fot.unsplash.com

Zarówno w blokach, jak i w domkach jednorodzinnych często występuje ten problem. Pomieszczenia są małe, ciężkie do urządzenia, a my nie do końca chcemy od razu burzyć ściany i robić generalny remont, bo jak wszyscy wiemy, nie należy to do tanich czynności. Jak więc urządzić małą łazienkę? Sprawa jest nieco bardziej kłopotliwa, niż urządzenie małego salonu czy małej sypialni. Nie wystarczy zrezygnować z łóżka na rzecz rozkładanej kanapy, tutaj wszystko musi być dokładnie obliczone i przemyślane.

Zacznij od wymiarów, czyli mała łazienka w bloku

Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem jest dokładne wymierzenie łazienki, nie tylko pod względem wysokości ścian czy szerokości podłogi, ale także i odpływów. Jeśli nie chcesz robić dużego remontu, toaletę musisz postawić w tym samym miejscu co wcześniej, podobnie zresztą całą resztę sprzętów. Kiedy ten krok masz już gotowy, czas na inspirację.

Sprawdź sieć, zakup tematyczne gazetki, zajrzyj na Tumblr czy Pinterest. Przede wszystkim pozwól się zainspirować. Może chcesz postawić na klasyki, czyli białe ściany, białe kafle i białe sprzęty, ale dodać do tego czarną armaturę i gałki? Może, mimo małego rozmiaru nie chcesz rezygnować z kolorów i pstrokatych wzorów? Oczywiście, wybór należy do ciebie. Na Pintereście możesz utworzyć sobie tablicę np. z nazwą „Łazienka – remont” i tam zapisywać wszystkie zdjęcia, DIY i wiele innych, które ci się podobają. Ciekawą alternatywą jest też stworzenie moodboardu.

fot.flickr

Wybierz się na zakupy! Jakie sprzęty do małej łazienki?

Kolejną czynnością, którą musisz wykonać są oczywiście zakupy. Sklepy jak np. Leroy Merlin, Castorama czy OBI pękają w szwach od ciekawych i wciąż ładnych rozwiązań. Może warto obudować toalete i postawić na gebriter? Jeśli zmieścisz wannę, zakup taką, która oprócz słuchawki prysznicowej, ma także przegródkę, abyś nie zalała całej łazienki. Ciekawym rozwiązaniem będzie także prysznic bez brodzika, jednak tutaj oczywiście zwiększa się zakres prac. W przypadku, w którym stawiasz na małą wannę czy niewielki brodzik, nie bój się wejść do środka.

W sklepie bez problemu możesz usiąść w wannie, którą oglądasz. Możesz wejść pod prysznic, który jest na wystawie. Ten krok jest bardzo ważny. Wygląd to jedno, ale komfort to drugie. Z pewnością nie chciałabyś, aby po zakupie i zamontowaniu okazało się, że wanna jest tak mała i niewygodna, że twój mąż czy partner nawet ze zgiętymi nogami nie jest się w stanie w niej wykąpać. Oczywiście, istnieją brodziki 80 × 80 cm czy też 75 × 75 cm, jednak z pewnością nie są do końca wygodne. Zastosuj je wyłącznie w momencie, w którym naprawdę nie możesz pozwolić sobie na większe rozmiary.

Będąc w sklepie budowlanym również możesz zaczerpnąć inspiracji co do koloru ścian, kafelek, lustra czy dodatków. Jeśli coś ci się spodoba. Porób zdjęcia, przedyskutuj sprawę z pozostałymi lokatorami lub samodzielnie podejmij decyzję. Obecnie bardzo modne są małe kafelki o bardzo pstrokatych wzorach, jednak czy to aby na pewno dobry pomysł? Na ten moment ma je sporo osób, ale co będzie za kilka lat? Nie do końca jest to wzór, który wpisze się w każdy styl wnętrz. Może więc warto postawić na klasyki?

fot.unsplash.com

Mała łazienka a dodatki i kolory, czyli jak to wszystko pogodzić?

Jeśli postawiłaś na klasyczne, jasne kolory na ścianach, podłogach i przy sprzętach, wziąć możesz wprowadzić do swojej łazienki odrobinę koloru, tak aby nie przypominała ona szpitalnej toalety. Jak to zrobić? Zacznij od armatury. Oczywiście w każdej łazience znajduje się kran nad umywalką, ten nad wanną lub słuchawka prysznicowa. Zrezygnuj ze standardowego srebra i zastosuj np. te czarne. Jeśli chcesz je zgrać z resztą łazienki do szafki, którą masz pod umywalką, przymocuj czarne uchwyty. Zakup czarny wieszak, który montuje się do ściany i na nim powieś ręczniki, już oczywiście nieczarne.

Co z lustrem? Lustro w łazience ma każdy, jednak wcale nie musi ono być zwykłe i bez wyrazu. Postaw na te z ciekawą ramą, ale może także i ciekawym kształtem. Ile razy widziałaś owalne lustro w łazience? Z pewnością nie za często, a przecież wciąż wygląda ono pięknie, a jest tak samo funkcjonalne jak jego kwadratowi czy prostokątni bracia. Nie musisz więc rezygnować z dodatków, nawet tych kolorowych.

Istnieje wiele kwiatów, które poradzą sobie w łazienkowych warunkach, nawet jeśli nie masz tam okna. Zakup je! Zbyt się boisz, że umrą? Postaw na te sztuczne. W łazience pięknie będzie wyglądać sztuczny kwiat, powieszony od sufitu, ale także ten, który będzie stał na półce, a obok niego ślicznie ułożone ręczniczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here