doniczki i osłonki diy
fot.unsplash.com

Doniczki i osłonki potrafią kosztować naprawdę sporo. Im ładniejsza osłonka, tym droższa. Przy niewielkiej ilości kwiatów, jest to jednak cena „do przeżycia”. W momencie, w którym w waszym domu jest totalna dżungla, koszt wszelakich osłonek może wynieść was nawet kilka tysięcy złotych, co zdecydowanie jest dużą kwotą. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy przygotować dla was kilka propozycji na doniczki i osłonki DIY.

Doniczki DIY. Z czego zrobić doniczki?

Należy pamiętać, że doniczki to, zazwyczaj, plastikowe wkłady do osłonek. To właśnie osłonka jest estetyczna, ładna i może pełnić funkcję dekoracyjną. Doniczka natomiast ma przede wszystkim posiadać na spodzie dziurki, które pełnią funkcję odpływową. Jest to bardzo ważne. Roślina posadzona w osłonce bez odpływu, zwyczajnie może wam nie rosnąć lub nawet całkowicie wam umrze, poprzez np. przelanie.

Doniczki kosztują zazwyczaj kilka złotych. Nie są one drogie, jednak możecie równie dobrze zrobić je sami. Jeśli akurat coś potrzebujecie przesadzić, a do sklepu wam nie po drodze, wykorzystajcie butelki, a także plastikowe kubki. Pamiętajcie jednak aby za pomocą np. nożyczek czy skalpela zrobić na dole dziurki. Po tym możecie śmiało zasadzić kwiat i wsadzić go do osłonki. Jak zrobić osłonki?

doniczki i osłonki diy
fot.unsplash.com

Osłonki DIY. Jak zrobić osłonki na doniczki?

Możliwości macie naprawdę sporo. Wszystko zależy od tego, co wam się podoba. Najprostszym sposobem będzie użycie puszki np. po karmie psa, kota czy po produktach takich jak groszek, kukurydza itp. Wystarczy wymyć ją dokładnie i ściągnąć papier lub naklejkę i gotowe. Możecie je pozostawić w oryginalnym wyglądzie lub pomalować czy ozdobić sznurkiem.

Ostatnio bardzo popularne są kosze, które pełnią funkcję osłonek. Stworzenie takiego kosza również jest proste. Potrzebujecie jedynie okrągłego naczynia oraz sznurka jutowego. Świetnie sprawdzi się opakowanie po prezencie, puszka, konserwa czy nawet karton. Wystarczy, że za pomocą kartonu stworzycie kształt miski i skleicie wszystko szczelinie taśmą. Następnie za pomocą kleju na gorąco, owijacie sznurek wokół i gotowe. Możecie także dorobić uszka, jednak raczej nie podnoście donicy z kwiatem, za nie. Będą one pełnić funkcję ozdobną.

Osłonki na doniczki ręcznie robione. Papierowa osłonka na doniczkę

Możecie także pójść o krok dalej i samodzielnie stworzyć doniczkę od absolutnych podstaw. Potrzebny wam będzie do tego beton, który zakupicie w sklepie budowlanym, jak i specjalne foremki. Możecie je nabyć za pośrednictwem allegro czy aliexpress lub przygotować sami, korzystając z kartonu, plastikowych kubków czy foremek, które znajdują się w waszym domu. Taka osłonka z pewnością będzie nie tylko piękna, ale także i bardzo solidna. Nie zapomnijcie jednak wyszlifować betonu za pomocą np. papieru ściernego, tak aby nie porysował on wam blatów, kwietników czy mebli.

doniczki i osłonki diy
fot.unsplash.com

Coraz większa popularność zbywają także osłonki materiałowe lub papierowe. Zrobienie takiej osłonki jest bardzo proste. Możecie do tego wykorzystać nieprzemakalny papier, ten zwykły, brązowy lub np. papierowy worek do odkurzacza. Wystarczy odciąć górę i do środka wsadzić doniczkę. Jeśli korzystacie jednak z materiału czy zwykłego papieru, polecamy wam włożyć do środka najpierw podstawkę lub inną osłonkę, która wam się nie podoba lub nie pasuje do waszego wnętrza.

Do zabawy możecie także wykorzystać dzieci. Osłonki czy nawet doniczki również mogą być ozdobą. Wystarczy odrobina farby i pędzelek, a dzieci z pewnością stworzą wam niezapomniane i nietuzinkowe dzieło. Możecie skorzystać z gotowych osłonek, jednolitego koloru i je ozdobić lub zrobić własne np. z butelki po napoju. Wystarczy odciąć górę, a dół pomalować. Możecie zrobić np. głowę kotka, pieska lub królika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here