fot.unsplash.com

Zdecydowałeś się na zakup szczeniaka, który od pierwszego dnia w domu będzie nowym członkiem rodziny? Super! Jeśli decyzja jest już podjęta, ty zakupiłeś wyprawkę, a także wybrałeś odpowiednią rasę dla siebie, czas na wybór samej hodowli. Przeprowadzimy cię dziś przez cały proces krok po kroku, ale także i powiemy na co konkretnie musisz wracać uwagę. Spokojnie, wcale nie jest to takie trudne, wystarczy kilka reguł, których należy się trzymać. Zaczynajmy! 

Rasa psa a hodowla. Gdzie szukać szczeniaków do kupienia?

Im bardziej popularna jest rasa psa, która cię interesuje, tym więcej „hodowli” znajdziesz w sieci. Dlaczego „hodowli”? Ponieważ to, że komuś urodziły się szczeniaki i je sprzedaje, nie oznacza, że faktycznie posiada hodowlę, ale o tym powiemy później. Przykładowo: owczarki niemieckie czy też yorkshire terrier to bardzo popularne psiaki, znajdziesz je więc absolutnie wszędzie. Jeśli decydujesz się np. na Malamuta lub też Basenji, konieczna będzie wycieczka, nawet na drugi koniec Polski. Na to też musisz się przyszykować. Gdzie szukać hodowli?

Lata temu istniało wiele stron jak np. gratka.pl czy sprzedajemy.pl. Obecnie korzystamy z OLX czy z Facebooka i do tych stron/portali powinniśmy raczej się skłaniać. Dlaczego? Gratka.pl oraz Sprzedajemy.pl to teraz wylęgarnia oszustów i złodziei. Dlaczego? Sprawdźmy to!

fot.unsplash.com

Jak uniknąć oszustwa przy zakupie psa?

Po wejściu na stronę sprzedajemy.pl wpisujemy frazę „husky” i wybieramy odpowiednią kategorię, czyli Ogłoszenia>Zwierzęta>Psy>Pies Husky. Znajdujemy aukcję. Cena 740 złotych. Bardzo okazyjna, jak na tę rasę. Tytuł ogłoszenia? „3 rasowe KC zarejestrowało szczenięta husky syberyjskie” tutaj już powinna ci się zapalić czerwona lampka. W końcu nie brzmi to jakoś zbyt rozsądne, a na dodatek napisane jest całkowicie niepoprawnie. Co najmniej tak, jakby pisał to obcokrajowiec.

Niestety autokorekta w telefonach często płata nam figle, więc klikamy w ogłoszenie. Może to po prostu jakiś błąd. Naszym oczom ukazują się pieski, a właściwie tylko jedno zdjęcie. Na nim znajdują się 2 psiaki, mimo że ogłoszenie podaje 3. Piękne, z cudownymi niebieskimi oczami. Zjeżdżamy niżej. Sprzedawca nazwę ma taką, że choćbyśmy chcieli, to nie przeczytamy jej na głos. Brak numeru telefonu czy adresu e-mail. Kontakt jednie poprzez portal sprzedajemy.pl – kolejna czerwona lampka. Czas na opis!

3 rasowe KC zarejestrowało szczenięta husky syberyjskie
temperament energetyczny pozostawiony z miotu 7.
Z doskonałej linii hodowlanej 3 rasowych KC zarejestrowanych husky syberyjskie należących do nas obu. Ona absolutnie kocha dzieci i inne psy, chłodzenie, ćwiczenia i życie rodzinne.
1. Odsadzone na mokro i sucho
2. Mikroukłady
3. Pchła i odrobaczona do tej pory
4. W pełni zaszczepiony i zdolny do spacerów
5. Ma Blankie od urodzenia
6. Obecnie nocniki na zewnątrz i zmierzające w kierunku nocnego suszenia wkrótce.
7. Wyszkolona skrzynia
Wychowując je razem z innymi psami i dziećmi, staną się bardzo odważnymi, jasnymi szczeniętami.
Nie wahaj się zadzwonić do mnie z prośbą o cokolwiek lubisz lub do oglądania.

Co wiemy z tego opisu? Absolutnie nic. Jeśli natrafisz na takie ogłoszenie, nie kupuj. Jak najszybciej uciekaj. Naprawdę nic dobrego z tego nie wyniknie. Skoro jednak w sieci jest tyle oszustw, gdzie zakupić psa i gdzie go szukać?

fot.unsplash

Hodowle ZKWP/FCI a pseudohodowle – jaka jest różnica?

Jeśli szukasz psiaka do kupienia sprawdź Facebooka oraz OLX. Przy oglądaniu każdego ogłoszenia czy też kontakcie z hodowcą zawsze pytaj, w jakim związku jest on zarejestrowany oraz jaka jest nazwa hodowli. Gdy ją poda, sprawdź ją w sieci. Jeśli podlega ona pod ZKwP/FCi – śmiało, rezerwuj szczeniaka. Jeśli nie – szukaj dalej. Pamiętaj, że na własnym zdrowiu nie oszczędzasz to nie oszczędzaj też na zdrowiu twojego przyszłego podpoiecznego.

Psiaki rozmnażane poza hodowlami ZKwP/Fci często nie są traktowane w odpowiedni sposób, mają wiele chorób, także tych genetycznych. Choć zaoszczędzisz przy kupnie psa, bo zapłacisz mniej, szybko ta kwota urośnie, nawet kilkakrotnie, gdy okaże się, że maleństwo trzeba leczyć, nawet do końca jego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here