Dlaczego warto oszczędzać
fot.unsplash.com

Oszczędzanie jest nie tylko bardzo potrzebne, ale także trudne. Wiele osób ma problem z odłożeniem pieniędzy na tzw. czarną godzinę. Niestety najczęściej wynika to nie z zarobków, a z braku motywacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten artykuł. Dlaczego warto oszczędzać?

Dlaczego warto oszczędzać? Aby poprawić sobie byt

Oszczędności mogą wam pomóc w wielu ciężkich sytuacjach np. gdy popsuje się pralka, tryby zaczną się zacinać, a wy skończycie, piorąc ubrania ręcznie. Z oszczędności możecie zakupić nowy sprzęt, praktycznie w trybie natychmiastowym. Nie musicie się męczyć, wnioskować o raty itp. Kupujecie, płacicie za dostawę, a dostawcy nie tylko wniosą nowy sprzęt i go podłączą, ale także zabiorą ze sobą stary.

Oszczędności mogą także pomóc w przypadku przeprowadzki, zwłaszcza jeśli wynajmujecie mieszkanie. Kaucja zazwyczaj równa jest jednemu czynszowi, choć w przypadku gdy mieszkanie jest o wyższym standardzie, umeblowane lub wprowadzacie się tam z dziećmi czy ze zwierzętami (pies, kot, królik itp.) może zostać ona podniesiona. Warto być gotowym na takie sytuacje.

Dlaczego warto oszczędzać
fot.unsplash.com

Dlaczego warto oszczędzać? Podróże

Komu nie marzy się urlop? Wybranie go w miejscu pracy to jedno, a finanse na wyjazd to drugie. Wakacje potrafią sporo kosztować, zwłaszcza jeśli chcecie wybrać się do ciepłych krajów, dobrego hotelu, a dodatkowo zapłacić za opcję all inclusive. Warto odłożyć finanse nie tylko na wyjazd, ale także na atrakcje czy przede wszystkim – ubezpieczenie.

Za zaoszczędzone pieniądze możecie nie tylko wybrać się całą rodziną na wyjazd, który planowany jest od miesięcy, ale także wyskoczyć spontanicznie poza miasto, zaskoczyć drugą połówkę ciekawą randką lub udać się do fajnej, ale drogiej, restauracji np. aby uczcić rocznicę.

Dlaczego warto oszczędzać? Na starość lub dla dzieci

Różnie bywa z emeryturami, dlatego warto zabezpieczyć się na starość. Pomoże wam to nie tylko prowadzić szczęśliwe życie teraz, ale także w przyszłości w podeszłym wieku. Zwłaszcza jeśli nie dorobicie się własnościowego mieszkania czy pochorujecie się i będzie trzeba płacić wiele pieniędzy miesięcznie za leki.

Macie dzieci? W końcu wyfruną one z gniazda, wynajmą pierwsze mieszkania, zmienią pracę, a potem znajdą drugą połówkę, wezmą ślub i stworzą własną rodzinę. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, zatem warto zaoszczędzić parę groszy, aby móc temu dziecku, w przyszłości pomóc.

Dlaczego warto oszczędzać? Na hobby

Posiadacie jakieś hobby lub pasję? Może dodatkowe, zaoszczędzone finanse, warto przeznaczyć na coś, co sprawia wam przyjemność. Jeśli lubicie sporty, warto zainwestować w np. nowe buty do biegania. Kochacie ogród i kwiatki? Kupcie nowy rodzaj, ozdobną osłonkę, nowe sadzonki czy nasiona.

Dlaczego warto oszczędzać
fot.unsplash.com

Dlaczego warto oszczędzać? Na zwierzęta

Posiadacie w swojej rodzinie psa, kota, królika, papugę czy chomika? Każde zwierze choruje. Choć teraz stan zdrowia waszego pupila może być dobry, nie oznacza to, że tak będzie zawsze. Rachunki za weterynarza w przypadku nagłych przypadkach czy w momencie operacji, potrafią wynosić nawet kilka tysięcy złotych, a przecież zwierzakowi trzeba jak najszybciej pomóc? Warto utworzyć zatem konto oszczędnościowe, które będzie specjalnie dla waszego pupilka. Wpłacajcie tam co miesiąc konkretną kwotę i nie wypłacajcie, w momencie gdy to np. wam brakuje pieniędzy.

Jak oszczędzać? Jak mniej wydawać?

Oszczędzanie wcale nie jest trudne. Oczywiście jeśli zarabiacie np. 2000 złotych, a połowę oddajecie na mieszkanie, ciężko będzie wam odłożyć 500 złotych. Jeśli zarabiacie 5000 złotych, a na wynajem czy ratę kredytu dajecie 1000 zł, ta kwota nie jest już problemem. Zacznijcie od zaplanowania budżetu domowego. W ten sposób dowiecie się, ile miesięcznie wydajecie na mieszkanie, zakupy, samochód, rachunki, ile zostaje wam do życia, ile jesteście w stanie odłożyć itd. Odetnijcie te koszta, które są zbędne. Poszukajcie tańszych zamienników produktów lub wybierzcie te, które możecie zastosować na wiele różnych sposobów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here