czego nie myć w zmywarce
fot.unsplash.com

Posiadanie zmywarki w domu to zdecydowanie duże ułatwienie. Nie musicie stać nad garami czy patelnią przez wiele godzin starając się umyć ją najdokładniej, jak się da. Zmywarka to także idealny sposób na porządek w kuchni. Brudne talerze wkładacie do środka i od razu w pomieszczeniu panuje porządek. Nie wszystko jednak możecie do takiej zmywarki włożyć, a dodatkowo co jakiś czas należy ją czyścić. Jak to zrobić? Jak myć zmywarkę? Odpowiadamy! 

Czego nie myć w zmywarce?

Zacznijmy od tego, czego nie wolno wam myć w zmywarce. Nie każde tworzywo nadaje się do takiego procesu. Warto więc wiedzieć które mycie skończyć się może dla was, i dla waszych przedmiotów, tragicznie. Czego nie wkładać do zmywarki?

  • Przede wszystkim drewna. Deski do krojenia, łyżki i wszelakie akcesoria jak np. pałeczki do jedzenia w zmywarce pękną wam. Postawcie więc na ręczne mycie.
  • Podobnie jest z patelnią, zwłaszcza tą żeliwną. Żadnej patelni nie powinniście zbyt często myć w zmywarce, ograniczcie więc to do minimum.
  • Ostre noże mogą się zarysować lub wyszczerbić, a dodatkowo częste mycie ich w tym urządzeniu sprawi, że staną się tępe.
  • Droga porcelana, także ta chińska, absolutnie nie powinna lądować w zmywarce.
  • Garnki i rondelki z nieprzywierającą powłoką, miedziane, emaliowane czy z anodyzowanego aluminium posłużą wam znacznie dłużej, jeśli umyjecie je ręcznie za pomocą gąbki i płynu do mycia naczyń.
  • Delikatne szkło czy kryształowe kubki, kieliszki czy salaterki pod wypływem gorącej wody mogą wam pęknąć i stać się całkowicie niezdatne do użytku.
  • Plastikowe opakowania czy kubki termiczne również nie powinny być myte w zmywarce.
czego nie myć w zmywarce
fot.unsplash.com

Jak myć zmywarkę?

Teraz gdy wiecie już, czego do tego urządzenia absolutnie nie powinniście wkładać, czas poruszyć kolejną kwestię, jaką jest czyszczenie zmywarki. Musicie to robić systematycznie, w przeciwnym wypadku zbierze się tam zbyt duży brud i każde „pranie” będzie nieefektowne. Jak się do tego zabrać? Co będzie wam potrzebne i jak to zrobić?

Możliwości jest naprawdę wiele, najlepiej jednak sprawdza się specjalne środki do tego przeznaczone, które dostępne są w każdym większym markecie lub np. na allegro, gdzie dostarczą wam je pod same drzwi do domu. Od czego zacząć? Przede wszystkim wyciągnijcie z niej wszystko co jesteście w stanie zrobić i dokładnie je umyjcie. Wszelakie kosze na naczynia, sztućce, a także dolna „pólka” z pewnością jest do wyciągnięcia.

Kolejnym krokiem jest opróżnienie zmywarki z resztek jedzenia i wyrzucenie ich do kosza. Wyciągacie następnie filtry. Najlepiej zamoczyć je w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do czyszczenia zmywarek i pozostawić je tak, aż do momentu, w którym skończycie myć urządzenie.

W dłoń chwytacie gąbkę i przystępujecie do czyszczenia. Oczywiście używając do tego specjalnego środka. Gąbkę powinniście także dość często wypłukiwać, aby pozbyć się wszelakiego jedzenia czy tłuszczu. Co dalej? Następny krok jest już bardzo prosty. Uruchamiacie zmywarkę i ustawiacie tryb, który pozwala wam na uzyskanie jak najwyżej temperatury i gotowe. Cały proces zajmie wam zaledwie kilka minut, a efekt będzie natychmiastowy.

Jak zapobiegać brudzeniu się zmywarki?

Z pewnością zaoszczędzicie sobie czasu jeśli będziecie na bieżąco zapobiegać wszelakim zabrudzeniom. Naczynia przed włożeniem warto opróżnić z resztek jedzenia, a także przepłukać np. pod zimną wodą. Jeśli gotowaliście makaron czy robiliście sos – zalejcie garnek ciepłą, a nawet gorącą wodą. W ten sposób unikniecie przywarcia sosu do powierzchni rondelka.

czego nie myć w zmywarce
fot.unsplash.com

Warto także stosować odpowiednie kapsułki. Najlepiej sprawdzą się te domowej roboty lub te 3w1, które od razu zawierają w sobie sól do zmywarki, która z pewnością ułatwia cały proces. Dostępne są one w absolutnie każdym sklepie i wcale nie kosztują dużo, jest to jednak dobra inwestycja.

Posiadanie zmywarki to duże ułatwienie, jednak ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Im systematyczniej będziecie ją czyścić i o nią dbać, tym dłużej wam podziała. Oczywiście zmywarka ma swoje plusy i minusy. Jednak z pewnością warto wydać na nią pieniądze i zaoszczędzić sobie nie tylko czasu, ale także wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here