Piec na węgiel, choć nie jest najbardziej estetyczną rzeczą na świecie, wciąż jest chętnie wybierany. Nic w tym dziwnego, istnieją one od wielu lat, jednak ich forma, kształt czy rozmiar ciągle ulega zmianie. Jeśli stoisz przed decyzją wyboru ogrzewania do swojego domu czy mieszkania z pewnością ten poradnik ci pomoże dokonać odpowiedniego wyboru. Zaczynajmy!
Jaki rodzaj ogrzewania jest najlepszy?
Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy tak naprawdę od wielu czynników jak metraż, dostępność opału, kwestia wygody czy estetyki. Warto jednak rozważyć wiele opcji i porównać je do siebie przed podjęciem ostatecznej decyzji. Kominek jest zdecydowanie estetyczny, a także często przestawiany jako ładne, romantyczne miejsce, w końcu kto nie chciałby rozłożyć przed nim koca i urządzić piknika w zimie? Mimo to konieczne jest dokładanie do niego, nawet częste, a z pewnością zgaśnie on przez noc i rano musisz na nowo rozpalić. Ogrzewanie elektryczne, choć wygodne, potrafi sporo kosztować, podobnie jak i te gazowe. Co więc z piecem?
Lata temu z pewnością większość osób miała w domu piec kaflowy, także ty. Były one wielkie, brzydkie jak noc, choć do dnia dzisiejszego mają swoich zwolenników, ale jednak trzymały ciepło. Na pewno twoja babcia czy mama kładła ci na nim kołdrę na chwilę przed spaniem, a następnie przykrywała cię nią. Cudowne, prawda? Wciąż wiele osób korzysta z pieców kaflowych, a także dopasowuje je do swoich nowoczesnych wnętrz np. przemalowując kafelki czy czyniąc z niego element nie tylko ogrzewania, ale także i dekoracji danego pomieszczenia. Jaki jest największy minus pieców kaflowych? Nie jesteś w stanie jednym ogrzać całego domu czy mieszkania, zwłaszcza jeśli mowa o dużych metrażach.
Piec kaflowy, dlaczego się od nich odchodzi?
Zapewne pamiętasz, że jeden piec kaflowy znajdował się w kuchni, a pozostałe w pokojach. W przypadku np. dwupokojowego mieszkania istniało kilka opcji. Mogłeś postawić na dwa piece lub jeden, który przechodził przez ścianę. Oczywiście nie mogła ona go dotykać, zatem wokół pieca miałeś kilka centymetrów odstępu. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale także i niefunkcjonalne gdy np. chcesz obejrzeć film, a twoja partnerka czy partner śpi w drugim pokoju. Nawet zamknięcie drzwi tutaj nie pomoże.
Często do pieca kaflowowego wrzucano absolutnie wszystko, nie tylko węgiel czy drewno, ale także plastik, papiery, stare koszulki, gazety czy po prostu śmieci. Oczywiście po spaleniu, konieczne było wyciągnięcie popiołu, co zdecydowanie nie było łatwym zadaniem, jako że popielnik wydzielał bardzo dużo pyłu, który momentalnie znajdował się absolutnie wszędzie, nie tylko na podłodze, ale także i na ścianach. Od kafloków odchodzi się nie tylko z powodu wyglądu czy ich wieku, ale także zagrożeń związanych z tlenkiem węgla czy nawet pożarem. Nie wynika to jednak z samego pieca, a po prostu uszkodzeń czy wieku.
Piec na węgiel – plusy i minusy. Czy to dobre rozwiązanie?
Obecnie większość osób rezygnuje z kafloków lub nawet same gminy wymieniają mieszkańcom ogrzewanie. Piece na węgiel aktualnie są znacznie bardziej funkcjonalne, jako że mogą ogrzewać także wodę, a dodatkowo możesz zamontować w mieszkaniu kaloryfery. Palenie w takim piecu nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy czy umiejętności, a jedynie czegoś na podpałkę i samego opału. Pozostając w tym temacie, zdecydowanie największym minusem pieca jest węgiel. Trzeba go nie tylko zakupić, a nie jest to tanie, ale także i nosić i przechowywać.
W domku jednorodzinnym ten problem nie będzie aż tak spory jak w przypadku mieszkania. W bloku, w mieszkaniu na parterze z pewno poradzisz sobie z jednym wiaderkiem codziennie lub co kilka dni, w przypadku czwartego czy piątego piętra i braku windy, nie będzie już to tak proste, prawda? Konieczne jest także miejsce, w którym ten opał będzie można składować.
Zatem, jak sam widzisz piec ma swoje plusy i minusy, podobnie jak i każde inne rozwiązanie. Wszystko zależy od tego gdzie mieszkasz, na czym ci zależy, a na co możesz przymknąć oko. Podejmij więc rozsądną decyzję, nie na podstawie kosztów, a tego co będzie dla ciebie funkcjonalne i odpowiednie.