Jak czyścić mikrofalę
fot.unsplash.com

Mikrofalówka to bardzo przydatne urządzenie w kuchni. Choć opinie na jej temat oraz tego jak wpływa na nasze zdrowie, są podzielone, wciąż wiele osób korzysta z nich nawet kilka razy w tygodniu. Jest to świetna opcja dla tych z was, którzy są zabiegani i chcą tylko na szybko podgrzać sobie obiad z wczoraj i muszą lecieć do pracy. Jak ją jednak czyścić?

Jak czyścić mikrofalę? Krok pierwszy – wyjmijcie wszystko ze środka

Zacznijmy od najważniejszego. Wyjmijcie z mikrofalówki wszelakie talerze czy kubki, które mogły tam zostać. Po tym wyjmijcie także talerz, jak i cały „mechanizm”, który się pod nim znajduje. Zazwyczaj jest to gumka w kształcie koła. Odłóżcie to na bok w bezpieczne miejsce, tak aby nie spadło i nie uszkodziło się.

Talerz możecie z powodzeniem umyć pod zlewem. Świetnie sprawdzi się do tego zwykła woda z płynem. Jeśli znajduje się jednak na nim zaschnięte jedzenie, warto zanurzyć go w wodzie z octem na około 40 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą oraz płynem do mycia naczyń. Pamiętajcie jednak, aby nie pocierać talerza druciakiem czy szorstką stroną gąbki. Może on wtedy się zadrapać, czego z pewnością nie chcecie.

Jak czyścić mikrofalę
fot.unsplash.com

Jak czyścić mikrofalę? Krok drugi – przygotujcie miksturę

Czas na kolejny krok, jakim jest przygotowanie mikstury. Do dużej miski, najlepiej szklanej, wlejcie 2-3 szklanki wody i zmieszajcie ją z połówką cytryny (pokrojoną w plasterki). Świetnie sprawdzi się także pomarańcza czy pół szklanki octu. Ocet czy pomarańcza może być dodatkiem lub zamiennikiem cytryny. Wybór należy do was i tego co macie akurat pod ręką. Wymieszaj całą miksturę dokładnie i wsadź ją do mikrofalówki.

Jak czyścić mikrofalę? Krok trzeci – zagotuj wodę

Miksturę w misce włożyliście już do mikrofalówki, co dalej? Czas na zamknięcie drzwiczek i odpalenie jej. Najlepiej robić to na serie. Drzwiczki, a właściwie szybka znajdująca się na nich powinna wam zaparować. Gdy do tego dojdzie, wyłączcie mikrofalówkę. Nie otwierajcie jednak jeszcze drzwiczek. Pozostawcie ja zamknięte na kwadrans. Dopiero po tym czasie możecie przystąpić do kolejnego kroku.

Jak czyścić mikrofalę? Krok czwarty – wyjmij miskę

Otwieracie drzwiczki i wyjmujecie miskę ze środka. Polecamy wam jednak ubrać do tego rękawiczki, najlepiej takie, których używacie, wyciągając z piekarnika, świeżo upieczone babeczki czy pieczeń. Miska wciąż może być gorąca. Zawartość mikstury możecie wlać np. do WC w łazience, dzięki temu miły zapach przeniesie się także tam. Pamiętajcie jednak aby wcześniej wyciągnąć ze środka cytrusy, jeśli je dodawaliście.

Jak czyścić mikrofalę? Krok piąty – wyczyść mikrofalę

Po takim procesie czyszczenie mikrofali będzie dla was pestką. Świetnie sprawdzi się do tego czysta gąbka, kawałek szmatki czy nawet bawełniana koszulka pocięta na mniejsze kawałki. Wszelakie zabrudzenia powinny zejść bardzo łatwo i bez żadnego mocniejszego pocierania. Jeśli jednak zaschnięta żywność nie chce zejść, możecie użyć sody oczyszczonej. Szmatkę czy gąbkę wystarczy w niej zanurzyć. Z pewnością ułatwi wam to całe zadanie.

Nie zapomnijcie także o drzwiczkach od środka. Świetnie sprawdzi się do tego woda z octem wymieszana w proporcjach 1:1. Dla ułatwienia przelejcie ją do butelki z atomizerem np. po płynie do mycia szyb czy kosmetyku do pielęgnacji. Taki środek czystości domowej roboty możecie także wykorzystać na wiele innych sposobów. Nie wylewajcie go więc po skończonym zadaniu.

Jak czyścić mikrofalę
fot.unsplash.com

Jak czyścić mikrofalę? Krok szósty – umyj mikrofale z zewnątrz

Jeśli macie możliwość ściągnięcia mikforali – zróbcie to! Zdecydowana większość osób trzyma je w miejscach wysokich jak np. na lodowce. Ściągnięcie jej na dół z pewnością ułatwi wam czyszczenie. Wodą z octem, tą samą, którą czyściliście drzwiczki od wewnątrz, możecie także wymyć całą mikrofalówkę z zewnętrznej strony.

Należy ją jednak wysuszyć, najlepiej za pomocą miękkiej, suchej szmatki. Świetnie sprawdzą się te z mikrofibry, jako że nie pozostawią po sobie farfocli. Możecie także wykorzystać kuchenne, papierowe ręczniki. Mikrofalę odkładacie na miejsce i gotowe! Wcale nie było to takie trudne, prawda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here