przesadzanie kwiatów
fot.unsplash.com

Jeśli wasza przestrzeń jest bardzo zielona, a w mieszkaniu znajduje się wiele roślin, musicie pamiętać nie tylko o systematycznym podlewaniu ich, ale także o przesadzaniu. Im więcej sztuk, tym oczywiście więcej ziemi, pracy i trudu. O czym powinniście pamiętać? Co warto dodać do podłoża i co najwazniejsze – jak nie narobić bałaganu? Odpowiadamy na wszystkie pytania! 

Przesadzanie kwiatów. Przesadzanie kwiatów doniczkowych

Przesadzanie kwiatów zazwyczaj wykonuje się na wiosnę, choć istnieją także osoby, które robią to jesienią. Wszystko zależy już oczywiście od was. Poleca się jednak robienie tego już od lutego. W zależności oczywiście od pogody na zewnątrz. Cały proces często trwa kilka godzin, zwłaszcza jeśli jesteście totalnymi maniakami roślin. Co warto dodać do ziemi? Jakie podłoże wybrać? Jakie akcesoria zakupić? Jak nie narobić bałaganu i od czego zacząć?

Najlepiej rozłożyć sobie np. na stole lub na podłodze (zależy od tego, gdzie będzie wam wygodniej). Stawiacie następnie dużą miskę, im większą, tym lepszą. Bierzecie roślinę w dłoń i co dalej? Najlepiej będzie ją solidnie namoczyć. Możecie to zrobić w wannie lub pod prysznicem. Jeśli nie macie takiej możliwości, podlejcie ją obficie. Mokra ziemia z pewnością „zejdzie” łatwiej, niż ta sucha. Unikniecie dzięki temu ryzyka połamania lub rozerwania korzeni.

przesadzanie kwiatów
fot.unsplash.com

Kalendarz przesadzania kwiatów. Czy przesadzać kwiaty po zakupie?

Kwiaty przesadzacie nie tylko na wiosnę, ale także po zakupie. W przypadku przesadzania kwiatów po zakupie warto odczekać kilka dni. Pozwólcie nowym maleństwom odstać kilka dni w waszym domu, przyzwyczaić się do klimatu. W jakie akcesoria warto się zaopatrzyć podczas przesadzania kwiatków? 

Przede wszystkim ziemię. Oczywiście nie każdy kwiat będzie dobrze czuł się w ziemi uniwersalnej. Dla palm sukulentow czy kaktusów warto zakupić ziemię, dedykowaną właśnie temu gatunkowi roślin. Pozostałe z pewnością nie pogardzą ziemią uniwersalną, choć przez przesadzeniem warto zasięgnąć szczegółowych informacji w internecie.

Poza ziemią warto zakupić także parę rękawiczek. Jeśli macie w swojej kolekcji kaktusy, kupcie też te grube, aby wasze maluchy was nie poraniły. Przyda się także nawóz, podłoże, siatka, a także mała łopatka. Ziemie macie zakupioną, podobnie jak wszystkie akcesoria, co dalej?

Przesadzanie kwiatów kermazyt. Skórka od banana i skorupki od jajek do kwiatów

Babcie bardzo często umieszczały w ziemi do kwiatów skórki od bananów lub skorupki od jajek. Teraz stosuje się zazwyczaj kermazyt, choć wiele osób wraca do starych sposobów. Aby dodać do ziemi skórek od banana, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie ich, tak aby po czasie nie zgniły. Jak to zrobić?

  1. Skórki od banana kroicie na małe kawałki.
  2. Blachę przykrywacie papierem do pieczenia.
  3. Skórki przekładacie na blachę.
  4. Nagrzewacie piekarnik.
  5. Wkładacie banana.
  6. Monitorujecie.

W momencie, w którym banan zrobi się lekko brązowy, możecie go wyciągnąć. Pozwólcie mu oczywiście ostygnąć, zanim wsypiecie go do doniczki. Tak przygotowane skórki od banana możecie wymieszać z ziemią lub położyć na dnie doniczki. Warto jednak zastosować siatkę wzmacniającą np. tynkarską. Zakupicie ją już za kilka złotych np. w sklepach typu Leroy Merlin lub Castorama. W przeciwnym wypadku kawałek banana może wpaść wam w dziurkę od odpływu doniczki, co uniemożliwi wodzie, przedostanie się na zewnątrz.

przesadzanie kwiatów
fot.unsplash.com

Ze skorupkami od jajek sprawa jest nieco prostsza. Odłóżcie je na bok np. podczas robienia jajecznicy. Gdy przeschną, połamcie je na mniejsze kawałki. Możecie np. użyć do tego rąk lub młotka. Skorupki wkładacie do doniczki na tej samej zasadzie co skórki od banana i gotowe.

Metod jest bardzo wiele. Niezależnie od tego co postanowicie zastosować, ważne, aby pamiętać o przesadzaniu kwiatków, a także o delikatności. Doniczka ma na dole dziury, które umożliwiają wodzie, przedostanie się, unikniecie dzięki temu przelania kwiatów. Osłonka natomiast nie ma dziury, zazwyczaj jest estetyczna. Unikajcie sadzenia kwiatów w dekoracyjnych osłonkach. Korzenie mogą wam zgnić, a roślina zdecydowanie nie będzie zadowolona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here