Wychodzisz spod prysznica, wycierasz się, nakładasz balsam na całe ciało, a następnie pidżamę. Powolnym krokiem zmierzasz w stronę sypialni, a po kolei gasisz za sobą wszystkie światła. Po drodze sprawdzasz jeszcze, czy aby na pewno zamknęłaś drzwi. Po wejściu do sypialni wprost nie możesz się doczekać położenia się do swojego łóżka i zasłużonego odpoczynku. Gdy to jednak robisz, do twojego nosa dochodzi nieprzyjemny zapach. Co tak pachnie? Kołdra.
Pościel z pierza, jak i każdy inny rodzaj pościeli, wymaga odpowiedniego czyszczenia oraz przechowywania. Niestety pierz nie jest aż tak prosty do oczyszczenia, jak zwykła pościel. Jak więc się za to zabrać, aby zarówno kołdra, jak i twoja pralka nie ucierpiały? Spokojnie, przeprowadzimy cię przez cały proces. Należy jednak pamiętać, że jeśli pościel długo leżała np. na strychy czy w garażu, bo znalazłaś ją przez przypadek przy sprzątaniu, może okazać się, że żadna metoda nie zadziała. Wtedy konieczne będzie pozbycie się jej. Nie wyrzucaj jej jednak do śmietnika, a zawieź do schroniska dla zwierząt. Pieski czy kotki nie będą miały nic przeciwko.
Czyszczenie kołdry z pierza w pralce, czy ma to sens?
Zwykłą kołdrę wystarczy wytrzepać, a następnie wrzucić do pralki, przy kołdrze z pierza wydaje się to nieco problematyczne. Wiele zależy od rozmiaru twojej pralki, oczywiście im większa pościel, tym większe prawdopodobieństwo, że nie wejdzie ona do bębna i wtedy całe przedwsiezięcie należy porzucić. Dodatkowo zwykłe pranie przy użyciu standardowego proszku i ustawień jest naprawdę tragicznym pomysłem. Zacznij więc od sprawdzenia metki, o ile jeszcze ją posiadasz. Na niej powinna znajdować się wskazówka co do czyszczenia. Jeśli nie ma tam informacji co do czyszczenia chemicznego, oznacza to, że możesz ją śmiało wyprać w pralce.
Od czego zacząć? Przede wszystkim zakup środek piorący, który nie będzie miał enzymów czyszczących. Musi on być naprawdę delikatny, aby na pewno nie uszkodził pierza. Zwykły proszek do prania, którego używasz na codzień mógłby doprowadzić do grudek, a co za tym idzie, kołdra nie będzie się już do niczego nadawać. Kolejnym aspektem jest tryb. Niektóre pralki mają specjalny tryb do prania pierza, jeśli jednak twoja nie ma takiej funkcji, znajdź ten do delikatnych tkanin, a następnie wyłącz całkowicie wirowanie. Dla kołdry z pierza jest to niewskazane.
Po skończeniu prania odciśnij nadmiar wody ręcznie, rób to jednak bardzo delikatnie, a następnie czas na wysuszenie kołdry. Jeśli pogoda dopisuje, zrób to na zewnątrz. Najlepiej na słońcu. Nie tylko kołdra wyschnie, ale także i wywietrzy się. W ten sposób pozbędziesz się wszystkich zapachów.
Nie zapomnij wietrzyć kołdry regularnie
Krokiem, a raczej czynnością, o której absolutnie ci nie wolno zapomnieć jest regularne wietrzenie kołdry i to nie tylko tej z pierza, ale także i każdej innej. Jeśli na dworze jest ciepło, ale wciąż wieje lekki wiaterek – idealnie! Ściągnij poszewki lub zostaw je i leć na dwór czy na balkon, aby rozwiesić kołdrę. Zapewne nie raz widziałaś sąsiadów czy babcie, które w fajną pogodę wystawiają swoje kołdry, ty zrób to samo. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się wszelakich brzydkich zapachów, ale także i upewnisz się, że kołdra przetrwa ci dłużej.
Jeśli żadna z naszych rad nie pomaga, masz tak naprawdę dwie opcje: oddanie kołdry do schroniska lub specjalistyczna pralnia chemiczna. Niektórych kołder z pierzem nie wolno ci prać w pralce, ani ręcznie. Konieczne będzie wtedy wyszukanie specjalnej pralni, która posiada pranie pierza w swojej ofercie. Co około 5 lat warto także skorzystać z takiej usługi, gdzie pierz zostanie całkowicie wyciągnięty, wyprany, a następnie włożony z powrotem do środka. Po takim czyszczeniu może się nawet okazać, że wcale nie jesteś uczulona na pierze, a po prostu kołdra była bardzo mocno zabrudzona.