fot.unsplash.com

Wiele osób marzy o wyprowadzce na wieś do domu jednorodzinnego. Własny ogród, duża przestrzeń, brak sąsiada z dołu, z góry i z lewej czy z prawej strony. Cisza, spokój i … dużo sprzątania. Tego argumentu używa naprawdę wiele osób. W końcu im większa przestrzeń, tym więcej podłóg do mycia, odkurzania czy okien do czyszczenia. Czy faktycznie tak jest? Odpowiadamy! 

Ogród to wiele pracy, ale jaki piękny efekt

Zazwyczaj domki jednorodzinne mają ogródki, o które, oczywiście, trzeba dbać. Wymaga się nie tylko regularnego zbierania śmieci, wyrywania chwastów czy odśnieżania, ale także i koszenia trawy, wysiania nowej co kilka lat, a także stworzenie ewentualnych ozdób kwiatowych w pięknych donicach czy też ogródka warzywnego lub tego z ziołami. Bez wątpienia różnica jest kolosalna. Dbanie o balkon to nie to samo, co dbanie o ogród i absolutnie nie należy tych dwóch czynności do siebie porównywać, co jednak z resztą domu? Wiele osób twierdzi, że sprzątanie domu trwa znacznie dłużej, niż sprzątanie mieszkania, bowiem różnią się one od siebie powierzchnią.

Dom czy mieszkanie – metraż

Ta logika ma oczywiście pewien sens. W mieszkaniu o powierzchni 40 metrów kwadratowych z pewnością jest mniej sprzątania, niż w domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Nie ma tutaj jednak znaczenia czy mieszkasz w bloku czy w domku, a po prostu metraż. Wiele mieszkań jest dużych, przestronnych. Coraz częściej kupujemy lub wynajmujemy duże apartamenty lub trzypokojowe lokale. Po co? Dla wygody i swobody. Nikt wtedy nie myśli o sprzątaniu, prawda? Przerzucenie się z małego metrażu na duży, zawsze będzie się wiązać z „kłopotem”. Nie tylko w kwestii sprzątania, ale także urządzania wnętrz, organizacji kuchni, łazienki, salonu czy sypialni i jest to całkowicie zrozumiałe.

Musisz zatem przemyśleć dokładnie tę kwestię, a także poszukać rozwiązań, które pozwolą ci nie tylko zaoszczędzić czas w ciągu dnia, ale także i usprawnić cały proces sprzątania. Jeśli wyrobisz sobie prawidłowe nawyki jak harmonogram sprzątania czy zwykłe odkładanie przedmiotów na swoje miejsce ma kluczowe znaczenie. W ten sposób zaoszczędzisz sobie pracy w dzień wolny. Co jeszcze ma wpływ na większe sprzątanie?

fot.unsplash.com

W domku jednorodzinnym łatwiej o organizację przestrzeni

Domek jednorodzinny to zazwyczaj większy metraż, a ten znów wiąże się z większą ilością mebli czy zwyczajnie większymi gabarytami pospolitych szaf, komód czy innych miejsc do przechowywania. Na małym metrażu należy szukać rozwiązań, jednak nie jest możliwe wstawienie trzydrzwiowej szafy do sypialni, w której ledwo mieści się łóżko. Salon w bloku często pełni funkcję jadalni, sypialni, miejsca do zabawy, pracy, nauki, a także wspólnego relaksu przy książce, serialu czy filmie. W domu możesz spokojnie wystosować kilka odrębnych pomieszczeń, a jeśli dysponujesz naprawdę sporą przestrzenią możesz z powodzeniem stworzyć kuchnię, jadalnię, gabinet (miejsce do pracy, gdy np. pracujesz zdalnie), pokój dla dziecka, sypialnię, pokój zabaw czy „salę kinową”. Wszystko zależy tak naprawdę od ciebie.

fot.unsplash.com

Więcej pokoi = więcej mebli, czyli też więcej miejsca do przechowywania. Bez problemu każdy przedmiot znajdzie swoje miejsce. Nie musisz już trzymać leków tuż obok ręczników, bo nigdzie indziej nie wejdą. Na zabawki swojego psa czy kota możesz postawić osobną szafkę, w której umieścisz także inne akcesoria jak szelki, kocyki czy karmę. Oszczędzasz w ten sposób miejsce w kuchni, a także w innych pomieszczeniach w domu. Dodatkowo nikt nie broni ci stworzyć specjalnego miejsca gospodarczego na wszelakie środki czystości, narzędzia, drabiny, mopy, odkurzacz i wiele innych.

Podsumowując: dom wcale nie oznacza, że będziesz miała więcej sprzątania. Na dobrą sprawę wszystko zależy od ciebie, od tego co robisz, ile rzeczy masz w domu, jak wiele ubrań zawiera twoja szafa, czy jak bardzo lubisz gotować. Wszystko jest do ogarnięcia jeśli dobrze rozplanujesz swój czas, nie tylko ten poświęcony sprzątaniu, ale i pracy, gotowaniu czy planowaniu budżetu domowego. Głowa do góry, będzie dobrze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here