fot.unsplash.com

Sprzątanie z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych czynności na świecie, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę ile kosztuje cię mop czy też środki czystości. Jeśli podliczysz wszystko do siebie na pewno nie wyjdzie to mała kwota. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla ciebie kilka porad oraz wskazówek jak sprzątać bez użycia chemii, a dodatkowo zaoszczędzić. Z pewnością ci się przydadzą. Zaczynajmy! 

Dlaczego sklepowe środki czystości nie są dobrym rozwiązaniem do domu?

Obecnie w sklepach możesz znaleźć naprawdę sporo środków do czyszczenia. Mamy osobne płyny do okien, osobne do podłogi, osobne do drewna, kafelek, paneli czy też do fug. Inne środki stosujemy myjąc kuchnię, a dodatkowo lodówkę, piekarnik, zlew, zmywarkę czy też mikrofalówkę, a jeszcze inne idą do łazienki, gdzie konieczne jest wyczyszczenie toalety, wanny, umywalki i miliona innych przedmiotów. Szybko okazuje się, że jeśli miałabyś zakupić wszystkie z nich to po prostu zbankrutujesz, a dodatkowo nie wpływają one w żaden sposób dobrze na nas, ludzi. Dlaczego?

Zapewne nie raz słyszałaś o tym, że ktoś jest uczulony na środki czystości? Osobiście, nie mogę sobie poradzić bez rękawiczek. Zwyczajnie każdy detergent sprawia, że skóra staje się czerwona, szczypie i piecze, nie wspominając już o tych mocno chemicznych czy też dezynfekujących. Dzieje się tak, ponieważ mają w sobie właściwie samą chemię. Weź do rąk swój ulubiony płyn do podłóg i przeczytaj skład. Rozumiesz coś z tego? Zapewne nie. Podobnie ma większość ludzi na tym świecie.

fot.unsplash.com

Domowe, nie oznacza gorsze, czyli jak naturalne środki czystości mogą ci pomóc

Domowe rozwiązania, które możesz przygotować sama wcale nie będą gorsze od tych sklepowych. Oczywiście, do niektórych czynności warto jednak zakupić ten specjalny płyn, jeśli jednak 90% detergentów pójdzie w odstawkę, zakup tej jednej sztuki nie naruszy twojego budżetu domowego. Naturalne środki czystości mogą nie tylko wyczyścić powierzchnię lepiej, ale także i pozwolić ci zaoszczędzić. Przykładowo, jeśli w ciągu miesiąca 200 złotych dajesz na środki czystości, w ciągu roku już 2400 złotych mogłoby się znaleźć w twojej skarbonce. Zdecydowanie nie jest to mała kwota. Od czego więc zacząć?

fot.unsplash.com

Weź w dłoń kartkę oraz długopis, a następnie sporządź listę na podstawie naszych wskazówek. Te produkty powinny zawsze znajdować się w twoim domu lub pomieszczeniu gospodarczym.

  1. Ocet – temat octu przewijał się na naszym portalu już niejednokrotnie, jednak ciężko nie podkreślać tego cudownego płynu na każdym kroku. Ocet, choć nie pachnie najlepiej, działa absolutnie niesamowicie, a dodatkowo jedna butelka kosztuje około 2 złote. Czy naprawdę ktoś zna jakikolwiek minus?
  2. Soda oczyszczona – zdecydowanie zdobywa drugie miejsce na podium. Również sprawdzi się do czyszczenia wszelakich powierzchni. Poleca się jednak kupować ją w paczkach kilogramowych, a nie w małych saszetkach, wychodzi wtedy znacznie taniej, a naprawdę warto mieć ją pod ręką. Możesz ją zastosować do prania dywanu, ubrań czy też do odtykania rur w swojej łazience.
  3. Owoce, a w szczególności cytrusy – z nich możesz przygotować naprawdę ciekawe detergenty. Cytryna, nie tylko odstraszy komary, ale także i może pomóc ci w walce z sikającym wszędzie szczeniakiem. Działają one nie tylko antybakteryjnie, ale także i poradzą sobie z wszelakimi zabrudzeniami.
  4. Alkohol – nie tylko pozwoli ci na stworzenie środka dezynfekującego, ale także i poradzi sobie z wieloma trudnymi do usunięcia plamami. Możesz wykorzystać zwykłą czystą wódkę lub po prostu spirytus. Jeśli nie pijesz, a kupujesz alkohol wyłącznie w celu sprzątania, postaw na tanią wódkę jak np. Parkowa, która kosztuje jedynie 15 złotych za pół litra, a sprawdzi się równie dobrze.
  5. Olejki eteryczne – nie tylko pięknie pachną, ale także i sprawdzają się w domach. Możesz za ich pomocą stworzyć odświeżacz powietrza, czy też po prostu dodawać je do wody z octem. W ten sposób pozbędziesz się zapachu octu ze swojego domowego detergentu. W sklepach znajdziesz naprawdę wiele różnych zapachów. Niektóre mogą działać na ciebie bardzo kojąco, a dodatkowo, kto nie chce wrócić do domu, który swoim zapachem, aż przyciąga cię z drugiego końca ulicy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here