Prawidłowa dieta
fot.unsplash.com

Prawidłową dietę powinny stosować nie tylko osoby z nadwagą, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale także i wszyscy inni. Ma ona naprawdę ogromny wpływ na nasze życie. Dzięki niej poprawi się nie tylko nasz stan zdrowia, ale także i cera, z której znikną niedoskonałości, stan uzębienia czy też samopoczucie. Sklepy atakują nas jednak z każdej strony produktami „zero” i „light”. Czy faktycznie one działają?

Dlaczego produkty „light” oraz „zero” mogą doprowadzić do zguby?

Warto zastanowić się dlaczego sięgamy po produkty light. Czy są one tańsze? Nie. Czy są zdrowsze? Nie. Czy mają mniej kalorii? Tak. W naszych głowach został utrwalony bardzo przykry i szkodliwy schemat. Im więcej kalorii = tym więcej warzymy = tym mniej możemy zjeść. Właśnie przez takie myślenie, wiele osób przechodzi na diety cud, które mają jedynie 800 czy 1000 kalorii. W rezultacie głodzimy się, a bardzo szybko nasz organizm daje nam znać, że trochę mu za mało. Kończy się to czym? Oczywiście poddaniem się i efektem jojo.

Spójrzmy na to z innej strony – jeśli masz problem z gazowanymi, słodzonymi napojami czy zakup np. coca-coli zero jest lepszą alternatywą? Tak, należy jednak pamiętać, że jest to tylko alternatywa. Wciąż powinieneś dążyć do całkowitej rezygnacji z tego typu napojów. Zakup coca-coli zero czy light jest jednak lepszy dla ciebie, co nie oznacza, że zdrowy czy dobry. Potraktuj to więc jako fazę przejściową. Zacznij od picia wersji zero, a z czasem zmniejszaj jej dawkę, aż do całkowitego zera.

Prawidłowa dieta
fot.unsplash.com

Dlaczego to nie kalorie są najważniejsze?

Kalorie wcale nie są najważniejsze w diecie, co oczywiście nie oznacza, że są całkowicie bezsensowne. Niestety w sieci, aż roi się od magicznych diet po 800 czy 1000 kalorii. O ile jesz same warzywa lub jesteś weganem, może ci to starczy, w przypadku osób, które jedzą mięso, pieczywo, nabiał i wiele innych, 1000 kalorii możesz zjeść w ciągu dwóch posiłków. Czy to oznacza, że jesz za dużo? Nie! Nie liczy się to, ile kalorii ma twój posiłek, a bardziej co on zawiera.

Jeśli w ciągu dnia zjesz 900 kalorii, ale te kalorie to Big Mac z McDonalds, zdecydowanie nie możesz tego nazwać zdrową dietą. Jeśli połowa twojego zapotrzebowania kalorycznego zapełniona jest coca-colą, również nie jest to zdrowe żywienie. Jeśli zjesz jednak 1500 kalorii, ale twoje posiłki będą zawierały owoce, warzywa, nabiał, a także i węglowodany, jesteś na dobrej drodze do celu. Nie sprawdzaj więc każdej kalorii, nie licz wszystkiego, co do grama w kalkulatorze, pozwól sobie na odrobinę luzu, z pewnością zauważysz rezultaty.

Co jeść w ciągu dnia? Jakie są zdrowe posiłki?

Co mówi piramida zdrowego żywienia? Zaczynamy od dołu, czyli od rzeczy, których w diecie powinno być najwięcej, a następnie idziemy w górę do rzeczy, których powinno być najmniej. Aktywność fizyczna jest najważniejsza, zaraz za nią idzie woda (od 6 do 8 szklanek dziennie, w zależności od wagi, wieku i płci), kolejne są warzywa i owoce, następnie produkty pełnoziarniste (pieczywo, kasza, ryż itp.) oraz oleje roślinne (oliwa z oliwek, awokado), warzywa strączkowe (groch, cieciorka), orzechy oraz pestki, jaja, mięso (ryby, drób), białka roślinne, nabiał oraz produkty sojowe (mleko, jogurty), produkty o wysokim indeksie glikemicznym (niezdrowa żywność, fast food) oraz czerwone mięso.

fot.unsplash.com

Czy jeśli zjesz raz na rok hamburgera to coś złego się stanie? Nie! Czy możesz napić się tej coca-coli podczas imprezy ze znajomymi? Tak! Czy możesz jednego dnia zjeść kanapki z nutellą, a innego sałatkę? Tak! Znajdź w tym wszystkim balans. Jedz zdrowo, ale od czasu do czasu pozwól sobie na coś niezdrowego. Potraktuj to jako nagrodę, a nie obowiązek. Jeśli nie masz ochoty na hamburgera, nie jedz go tylko po to, aby zrobić sobie przyjemność. Kluczem do sukcesu jest różnorodność. Codzienna sałatka na śniadanie, ryż z kurczakiem na obiad i kanapka na kolację nie jest dobra. Zwyczajnie te posiłki znudzą ci się po tygodniu. Zacznij więc eksperymentować w kuchni, a na pewno wszystko ci się uda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here