Okleina meblowa
fot.unsplash.

Remont potrafi być nie tylko męczący, ale także i bardzo drogi. Właśnie z tego powodu, bardzo często szukamy sposobów na szybkie i tanie metamorfozy. Zmiana koloru ścian ma naprawdę spore znaczenie, tak samo jak wymiana mebli na nowe. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Meble możesz przemalować, jednak do tego potrzebna ci będzie oczywiście farba i najlepiej nieużywany pokój, który możesz pozostawić otwarty. Czy jeśli nie masz takiej opcji to znaczy, że musisz całkowicie zrezygnować z pomysłu? Nie! 

Okleina meblowa – co to jest?

Zacznijmy od najważniejszego – czym właściwie jest okleina meblowa? Jest to dość cienka, samoprzylepna folia PCV, która odporna jest na wysoką temperaturę oraz wszelakie uszkodzenia. Okleinę możesz nakleić na wiele miejsc. Nie tylko na stare meble, ale także i te nowe. Tańsze okleiny, które znajdują się np. w supermarketach świetnie sprawdzą się także na ścianie jako samoprzylepna tapeta.

Okleinę meblową możesz zakupić w wielu sklepach. Cena zależna jest od jakości. Koszt jednej rolki, bo zazwyczaj przychodzą one w rolkach, zaczyna się już od 6 złotych. Dostępne są one zarówno w supermarketach, jak np. Biedronka, która cyklicznie wypuszcza piękne wzory w bardzo promocyjnych cenach, jak i w sieci np. na Allegro, OLX, AliExpress czy innych sklepach tego typu. Jeśli jesteś akurat w markecie budowlanym (Leroy Merlin, OBI, Castorama) również zajdź na odpowiedni dział, z pewnością będzie tam niemały wybór.

Okleina meblowa
fot.unsplash.com

Jak przerobić meble za pomocą okleiny meblowej? Jak nakleić okleinę meblową?

Jeśli okleinę masz już zakupioną czas przystąpić do samego procesu zmiany koloru mebli. Wcale nie jest to trudne, ani też nie zajmie ci zbyt dużo czasu. Mamy dla ciebie także wiele cennych wskazówek, dzięki którym okleina będzie nałożona perfekcyjnie, a goście będą całkowicie zachwyceni twoimi „nowymi” meblami. Gotowa? Zaczynamy!

 1. Zacznij od wyboru mebla, którego chcesz zmienić. Podejdź do sprawy rozsądnie. Jeśli mowa tutaj o dużej meblościance z pewnością okleiny będziesz potrzebowała sporo. Zastanów się więc, a najlepiej przelicz czy aby na pewno jest to opłacalne. Szybko może się okazać, że taniej wyjdzie ci zakup używanego mebla w dobrym stanie np. poprzez serwis OLX. W przypadku mniejszych mebli jak komoda, szafka pod TV czy stolik, śmiało! Działaj!
 2. Czas na wybór odpowiedniej okleiny. Pamiętaj, że im tańsza, tym gorszej jakości. Wybór ten należy do ciebie, tak samo jak i wzór. W sieci znajdziesz naprawdę sporo wzorów. Zwróć jednak uwagę na jeden ważny szczegół. Jeśli okleina ma dość specyficzne wzorki, konieczne będzie dopasowanie jej perfekcyjnie do siebie. Weź to pod uwagę podczas mierzenia mebli oraz zakupu odpowiedniej ilości rolek. Zrób sobie zapas, tak aby na pewno nie skończyła się ona w połowie mebla.
 3. Teraz gdy okleinę masz już wybraną i dostarczoną do domu, czas na pierwszy krok. Z mebla, który planujesz okleić ściągnij absolutnie wszystko. Opróżnij także szafki. Jeśli jest to np. komoda z szufladami, wyciągnij całe szuflady, a następnie zawartość odłóż w inne miejsce. Nie będzie to trwało długo, jako że okleina to nie farba, nie musisz czekać aż wyschnie.
 4. Weź w dłoń wkrętarkę lub śrubokręt i rozkręć mebel. Oczywiście nie w całości, a jedynie wymagane elementy. W przypadku komody z szufladami wyciągnij je, a następnie odkręć lub zdemontuj fronty, będzie ci znacznie łatwiej okleić w ten sposób. W przypadku stolika – odkręć nogi, a jeśli przerabiasz szafkę pod telewizor, która ma drzwiczki, je również zdemontuj.
 5. Oczyść dokładnie mebel za pomocą szmatki oraz płynu do czyszczenia. Pozbądź się z niego całego kurzu, a następnie pozwól mu wyschnąć.
 6. Okleinę wyciągnij z foli. Przygotuj sobie twardą kartę. Może być to np. karta kredytowa.
 7. Odklej obie rogi z okleiny meblowej i przyklej je do mebla. Najlepiej zrobić sobie kilka centymetrów zapasu, tak aby móc ją zawinąć pod spód.
 8. Powoli odklejaj dolną warstwę okleiny. Rób to na raty. Jednocześnie wygładzaj powierzchnię, którą przyklejasz. Z początku zrób to ręką, a następnie użyj karty kredytowej. Postaraj się, aby pozbyć się jak najwięcej bąbelków powietrza.
 9. Oklej mebel do końca.
 10. Bombelki wystarczy przebić delikatnie igłą, a następnie znów wygładzić kartą kredytową.
 11. Dokończ oklejanie mebla.
 12. Złóż go z powrotem.
 13. Gotowe!
fot.unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here