Czym i jak wyczyścić patelnię
fot.unsplash.com

Zapewne nie raz podczas gotowania obiadu, śniadania czy kolacji zdarzyło wam się przypalić lub ubrudzić patelnię. Zazwyczaj nie chce się wtedy jej od razu czyścić, tylko odstawia na bok lub do zlewu. Gdy przychodzi czas mycia naczyń, okazuje się, że doczyszczenie jej jest praktycznie niemożliwe. Jak tego uniknąć?

Czym i jak wyczyścić patelnię? Jak wyczyścić patelnię?

Przede wszystkim należy zacząć od najważniejszego, czyli regularnego mycia patelni. Oczywiście pozwólcie jej najpierw ostygnąć. Nie odkładajcie jednak mycia na za dwa czy trzy dni. Jeśli macie zmywarkę, sprawa jest oczywiście ułatwiona, jako że nie musicie tego robić ręcznie. Często jednak nawet zmywarka nie poradzi sobie z mocnym zabrudzeniem. Co zrobić w tym wypadku?

Stawiajcie na dobre płyny do naczyń. Są one może i trochę droższe, ale z pewnością wydajniejsze niż te najtańsze. Dodatkowo zaopatrzcie się oczywiście w gąbki oraz druciaki. Co jeśli jednak płyn nie daje sobie rady? Czas sięgnąć po coś mocniejszego!

Czym i jak wyczyścić patelnię
fot.unsplash.com

Ocet i soda do usuwania przypalonej powłoki

Jeśli podczas gotowania przypaliliście patelnię, możecie użyć octu. Ocet, podobnie jak soda, jest świetny do wszelakich zabrudzeń. Stworzycie z niego domowej roboty środki domowe, odetkacie nim rury, zdezynfekujecie przedmioty, umyjecie podłogę, doczyścicie łazienkę, dywan itp. Zalejcie przypaloną powłokę octem i odstawcie patelnie na noc. Najlepiej więc zrobić to wieczorem, przed spaniem. Następnego dnia myjecie patelnię wodą z płynem do mycia naczyń oraz przy użyciu gąbki. Ta metoda sprawdzi się także na patelniach teflonowych, nie tylko na ceramicznych. Przy teflonie warto jednak pójść o krok dalej i połączyć najpierw ocet z wodą w proporcji 1:1. Taką mieszankę wlewacie na patelnię i zagotowujecie.

Pasta z sody oczyszczonej do mycia patelni od spodu

Soda oczyszczona sprawdzi się jako środek do prania dywanów, wybielania tkanin i firan, odtykania rur i wiele innych. Również świetnie zadziała w przypadku mocno zabrudzonych patelni. Wysypujecie 6 łyżeczek sody oczyszczonej do miseczki i mieszacie z ¼ szklanki wody utlenionej. Taką pastę nakładacie na spód patelni na około 10-15 minut, a następnie spłukujecie wodą. Zabieg możecie powtórzyć w razie konieczności.

Czym i jak wyczyścić patelnię? Błędy przy myciu patelni

Teraz gdy wiecie już jak doczyścić patelnię, czas odpowiedzieć na kolejne pytanie – jakich błędów nie popełniać? Najprościej będzie to przedstawić, korzystając z przykładu. Przygotowujecie obiad dla całej rodziny, akurat zadzwoniła do was przyjaciółka, która była na nieudanej randce z Tindera, opowiada wam wszystko o drugiej osobie, a wy całkowicie zapominacie o gotowaniu. Przypaliliście patelnię, jak i jedzenie, które na niej się znajduje. W pośpiechu ściągacie z niej żywność i zalewacie ją zimną wodą. Unikniecie przecież zaschnięcia brudu i wielogodzinnej walki z czyszczeniem, prawda? Niestety wcale nie.

Zalewając gorącą patelnię, zimną wodą, bardzo szybko uszkodzicie teflon, a jak zapewne wiecie, wtedy patelnia nadaje się jedynie do wyrzucenia. Pozwólcie jej więc ostygnąć do końca, a następnie zalejcie ją ciepłą wodą. Dodatkowo pamiętajcie, aby nie używać druciaków czy szorstkich gąbek, które może i usuną wam resztki przypalonego jedzenia, jednak razem z nimi porysują wam całkowicie powierzchnię.

Czym i jak wyczyścić patelnię
fot.unsplash.com

Podsumowując: zapobiegajcie zastygnięciu brudu czy resztek jedzenia. W miarę możliwości myjcie patelnie jak najszybciej, oczywiście pozwalając jej wcześniej do końca ostygnąć. Mycie gorącej patelni jest nie tylko niewskazane, ale także i niebezpieczne. Możecie się w końcu poparzyć. Nie poleca się także zbyt częstego mycia patelni w zmywarce, która może uszkodzić powłokę. Postawcie raczej na czyszczenie ręczne. Jeśli płyn do naczyń i gąbka nie dają sobie rady, sięgnijcie po ocet lub sodę oczyszczoną. Te metody są stare jak świat, jednak nadal aktualne i radzą sobie świetnie. W sklepach z pewnością znajdziecie także specjalne specyfiki do mycia patelni i garnków, które są przypalone lub mocno zabrudzone. Wybór należy do was. Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujecie, pamiętajcie, aby robić to konsekwentnie i dokładnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here