Jak pielęgnować pieniążka
fot.wikipedia

Pilea peperomiowata, zwana także pieniążkiem znów wraca do łask. Nic w tym dziwnego, jest nie tylko piękna, ale także oryginalna. Każdy miłośnik roślin, musi je mieć w swojej kolekcji! Aby jednak długość się nią cieszyć, należy znać odpowiedzi na te pytania: „Jak powinno się je pielęgnować? W jakiej ziemi sadzić? Co ile podlewać? Co z przesadzaniem czy szczepkami?” Rozwiejemy wszystkie wątpliwości i odpowiemy na każde pytania. Sprawdźcie sami, jakie wymogi ma wasza roślinka. 

Pieniążek – nazwa

Pilea peperomiowata (Pilea peperomioides) zwana jest pieniążkiem. Skąd pochodzi ta nazwa? Liście tej rośliny są okrągłe, w kształcie monety. Pieniążka mogliście lata temu zauważyć z pewnością w szkołach, biurach czy u babci na parapecie. W ostatnim czasie ta roślina powróciła i staje się coraz popularniejsza. Ta sama sytuacja przytrafiła się z Monsterą, która lata temu królowała wszędzie, a teraz znów wraca do łask.

Na pieniążka, mimo popularności, ciężko jest trafić. Przy okazji zakupów zawsze sprawdzajcie, czy jest on dostępny, a jeśli nie macie szczęścia – zamówcie go w sieci. Zdecydowanie polecamy do tego firmy zielarskie, które specjalizują się w wysyłkach kwiatów. Są one w końcu delikatne, a z pewnością nie chcielibyście otrzymać uszkodzonej roślinki.

Jak pielęgnować pieniążka
fot.pxfuel

Kwiat pieniążek jak pielęgnować?

Pieniążek trafił w wasze ręce, co dalej? Czas na odpowiednią pielęgnację, bez niej każda roślina zmarnieje lub całkowicie umrze. Sprawdźcie, gdzie powinien stać, jak często go podlewać, a także co lubi. Czy pieniążek sprawdzi się dla początkującego ogrodnika? Tak, jednak musi on bardzo uważać. Pilea nie ma wysokich wymogów, jednak kilka błędów może całkowicie zabić roślinkę.

Pilea musi zostać postanowiona w widnym miejscu, jednak nie bezpośrednio na parapecie czy na słońcu. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie rozproszone światło. Gleba powinna być żyzna, lekko wilgotna. Najlepiej do tego celu sprawdzi się piaszczyste podłoże wraz z drenażem. Co z temperaturą? Pieniążek lubuje się w stałych temperaturach oraz wilgotnym klimacie. Z pewnością nie pogardzi więc nawilżaczem powietrza. Latem powinna być ona w okolicach 20-25 stopni, natomiast zimą – 18-20 stopni. Pilea nie może także stać w przeciągu. Korytarz zatem nie jest dobrym miejscem.

Pilea – podlewanie i nawożenie

Pilea powinna być regularnie podlewana. Musicie jednak mocno uważać, aby jej nie przelać. Zniesie natomiast lekkie przesuszenie bez większych uszczerbków. Pieniążek należy do sukulentów, a co za tym idzie, nie powinniście jej, zbyt często podlewać. Raz w tygodniu zdecydowanie wystarczy. Musicie także pamiętać, aby na bieżąco opróżniać jej podstawkę lub osłonkę z nadmiaru wody.

Pieniążek nie ma konkretnych wymogów co do nawożenia, właściwie wcale go nie potrzebuje, świetnie poradzi sobie sam. Jeśli jednak chcecie go czymś dodatkowo wesprzeć, zróbcie to jedynie raz lub dwa razy w skali roku. Najlepiej sprawdzi się do tego płynny nawóz np. biohummus.

Jak pielęgnować pieniążka
fot.pixabay

Pieniążek – rozmnażanie

Co ze szczepkami? Rozmnażanie pieniążka jest bardzo proste, jednak nie powinniście robić tego zbyt często. Może to osłabić waszą roślinę macierzystą. Poczekajcie z nożyczkami do momentu, w którym pieniążek będzie już większych rozmiarów. Rozsadzanie kwiatów czy ucinanie kawałka łodygi to świetny sposób na pozyskanie nowych maleństw, które zupełnie nic wasz nie kosztują. Ważne jednak, aby nie przesadzać i znaleźć złoty środek.

Jeśli chcecie uzyskać nowe sadzonki z pieniążka macie dwa sposoby:

  1. Oddzielenie mniejszych „kwiatów”. Podczas przesadzania możecie spokojnie oddzielić mniejsze łodygi z listkami od tej głównej, dużej rośliny. Zróbcie to jednak bardzo dokładnie, aby nie uszkodzić korzeni. Warto oddzielone sadzonki wsadzić na kilka dni do wody, a następnie posadzić do ziemi i doniczki.
  2. Możecie także standardowo ciachnąć roślinę. Wkładacie ją wtedy do wody lub do ukorzeniacza i czekacie, aż do momentu pojawienia się korzeni, po tym czasie wkładacie roślinę do doniczki i gotowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here