fot.unsplash.com

Pomieszczenie gospodarcze to bardzo przydatne miejsce, w którym możesz przechowywać wszelakie środki czystości, akcesoria do sprzątania jak szczotki, mopy, odkurzacz, a także inne szmatki czy nakładki na mopa. To miejsce możemy właściwie nazwać składzikiem na wszystkie rzeczy, których nie chcemy na co dzień widywać i zwyczajnie psują nam efekt wizualny naszego mieszkania i nie wygląda ono już tak pięknie i estetycznie. Jak zorganizować takie pomieszczenie? Odpowiadamy!

Jak zorganizować pomieszczenie gospodarcze? Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze?

Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym masz duże pole do popisu. Mały pokoik, który absolutnie do niczego nie pasuje, świetnie sprawdzi się jako pomieszczenie gospodarcze, a dodatkowo wystarczy go odpowiednio urządzić i od razu można zacząć korzystać. W bloku czy w kamienicy problem jest nieco większy, choć nie jest to zadanie niewykonalne, ale o tym napiszemy potem. Co powinno się w takim składziku znajdować? Jak go urządzić i co tam umieścić?

Przede wszystkim weź pod uwagę to, co chcesz, aby się tam znalazło i zacznij od listy. Masz kilka mopów? Może jeden z nich jest parowy, inny dalej leży w kartonie, a jeszcze inny stosujesz tylko przy myciu balkonu lub werandy, bo zwyczajnie do niczego innego się nie nadaje. Jeśli chcesz coś przechowywać w kartonach jak np. odkurzacz, weź pod uwagę to, że powinien on raczej stać na ziemi, z pewnością nie chcesz co chwilę dźwigać ciężarów. Reszta przedmiotów jak środki czystości itp. może znajdować się na półkach. Wtedy jednak należy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu ich, tak aby na pewno każda butelka zmieściła się na swoje miejsce.

fot.unsplash.com

Pomieszczenie gospodarcze inspiracje. Wnętrze szafy gospodarczej. Meble gospodarcze.

Teraz gdy masz już listę, czas przystąpić do działania. Co należy zakupić? Haczyki do wieszania np. obrazków, świetnie sprawdzą się jako miejsce do powieszenia mopa, miotły czy zmiotki i szufelki. Jeśli twój kijek nie ma dziurki, wystarczy wykonać ją przy pomocy śrubokrętu i zapalniczki i przepleść przez nią np. sznurek jutowy lub trytytkę. Co jeszcze warto tam dodać? Pojemniki! Do takich pojemników możesz nie tylko poukładać akcesoria do sprzątania, ale także zorganizować środki czystości. Jeśli pudełko jest kartonowe możesz na nim napisać np. „mopy” lub „szmatki mikrofibra” i wtedy od razu wiesz, po co sięgasz, a także gdzie co odłożyć. W przypadku pojemników plastikowych wystarczy, że na kartce papieru napiszesz taką samą frazę, a następnie przykleisz ją za pomocą przezroczystej taśmy i gotowe.

Warto także przejść się po sklepach lub przejrzeć internet w celu znalezienia naprawdę nietypowych, choć przydatnych gadżetów. Z pewnością znajdziesz tam specjalne uchwyty na żelazko czy rurę od odkurzacza, a także inne stelaże czy uchwyty, które pomogą ci zorganizować ciężkie i trudne miejsca. Ciekawym rozwiązaniem będzie także np. tablica korkowa, na którą możesz przyczepiać listę zakupów, rachunki do opłaty i wiele innych.

fot.unsplash.com

Pomieszczenie gospodarcze w bloku. Małe pomieszczenie gospodarcze

W domku jednorodzinnym stworzenie pomieszczenia gospodarczego wcale nie jest trudne, zwłaszcza gdy do dyspozycji ma się dużo miejsca, jak jednak zorganizować coś takiego w bloku? Czy należy całkowicie zrezygnować z marzeń? Nie, wcale nie! Najlepszym miejscem byłby przedpokój, jednak nie każdy ma taką opcję. Zastanów się więc, gdzie zmieścisz szafę i jakiej wielkości może ona być – jednodrzwiowa, dwudrzwiowa, trzydrzwiowa itp. Jeśli masz już szafę typu komandor, możesz zorganizować lepiej swoje ubrania i np. przenieść je wyłącznie na jedną stronę, a w drugiej zrobić przestrzeń gospodarczą.

Oczywiście w takiej szafie nie będziesz w stanie umieścić, aż tylu przedmiotów co w osobnym pomieszczeniu, zastanów się więc co możesz ze sobą ugrupować. Może żelazko postawić zaraz obok deski do prasowania, mop i nakładki na niego z drugiej strony, a ściereczki czy inne akcesoria włożyć do jednego pojemnika. Wykorzystaj także drzwi szafy. Na nich przecież możesz powiesić haczyki i zyskać dodatkowe miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here