Jak malować meble
fot.unsplash.com

Remont pokoju, domu czy mieszkania potrafi być drogi, głośny i męczący. Zwłaszcza jeśli się przeciąga. Mimo to wiele osób co kilka miesięcy czy lat potrzebuje jakieś zmiany, choćby małej. Z pomocą przychodzi zmiana koloru mebli. Sprawdźcie jak to zrobić! 

Metamorfoza wnętrza tanim kosztem

Bardzo ważne jest, abyśmy we własnym domu czy mieszkaniu czuli się dobrze. Odpowiedni wystrój, dopasowany do naszego gustu może mocno wpłynąć na nasz nastrój, kreatywność czy nawet efektywność naszej pracy. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się wprowadzać co jakiś czas zmiany, choćby najmniejsze i nie ma w tym absolutnie nic złego.

Niestety nie zawsze dodanie nowego wazonu czy nawet całkowita zmiana dekoracji przynosi oczekiwany rezultat. Trendy przemijają i w przypadku gdy kupujemy to co modne, a nie to, co funkcjonalne dla nas, często już po kilku latach nasz mebel się nam nie podoba, jest nudny i nijaki. Wymiana mebli w domu wiąże się oczywiście z dużymi kosztami, zwłaszcza w przypadku np. kuchni. Da się jednak tego uniknąć.

Jak malować meble
fot.unsplash.com

Meble stare, nudne czy nawet z uszkodzonym blatem możemy spokojnie przemalować. Kolorów jest naprawdę masa, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Stary mebel może wyglądać jak nowy, albo możemy całkowicie go zmienić. Do szafki pomalowanej wystarczy dodać ciekawe wysokie nóżki i gotowe. Metamorfoza tanim kosztem. Jak to więc zrobić?

Malowanie mebli farbą kredową lub farbą do drewna

Pierwszą propozycję, jaką dla was mamy to malowanie mebli farbą kredową. Taką farbę kupicie zarówno w sieci (np. na allegro) jak i w sklepach budowlanych (np. Leroy Melin czy Castorama). Dostępna jest w wielu kolorach. Mebel przed malowaniem farbą kredową powinien być bardzo dokładnie umyty i oczyszczony z wszelkiego kurzu czy zabrudzeń. Możecie go również ewentualnie przeszlifować np. ręcznie, jednak nie jest to wymagane. Farba kredowa świetnie poradzi sobie również i bez tego.

Otwieracie farbę, chwytacie w dłoń pędzel i do dzieła. Po nałożeniu pierwszej warstwy musicie oczywiście odczekać, aż całość wyschnie i dopiero wtedy nakładać drugą. Gdy obie warstwy są już suche czas na wosk. Wosk nakładamy na mebel za pomocą np. szmatki czy kawałka pociętej koszulki i gotowe. Tak odnowiony mebel może wyglądać zupełnie inaczej, jednak ta diametralna zmiana wcale nie kosztuje nas aż tak dużo.

Farbę kredową możecie zamienić również na tą specjalną do drewna. Główną różnicą między nimi jest jednak fakt, że używając farby do drewna, musimy dobrze przyłożyć się do wyszlifowania powierzchni, zanim przystąpimy do renowacji. Zajmie to odrobinę więcej czasu.

Jak malować meble
fot.unsplash.com

Renowacja mebli tanim kosztem

Kolejnym sposobem, o którym warto powiedzieć jest oczywiście renowacja mebli. Często po latach mebel drewniany traci swój blask lub zwyczajnie nieco nam się znudził. Możemy oczywiście pomalować go farbą kredową, farbą do drewna lub użyć do tego bejcy. Jak to zrobić?

Przed malowaniem oczywiście musicie mebel dokładnie wyszlifować. Niestety nie wystarczy jedynie zmatowienie powierzchni, dlatego tę metodę polecamy dla osób z dużą cierpliwością i siłą w rękach lub dla tych z was, którzy w domu czy garażu posiadają szlifierkę. Bejcę nakładamy za pomocą pędzla lub kawałka materiału i pozostawiamy do wyschnięcia. Czas schnięcia jak i inne dodatkowe informacje znajdziecie oczywiście na opakowaniu.

Ta metoda jest idealna dla tych z was, którym nie podobają się całe białe meble lub zwyczajnie wolicie wygląd drewna w swoich wnętrzach. Jeśli jednak przyjdzie wam malować mebel, który zrobiony jest np. z płyty mdf głowa do góry. Wystarczy, że pomalujecie go początkowo (np. za pomocą farby kredowej) na jednolity kolor (pomarańcz, beż, jasny brąz), a następnie nałożycie bejcę za pomocą pędzla, rozmazując ją i tworząc smugi. Ten szybki sposób pozwoli wam na uzyskanie „fałszywego drewna” na tanich meblach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here