czym karmić psa
fot.unsplash.com

Świat idzie do przodu. Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na składy produktów, ich pochodzenie oraz to czy są dobre dla organizmu. Podobnie powinno być z psami. Wiele osób jednak wciąż do dnia dzisiejszego popełnia wiele błędów w żywieniu psiaków

Czym nie karmić psa?

Wiele osób popełnia błędy w żywieniu psów i oczywiście nie wynika to z tego, że swojego pupila mają gdzieś czy nie obchodzi ich jego zdrowie, czy samopoczucie. Niestety przez wiele lat psy jadły wszystko to co spadło ze stołu, resztki z obiadów czy najtańszą karmę. Na szczęście coraz więcej właścicieli zaczęło zwracać uwagę na to co ląduje w psiej misce, jaki ma to wpływ na niego oraz co jest dla niego dobre. Czym więc nie karmić psa?

  • Resztki z obiadu – dla psiaka resztki z obiadu wydają się być przepyszne. Właściciele często nie potrafią się oprzeć proszącym oczkom malucha przy stole. Jest to oczywiście naturalne, jednak zwierzak absolutnie nie powinien dostać nic z waszego talerza. Dla psa wiele produktów, które spożywają ludzie są trujące jak np. cytrusy, winogrono czy czekolada. Przyprawy dla psiaków są również bardzo niezdrowe, podobnie jest z mięsem smażonym czy gotowanym. Jeśli chcecie psiakowi podać coś, zróbcie to podczas gotowania. Surowe mięso, które odkroicie przygotowując dla siebie posiłek, będzie dla czworonoga dobre i zdrowe.
  • Ryż lub kasza z gotowanym mięsem – wiele osób sądzi, że jest to dobre pożywienie na psa, jednak wcale tak nie jest. Ryż dla psa, który jest mięsożercą, a nie wszystkożercą, jest bezwartościowy. Przechodzi przez niego nie dając mu absolutnie żadych wartości czy witamin, a jedynie sztucznie zapełnia żołądek. Gotowane mięso dla psa również traci wszystkie wartości. Lepiej jest podać surowe.
  • Karma marketowa – karmy, które dostaniecie w supermarketach często mają tragiczny skład. Pies, który jest mięsożercą, dostaje taką puszkę, a w niej znajdzie jedynie 4% „mięsa”. W większości są to jednak pióra, dzioby, łapy i wszystkie „resztki”, które nie nadadzą się dla ludzi. Dodatkowo karmy „tanie” z marketów zawierają w sobie bardzo wiele chemii, która dla pupila jest szkodliwa.
  • czym karmić psa
    fot.unsplash.com

Czym karmić psa? Żywienie psa

Teraz gdy wiecie już czego psiakowi nie podawać, czas odpowiedzieć na pytanie – czym karmić psa? Pies oczywiście powinien jeść karmę dla psów. Musicie jednak zwracać bardzo dużą uwagę na skład oraz ilość mięsa. Im więcej mięsa w karmie, tym lepiej dla psa, który tylko tego potrzebuje w swojej diecie. Wszystko, co w składzie brzmi dziwnie, nie jest dla was niezrozumiałe, odrzućcie. W sieci znajdziecie również świetne analizy składów karmy dla psów, z których polecamy skorzystać jeśli poszukujecie prowiantu dla swojego pupila. Znajdziecie po kolei wytłumaczenie każdego pojedynczego składnika.

Wybór karmy, a także jej rodzaj (sucha czy mokra), należy oczywiście do was. Warto jednak pamiętać, aby nie mieszać ich ze sobą, jeśli psiak ma jeść wyłącznie mokrą karmę – puszki lub saszetki, niech je tylko to. Tak samo w przypadku suchej karmy. Dla psa oczywiście lepsza będzie karma mokra i taką najpewniej też chętniej zje. Sucha jednak jest łatwiejsza dla tych was, którzy dużo podróżują i tachanie ze sobą ciężkich puszek zwyczajnie jest trudne. Wybór należy do was i oczywiście waszego psa.

czym karmić psa
fot.unsplash.com

Gdzie kupować karmę i czy jest ona droga? Karmę dla psa możecie kupić w markecie. Dobra karma, ze średniej półki, którą dostaniecie np. w auchanie to Butchers. Jeśli chcecie znaleźć coś lepszego możecie udać się do sklepu zoologicznego lub zamówić ją w sieci np. poprzez zooplus. Warto zwrócić uwagę na dawkowanie, porównać ceny i zobaczyć co mieści się w waszym budżecie. Tania karma ze sklepu, może nam się wydawać dobra, bo jej cena jest niska, a dostajecie jej naprawdę sporo, jednak gdy przeliczycie koszta na to ile pies powinien jej tak naprawdę zjeść w ciągu dnia, szybko okazuje się, że wcale nie jest to taka okazja jak mogłoby się wydawać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here