fot.pixabay

Coraz więcej osób postanawia znaleźć sobie hobby, pasję, której poświęci swój wolny czas i nie ma w tym absolutnie nic złego, a wręcz przeciwnie. Jeśli jesteś osobą kreatywną, która lubi prace manualne, mamy coś idealnego dla ciebie. Mowa oczywiście o decoupage. Sprawdź sama co to jest, jakie narzędzia potrzebujesz zakupić i co możesz z tego stworzyć! 

Decoupage – co to jest?

Decoupage to sztuka, a właściwie technika zdobnicza. Polega ona na łączeniu ze sobą wzorów, które pozyskuje się z papieru lub papierowej serwetki. Za pomocą decoupage możesz ozdobić pudełko, talerze, wazony, stworzyć ozdobne słoiki i wiele więcej. Właściwie, ogranicza cię wyłącznie wyobraźnia. Decoupage działa na takiej samej zasadzie jak kolaż, który z pewnością robiłaś na zajęciach z plastiki w podstawówce czy gimnazjum. Zazwyczaj w decoupage używa się jednak wzorów kobiecych, romantycznych, kwiatowych, a nie twarzy ulubionych celebrytów, jednak nikt nie broni ci stworzyć czegoś bardziej abstrakcyjnego.

Pamiętaj, że w sztuce nie ma zasad. Nawet jeśli ktoś skrytykuje twoje dzieło, wcale nie oznacza to, że jest ono brzydkie czy źle wykonane. Efekt końcowy ma się przede wszystkim podobać tobie, a nawet jeśli sama nie jesteś zadowolna – głowa do góry. Przecież liczy się także i zabawa. Od czego więc zacząć decoupage? Co będzie ci potrzebne, aby zacząć zabawę z tym nowym hobby? Spokojnie, przeprowadzimy cię przez cały proces krok po kroku.

fot.unsplash

Co jest potrzebne do decoupage? Czego potrzebujesz do nowego hobby?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli tego, co chcesz okleić. Metodą decoupage możesz ozdobić naprawdę wiele przedmiotów. Pięknie będą wyglądać drewniane pudełka czy też skrzyneczki, ale możesz także wykorzystać talerze, miski, wazony, stare szklane butelki np. po occie czy nawet meble. Wybór należy do ciebie. Możesz także wziąć na warsztat coś, co po prostu masz aktualnie pod ręką. Nie musisz od razu robić gigantycznych zakupów.

Kolejnym elementem, bez którego się nie obejdzie jest klej. Pamiętaj, aby postawić na jakość, nie na cenę, w końcu ma być on naprawdę solidny. W sklepach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych dostępne są specjalne kleje do decoupage i to właśnie z nich polecamy ci skorzystać. Jaka powinna być jego konsystencja? Dość płynna, w końcu musisz go rozprowadzić bo naprawdę cienkim materiale, który łatwo uszkodzić. Specjalny klej do decoupage, który zakupisz, będzie występował w wariantach 3w1 lub 2w1 i zazwyczaj zawiera on klej, bazę oraz lakier.

Klej oczywiście musisz czymś nałożyć i nie będziesz przecież tego robić palcami. Konieczny jest specjalny pędzel z naturalnego i bardzo miękkiego włosia, aby nie uszkodzić papieru czy też serwetki. Musisz jednak zwrócić szczególną uwagę na jakość pędzla. Niektóre tanie pędzle mają to do siebie, że gubią włosie podczas malowania. Przy decoupage jest to niedopuszczalne. Jeśli będziesz próbowała później palcami ściągnąć ten włos, możesz popsuć sobie całą pracę.

fot.flickr

Serwetki oraz papier. Tutaj masz już naprawdę dużą różnorodność. Serwetki, które używa się do decoupage wcale nie są jakieś specjalne, mowa tutaj o najzwyklejszych, dekoracyjnych, które często stawiane są na stołach podczas świąt, urodzin, rocznicy czy też wizyty gości. Jeśli przeszukasz swoje mieszkanie z pewnością znajdziesz je ukryte w jednej z szafek. Oczywiście stawiaj na te ze wzorkami, te jednokolorowe możesz wykorzystać np. jako tło. Co z papierem? Pięknie będzie wyglądy najzwyklejsza gazeta jak np. FAKT, choć oczywiście możesz także wydrukować coś samodzielnie. Ta metoda również się sprawdzi.

Decoupage, czyli metoda prób i błędów

Pierwsze dzieło nie musi być od razu idealne i absolutnie nie ma się co winić, z czasem dojdziesz do perfekcji. Schemat jest bardzo prosty. Zacznij od wycięcia elementów, a następnie ułóż je, bez kleju na powierzchni np. pudełka. Baw się z nimi tak długo, aż efekt ci się spodoba. Kolejnym krokiem jest oczywiście przyklejenie wszystkiego, a także nałożenie kolejnej warstwy kleju na górę. Będzie to warstwa zabezpieczająca, tak abyś mogła później przetrzeć całość mokrą szmatką np. podczas sprzątania. Gotowe!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here