sprzątania kuchni. Instrukcja sprzątania kuchni

Gary pomyte, co dalej? Zbierzcie z blatów wszystko, co nie powinno tam być. Na pewno macie półkę lub szafkę przeznaczoną na herbaty czy kawy. Odłóżcie więc ozdobny słoik na miejsce. Podobnie zróbcie z wszystkimi innymi przedmiotami, a także żywnością taką jak makaron, kasze, ryże itp.

Weźcie w dłoń szmatkę i zbierzcie wszystkie okruszki z blatów. To zdecydowanie ułatwi wam kolejny krok. Nie polecamy w tym celu używać zmiotki i szufelki. Blaty w kuchni zazwyczaj są tłuste, ponieważ w tym pomieszczeniu przyrządza się wszelakie potrawy, a zmiotka jedynie narobi wam więcej bałaganu.

Czym umyć blat w kuchni? Najlepiej sprawdzą się do tego domowe środki czystości. Ocet wymieszajcie z odrobiną sody do czyszczenia i wodą. Miksturę przelewacie do butelki z atomizerem i zaczynacie szorować. Wybór należy do was, możecie wykorzystać szmatki, gąbki itp.

Jak domyć płytę indukcyjną?

Aby domyć płytę indukcyjną, która jest mocno zabrudzona macie kilka opcji. Możecie wykorzystać specjalne „drapaki” do indukcji lub zakupić proszek. Zapewne pamiętacie środek czystości o nazwie „Tytan”. Lata temu były bardzo popularne, teraz mimo upływu lat, wciąż działają szybko i sprawnie. Taki proszek wystarczy wysypać na indukcję, a następnie zmyć mokra szmatką. My polecamy wam jednak psikać go środkiem czystości, który wcześniej przygotowaliście i szorować za pomocą szczotki. Idealnie sprawdzi się ta sama, z której korzystacie przy praniu dywanów.

Jeśli jednak musicie myć indukcję proszkiem czy mleczkiem, ten krok wykonajcie, zanim przystąpicie do mycia blatów. Zaoszczędzicie sobie wiele bałaganu i kłopotu. Warto jednak wszystko poodsuwać z okolicy. Proszek zmyć możecie za pomocą ściereczki nasączonej w ciepłej wodzie. Musicie ją oczywiście często wypłukiwać, a po skończonej pracy – umyć zlew.

sprzątanie kuchni
fot.unsplash.com

Mycie kuchni. Jak sprzątać kuchnię?

Czas na lodówkę. Jeśli tego dnia nie musicie rozmrażać lodówki jesteście szczęściarzami. Wciąż warto jednak ją dokładnie wymyć. Przy okazji czyszczenia lodówki, warto sprawdzić, czy aby nic nie jest po terminie. Niektórą żywność możecie spożyć, jeśli od daty minęło np. 2-3 dni, inna absolutnie się do tego nie nadaje. Wyrzućcie więc to co musicie, a lodówkę umyjcie wodą z octem oraz ściereczką.

Kolejną czynnością, którą powinniście zrobić jest zmiana firanek. Oczywiście robią to tylko ci z was, którzy mają w kuchni okno. Nowe firanki zawieszacie, a stare możecie wrzucić do wybielacza lub domowej roboty środka do wybielania firan. Co dalej? Na sam koniec zostawcie sobie zamiatanie lub odkurzanie, a także mycie podłóg. Gdy ten krok macie wykonany – gratulacje. Cała kuchnia jest posprzątana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here