podlewanie roślin
fot.unsplash.com

Kwiaty to nie tylko piękna dekoracja każdego wnętrza, ale także świetne hobby. Zdarzyło się wam przytargać do domu ze sklepu cudowną roślinkę, tylko po to, aby całkowicie zapomnieć o niej na następne kilka tygodni. Z naszymi trikami już nigdy nie zapomnicie o podlaniu kwiatków! 

Podlewanie kwiatów jest bardzo ważne. Powinno się robić to pod wieczór, nie z samego rana. W przypadku, w którym w waszym domu znajduje się wiele roślin, często ciężko jest nie pogubić się w nawadnianiu ich. Właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka prostych trików, dzięki którym już nigdy nie przesuszycie rośliny. Zaczynajmy!

Jak nie zapominać o podlewaniu kwiatów? Aplikacja

W dobie internetu, telefonów i aplikacji, nikogo już nie dziwi ich różnorodność. Znajdziecie aplikacje do monitorowania waszego snu, gry czy nawet te, które mają wam pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Istnieją także aplikacje na telefon, które pomogą wam opiekować się waszymi kwiatami. Przykładem takiej apki może z pewnością być Plant Monitor.

podlewanie roślin
fot.unsplash.com

Jak nie zapominać o podlewaniu kwiatów? Przypomnienie w telefonie

Zamiast aplikacji, możecie także skorzystać z aplikacji Kalendarz lub Zegar, które na pewno znajdują się w waszym urządzeniu. Możecie nastawić sobie budzik raz w tygodniu, co drugi dzień, codziennie itp. Podobnie jest z przypomnieniami. Ustawcie sobie także odpowiedni tytuł, abyście zawsze wiedzieli, co macie zrobić. W przypadku różnych roślin możecie ustawić kilka budzików z tytułami jak np. „Monstera – podlać” i „Paprotka – podlać”.

Jak nie zapominać o podlewaniu kwiatów? Kalendarz

Jeśli wolicie papier, zamiast elektroniki, możecie także z powodzeniem używać kalendarza zarówno tego wiszącego na ścianie w kuchni, jak i tego książkowego. Zaznaczenie konkretny dzień np. kolorem zielonym. Polecamy także odhaczać sobie, gdy podlaliście kwiatki. Jest to nie tylko bardzo satysfakcjonujące, ale także i uchroni was przed podlaniem tej samej rośliny dwa razy.

Jak nie zapominać o podlewaniu kwiatów? Notatnik

Wiele osób prowadzi osobne zeszyty lub bujo (bullet journal), które przeznaczone są wyłącznie do organizacji roślin. W takim notesie możecie nie tylko monitorować dni, w które podlewacie kwiatki, ale także ich rozmiary, przesadzanie, użyte specyfiki, odżywki itp. Każda roślina może mieć własną stronę lub nawet kilka stron. Dodatkowo co kilka miesięcy możecie wklejać tam zdjęcia, aby zobaczyć, jak wasze maleństwo rośnie.

podlewanie roślin
fot.unsplash.com

Jak nie zapominać o podlewaniu kwiatów? Kule nawadniające

Dla osób mocno zapominających o podlewaniu kwiatów polecamy kule nawadniające. Świetnie sprawdzą się także podczas wyjazdu, gdy sąsiadka nie może przypilnować waszych roślinek. Działają one w bardzo prosty sposób. Taką kulę napełniacie wodą i wkładacie do doniczki. Roślina pobiera sobie wodę według uznania. Kule nawadniające zakupicie w sklepach budowlanych jak np. Leroy Merlin czy Castorama. Możecie także kupić je na Aliexpress.

Jak nie zapominać o podlewaniu kwiatów? Czujnik podlewania kwiatów

W IKEA dostępne są specjalne czujniki podlewania kwiatów. To urządzenie działa w bardzo prosty, ale efektowny sposób. Wkładacie je do doniczki, w momencie, w którym ziemia zrobi się sucha, a kwiat należy podlać, dioda będzie migać na niebiesko. Z pewnością ciężko będzie wam to przegapić, zwłaszcza w nocy, gdy w domu będziecie mieli prawdziwą dyskotekę.

Kwiaty, które trzeba rzadko podlewać

Jeśli macie duży problem z systematycznym podlewaniem kwiatów, niektóre rośliny mogą się u was zwyczajnie nie sprawdzić. Zdecydowanie lepszą opcją będą te, których nie musicie często podlewać. Jakie są to rośliny?

Przede wszystkim mowa tutaj o sukulentach czy kaktusach. Dodatkowo polecamy rośliny takie jak: Zielistka, Zamiokulkas zamiolistny, Język teściowej, Scindapsus złoty. Każda z nich poradzi sobie z lekkim lub nawet mocnym przesuszeniem. Nadają się one zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here