fot.unsplash.com

Ogród to nie tylko wspaniałe miejsce, w którym możesz się zrelaksować np. czytając ulubioną książkę czy też pobawić ze swoim psem. Na działkach hodujemy także rośliny, warzywa czy owoce, a zazwyczaj skrzyneczki otoczone są trawą. Wymagana jest więc odpowiednia pielęgnacja tych miejsc, a także sprzątanie. Jeśli nie zrobiłaś tego na jesień czy zimę, na wiosnę czeka cię nieco więcej pracy, jednak da się to wszytko ogarnąć, głowa do góry, pomożemy! 

Wiosenne porządki w ogrodzie – sprzątanie

Zacznijmy od najważniejszego, czyli sprzątania. Na jesień drzewa zrzucają liście, a co za tym idzie, należy je zgrabić i wrzucić na kompost lub do specjalnych pojemników czy worków na odpady bio. Zazwyczaj robi się to jesienią, jednak zrozumiemy, jeśli wtedy ci się nie chciało. Nie ma w tym przecież nic złego. Weź więc do rąk grabie, przygotuj sobie specjalne pojemniki czy też worki i zacznij sprzątać. Co zrobić z takimi liśćmi? Możliwości masz dwie. Z pewnością nie wolno ci ich spalić, za to jest naprawdę spory mandat. Zacznij więc od skonsultowania się z ZGK, czyli zakładem gospodarki komunalnej i zapytaj ich o poradę. Większość gmin na liście przygotowuje specjalne worki bio lub te na odpady zielone. Dopytaj kiedy jest ewentualny wywóz lub też podrzuć je bezpośrednio do sortowni.

Możesz także liście, podobnie jak i gałęzie czy inne odpady umieścić w kompostowniku, jeśli go nie posiadasz, masz idealną okazję na stworzenie go. Zrobienie kompostownika nie zajmie ci dużo czasu, a dodatkowo cale nie jest drogie. Możesz go przygotować ze starego łóżeczka dziecięcego, palet zarówno tych euro, jak i tych jednorazowych czy z blachy. Możliwości jest naprawdę sporo. Poszukaj na OLX w swojej okolicy, co ludzie mają do oddania lub co sprzedają za niewielką kwotę i wykombinuj coś, co sprawdzi się na twojej działce.

fot.unsplash.com

Wiosenne porządki na ogrodzie – skoszenie trawy i wyrwanie chwastów

Kolejnym krokiem w drodze do idealnego ogrodu jest oczywiście skoszenie trawy. Jeśli masz w swoim garażu kosiarkę, wykorzystaj ją! W przeciwnym wypadku konieczne będzie zatrudnienie firmy, która taki sprzęt posiada, wypożyczenie samej kosiarki lub prośba sąsiada o pomoc. Możliwości masz naprawdę sporo. Może warto zapłacić dla chwili spokoju i relaksu, a robotę ktoś wykona za ciebie? Trawa skoszona, co dalej? Jeśli istnieje taka potrzeba, przekop działkę i w niektórych miejscach wysiej trawę na nowo, w przeciwnym wypadku taki krok możesz pominąć.

Czas na wyrwanie chwastów, a także przygotowanie grządek pod uprawę. Ten krok zdecydowanie nie będzie szybki, zwłaszcza jeśli twój ogród jest mocno zaniedbany. Załóż na dłonie rękawiczki, przygotuj sobie wiaderko na chwasty i do dzieła. Możesz sobie dodatkowo pomóc małą łopatką lub też chemią, która rozprawi się z intruzami w dosłownie chwilę. Chwasty wyrwane, co dalej?

Wiosenne porządki na ogrodzie – przygotuj grządki pod uprawę

Jeśli planujesz uprawiać na swoim ogrodzie warzywa, zioła czy też kwiaty, zacznij od przygotowania grządek lub też pojemników. Wiele osób wysiewa rośliny w skrzynkach i jest to nie tylko prost sposób, ale także bardzo estetyczny. Skrzynki w razie potrzeby możesz z powrotem przenieść do domu np. gdy temperatura spadnie lub postawić je na balkonie lub na parapecie. Jest to także odpowiedni moment na zakup wszelakich nasion, szczepek czy gotowych roślin. Obecnie w sklepach zarówno budowlanych, jak i w zwykłych supermarketach jak np. Netto, Biedronka czy Kaufland.

fot.unsplash.com

Ewentualne grządki należy przekopać, a ziemię uzupełnić nawozem. Wszystko to musi zostać wykonane na kilka dni przed wysiewem, zatem zaplanuj sobie to tak, aby na spokojnie się wyrobić. Ogród nie jest tylko i wyłącznie obowiązkiem, ale także i pasją jeśli zatem nie lubisz bawić się w ziemi i nie pamiętasz o podlewaniu, postaw na proste rozwiązania. Zwykła trawa i meble ogrodowe będą wyglądać równie pięknie i to bez nadmiaru pracy. Głowa do góry, z pewnością nie będzie to trwało w nieskończoność, zwłaszcza jeśli poprosisz domowników o pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here