rośliny pochłaniające wilgoć
fot.unsplash.com

Rośliny to nie tylko piękna dekoracja absolutnie każdego wnętrza. Mogą one pełnić także inne funkcje. Poza produkcją tlenu, który jest potrzebny każdemu, niektóre gatunki z powodzeniem odstraszają komary, pozbywają się brzydkich zapachów czy właśnie, pochłaniają wilgoć. Jeśli w waszym domu ona panuje, zakupcie kilka kwiatów i zobaczcie, jaki jest efekt! Na pewno was zaskoczy. 

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Wilgoć w domu jest bardzo denerwującym zjawiskiem. Niby jej nie widać, ale jednak jest. Jak się jej pozbyć? W sklepach z pewnością znajdziecie specjalne sprzęty od tych małych za około 20 złotych, do wielkich maszyn z rurami i dziesięcioma stronami instrukcji. Po co jednak przepłacać za specjalistyczny sprzęt jeśli istnieją inne rozwiązania? Jakie? Rośliny!

Oczywiście o rośliny należy odpowiednio dbać. Co rok lub co kilka lat musicie je przesadzić. Minimum raz w tygodniu, w zależności od gatunku, trzeba je podlać, a pielęgnujecie je codziennie, mówiąc im np. wiele komplementów. Jeśli kochacie kwiaty i zieleń w swoim wnętrzu, dlaczego by nie połączyć przyjemnego z pożytecznym?

Przygotowaliśmy dla was zestawienie roślin, które z pewnością pokonają problem nadmiernej wilgoci w waszym mieszkaniu. Możecie zakupić jeden rodzaj, ten, który najlepiej przypadł wam do gustu lub wszystkie. Im więcej, tym lepiej! Wybór należy jednak do was. Sprawdźcie sami, może niektóre z tych kwiatów macie już nawet w domu, a nie wiedzieliście jaką pełnią funkcję za waszymi plecami.

Rośliny pochłaniające wilgoć w domu: Chamedora wytworna

Chamedora wytworna to nic innego jak palma, która nigdy nie urośnie. Świetnie zatem sprawdzi się nie tylko do domów, które mają problem z wilgocią, ale także dla tych z was, którzy muszą zagospodarować jakoś małą przestrzeń, a wciąż chcą, aby znalazła się w niej odrobina zieleni. Chamedora wytworna bardzo lubi cień, zatem świetnie sprawdzi się nawet w korytarzu czy przedpokoju. Jest także idealną rośliną do łazienki!

rośliny pochłaniające wilgoć
fot. unsplash

Rośliny pochłaniające wilgoć w domu: Bluszcz

Bluszcz to bardzo prosta w pielęgnacji roślina. Pięknie będzie wyglądać zawieszona w makramowym kwietniku np. na karniszu od firanki, jako że jej liście idą w dół. Ma ona barwy zielono-białe, a listki są ciekawego kształtu, zazwyczaj niewielkie. Bluszcz, który wisi wysoko w pomieszczeniu, będzie pochłaniał wilgoć.

Rośliny pochłaniające wilgoć w domu: Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to bardzo piękna roślina, a dodatkowo sprawdzi się jako oczyszczacz powietrza. Nie ma wysokich wymagań, zatem początkujący ogrodnik na pewno sobie z nią poradzi. Jej liście opadają, gdy ma za mało wody, a po podlaniu w ciągu doby znów wracają do poprzedniego stanu. Kocha ona wilgotną glebę, a także powietrze. Im więcej wilgoci w domu, tym lepiej dla niej. Pochłania ona całą parę wodną, a dodatkowo pięknie wygląda i kwitnie, wypuszczając białe kwiaty. Może stać zarówno w słonecznym miejscu, jak i w cieniu czy półcieniu. Z pewnością znajdziecie dla niej miejsce w swoim domu.

Rośliny pochłaniające wilgoć w domu: Oplątwa

Oplątwa to dość niepopularna roślina, choć jest równie piękna co jej poprzedniczki opisane w tym zestawieniu. Największą różnicą między oplątwą a innymi roślinami jest brak korzeni. W środowisku naturalnym ten kwiat rośnie na drzewach, nie ma potrzeby więc aby tworzyć własne korzenie do gleby, ma jedynie te powietrzne. Oczywiście nie oznacza to, że nie musicie jej podlewać. Nie musi ona jednak stać w doniczce czy osłonkę, a także kwestię przesadzania możecie odłożyć na bok.

Rośliny pochłaniające wilgoć w domu: Paproć

Paproć, choć nie jest prostą w uprawie rośliną, idealnie wpasuje się w każde wnętrze, zarówno te urządzone w stylu boho, jak i minimalistycznie. Są one dość wybredne jeśli chodzi o miejsce, częstotliwość podlewania czy nawożenia. Czy wiedzieliście jednak, że paprotki idealnie sprawdzą się także jako rozwiązanie problemu nadmiernej wilgoci? Nawet jeden okaz wystarczy i zrobi diametralną różnicę. Oczywiście, im więcej kwiatów, tym lepiej, prawda?

rośliny pochłaniające wilgoć
fot. unsplash

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here