fot.unsplash.com

Piękny ogród to nieodłączna część naszego domu. Przyjemnie jest wyjść na taras o poranku i rozejrzeć się wokół, podziwiając nasz piękny ogród. A jeszcze przyjemniej jest móc się pochwalić naszym ogrodem przed znajomymi, żeby mogli docenić naszą pracę, a my możemy w końcu poczuć się docenieni. Oto kilka prostych porad na temat tego, jak urządzić piękny ogród.

Powstawanie ogrodu od podstaw wymaga od nas mnóstwa cierpliwość i wiary w to, że w końcu się uda i ogród będzie wyglądał bajecznie. Kiedy już osiągniemy upragniony efekt, poczujemy niesamowitą satysfakcję, która utwierdzi nas w przekonaniu, że jednak warto było zacisnąć zęby i skończyć to, co zaczęliśmy.

Nie trzeba urządzać ogrodu tak, żeby nasze portfele płakały przez długi czas. Można to rozplanować na etapy, jeśli mamy więcej czasu. Można też sięgnąć po tańsze rozwiązania, co też wiąże się z tym, że zaoszczędzimy i będziemy mogli kupić za to coś innego. Oszczędności zawsze najlepiej szukać na początku. Jeśli wszystko rozłożymy w przemyślany sposób, to nie będziemy musieli się martwić, że na wymarzoną huśtawkę albo hamak zabraknie nam pieniędzy. Nie wyrzucajmy piasku, starych cegieł ani betonowych płyt, bo mogą się nam przydać do budowania nawierzchni, a także stopni schodów czy też rabat na kwiaty.

fot.unsplash.com

Warto też skorzystać z tańszych rozwiązań jeśli chodzi o meble. Możemy zrobić je sami czy to z euro palet czy też ze ściętych pni lub konarów. Wystarczy użyć wyobraźni, a sami możemy zrobić takie meble, o których nam się nigdy nie śniło. Możemy zrobić z nich zarówno ławki, jak i leżaki, stoliki czy też huśtawki.

Później będzie potrzebny nam plan. Nie wolno działać po amatorsku. Zacznijmy urządzanie ogrodu od wykonania planu zagospodarowania przestrzeni, a także ustalenia kolejności prac, przez co unikniemy błędów i będziemy działać sprawnie. Warto też przygotować szkic tego, gdzie i w jakim miejscu mają znaleźć się rośliny, które zamierzamy sadzić. Jedne z nich wolą miejsca zacienione, drugie wolą miejsca, gdzie jest pół ciemno pół jasno, a jeszcze inne wolą kąpać się w słońcu i czerpać z niego same korzyści.

Prace ziemne

Takie prace są przede wszystkim związane ze zmianą ukształtowania powierzchni nie tylko ze względu na estetykę czy funkcjonalność, ale także po to, żeby woda samoczynnie spływała w pożądanym kierunku.

Nawierzchnia

Utwardzona nawierzchnie jest niezbędna, ale nie powinna dominować nad ziemią. Lepiej rozplanować ją tak, gdzie jest ona najbardziej potrzebna (np. podjazd, ścieżka od furtki do drzwi, czy też przejścia z tarasu do ważniejszych miejsc na posesji). Przede wszystkim – zachowajmy umiar przy doborze materiałów. Im mniej, tym lepiej. Wybierajmy takie materiały, które w swojej nawierzchni mają chropowatość i są antypoślizgowe, tak żeby podczas deszczu czy śniegu nie doszło do nieprzyjemnych wypadków.

Pomyśl też o drzewach, jakie chcesz mieć w swoim ogrodzie. Mogą to być odmiany karłowe, które nie stanowią problemu w przycinaniu. Zawsze można postawić też na większe krzewy, które sprawdzą się równie dobrze. Świetnym efekt będzie dawać zieleń, która sadzona jest w dużych jednorodnych grupach, bo kiedy będziemy sadzić je w pojedynkę – mogą sprawić wrażenie chaosu.

fot.unsplash.com

Jeśli jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem, zapoznaj się z takimi roślinami, które na początek są łatwe w utrzymaniu, przeżyją wiele lat, a także takie, którym niestraszny jest początek twojej miłości do ogrodnictwa.

Uwaga na kolory. W tych bardziej nowoczesnych ogrodach ludzie unikają różnorodności barw. Najlepiej będzie, kiedy barwy przewodnie będą 2 albo 3. Należy również pamiętać, że nie liczy się tylko kolor kwiatów, ale także ich ulistnienia. Mogą być w różnych odcieniach zieleni – od tej ciemnej aż po seledynową, a także żółć, czerwień i szarość. Najważniejsze, żeby rabaty były atrakcyjne przez cały rok, dlatego dobierajmy odmiany o różnej porze kwietnia i takie, które podczas zimy nie tracą liści.

Zamontuj oświetlenie

Oświetlony ogród zachęca do wieczornego relaksu na świeżym powietrzu. W obrębie naszego ogrodu warto postawić lampy na wyższych lub niższych słupkach, które możemy ustawić przy ścieżkach. Możemy też postawić na reflektorki montowane na trawniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here