urządzanie mieszkania
fot.pixabay.com

Urządzanie mieszkania czy domu dla wielu osób jest trudnym zadaniem i nie ma w tym nic dziwnego. Sklepy proponują nam różne kolory, dekoracje czy meble. Łatwo się w tym pogubić. Dekoracja wnętrza wcale nie musi być dla nas koszmarem, wystarczy się kierować kilkoma zasadami.

Urządzanie mieszkania – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem oczywiście jest zapoznanie się z przestrzenią, którą chcemy zmieniać. Jeśli jest to mieszkanie czy pokój wynajmowany powinniśmy przede wszystkim przedyskutować sprawę z właścicielem i zapytać się, czy możemy zmienić np. kolor ścian, mebel? Czy wolno nam przywieszać obrazki lub półki? Te informacje są kluczowe do zaczęcia całego procesu. W przypadku gdy mamy mieszkanie własnościowe sprawa jest nieco prostsza, jako że możemy zrobić to co nam się podoba i nie musimy pytać nikogo o zgodę.

urządzanie mieszkania
fot.pixabay.com

Czas na wymierzenie pomieszczenia i podjęcie kilku ważnych decyzji. Przyjmijmy, że decydujemy się na zmianę naszego salonu. Ściany są w niemodnym już kolorze, podłoga skrzypi, a meble ledwo się trzymają. To oczywiście zwiększa zakres naszych prac. Zmiana koloru ścian nie jest trudną rzeczą, natomiast wymiana paneli czy kafelek na nowe jest nie tylko trudniejsza, ale i droższa. Warto w tym wypadku zastanowić się nad przemalowaniem posadzki lub ewentualnym upiększeniem jej np. za pomocą dywanu.

Remont mieszkania – plan działania oraz koszta

Kolejnym ważnym aspektem są koszta. Musimy jasno określić nas budżet, który oczywiście będzie zależny od ilości prac, które chcemy wykonać.  Jest to jednak kluczowe, abyśmy nie zostali po kilku dniach czy tygodniach z nieskończonym remontem i brakiem funduszy. Warto rozpisać sobie na kartce papieru co mamy, co chcemy zmienić i co nam się nie podoba.

Przykładowo, w naszym salonie jest szafa, duża, pakowna, jednak już niemodna i trochę nam się znudziła. Nie musimy jej od razu pakować na śmietnik i wymieniać na nową. Czasem odrobina farby może nadać jej pięknego i nowego wyglądu, co dodatkowo zmniejszy nasze koszta. Jeśli nasz budżet jest niewielki, warto szukać tanich rozwiązań.

Tanie rozwiązania do domu

Nie tylko szafę możemy przemalować, a również każdy inny mebel czy nawet podłogę albo kafelki. Wszystko to, co jesteśmy w stanie zrobić sami, będzie zmniejszało nasze koszta. Internet aż pęka od ciekawych i tanich rozwiązań na meble czy dekoracje do domu. Wystarczy odrobina czasu i inspiracji.

Powieszenie kilku zdjęć, obrazów, zmiana poduszek na inny kolor czy dodanie niedbale rzuconego koca na kanapę może dużo zmienić w naszym wnętrzu, a wcale nie kosztowało nas to dużej sumy pieniędzy. Obecnie wiele osób maluje ściany na biało, dając sobie tym samym pełne pole do popisu jeśli chodzi o kolorystykę wnętrza. W końcu biały pasuje do wszystkiego.

Styl wnętrz. Jaki wybrać?

W zależności od naszej bazy możemy zdecydować się na kilka opcji. Jeśli nasze pomieszczenie jest małe warto postawić na białe ściany, proste, niewielkie, ale pakowne meble w jasnych kolorach i dodatki. W dużym pomieszczeniu sprawa jest nieco trudniejsza, jako że możemy sobie pozwolić na prawie wszystko, co może doprowadzić nas do białej gorączki.

fot.pixabay.com

Aby ułatwić sobie to zadanie, warto przejrzeć obecne style, które panują w pomieszczeniach. Przykładowo styl boho jest kolorowy, pełny dodatków w różnych barwach. Świetnie skomponuje nam się ze starym PRLowskim dywanem, które kojarzą nam się z domem dziadków. Proste, białe wnętrza możemy ozdobić dodając kolorowe dodatki czy kwiaty. Rośliny w domu to nie tylko wspaniały sposób na dekorację, ale także wspaniale wpływają na nasze samopoczucie.  Możliwości jest naprawdę wiele.

O gustach się nie dyskutuje

Najlepszym sposobem na dobór dodatków czy wybór mebli jest oczywiście przejście się do sklepu. Wasze mieszkanie czy dom ma przede wszystkim podobać się wam i to jest jedyna zasada, której należy się trzymać. Nawet jeśli mebel jest już stary i niemodny, ale dla was ma dużą wartość choćby sentymentalną, nie należy się go pozbywać.

Najważniejszy jest wasz komfort i dobre samopoczucie we własnym wnętrzu. Jeśli kochacie kwiaty i chcecie mieć ich w domu kolosalną ilość – świetnie. Podobają wam się stare meblościanki czy dodatki – super. Kochacie biel, prostotę i nowoczesność – jeszcze lepiej. Postawcie na to co wam się podoba, a jeśli cały proces urządzania mieszkania was przeraża, skorzystajcie z usług profesjonalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here