Urządzanie małego balkonu
fot.unsplash.com

Balkon to super opcja na odrobinę relaksu na świeżym powietrzu, bez konieczności wychodzenia z domu. Jak jednak urządzić balkon, który swoim rozmiarem zdecydowanie utrudnia cały proces? Czy jest to w jakikolwiek sposób wykonalne? Tak, z naszymi wskazówkami na pewno pójdzie ci o wiele łatwiej. Sprawdź sam i się przekonaj, a o efektach poinformuj nas w komentarzu! 

Urządzanie małego balkonu. Metamorfoza balkonu w bloku

Zacznijmy od najważniejszego, czyli rozmiaru. Dla jednej osoby „mały balkon” oznacza miejsce, gdzie zmieścimy wyłącznie stopy, a dla drugiej powierzchnię około 2-3 metrów kwadratowych. Niestety przy balkonie w bloku, gdzie nie jesteśmy w stanie nawet na niego do końca wyjść, nie postawimy na meble, poduszki czy dodatki. Jedyne co możecie zrobić to od zewnętrznej strony zawiesić kwiaty w specjalnych doniczkach z haczykami, a także wykorzystać parapet, jeśli się on tam znajduje. Przy nieco większym metrażu sprawa jest już prostsza.

Wymierz dokładnie swój balkon, a następnie zastanów się nad osłonięciem go, a także podłożem. Zazwyczaj typowe balkony w blokach mają na spodzie beton lub kafelki. Możesz je oczywiście dokładnie oczyścić lub też zamalować jeśli istnieje taka potrzeba. Coraz więcej osób jednak decyduje się na wyłożenie balkonu czymś nowym. Możliwości masz sporo. Najtańszą opcją będzie zdecydowanie gumolit. Lata temu było to popularne rozwiązanie, jednak bardzo brzydkie. Obecnie gumolit może wyglądać bardzo pięknie, jako że dostępny jest w wielu kolorach czy wzorach, a nałożenie go i docięcie jest dziecinnie proste. Świetnie sprawdzi się także sztuczna trawa, zwróć jednak uwagę na to, aby nie była ona zbyt twarda. Nikt przecież nie chce przed wyjściem na balkon zakładać butów, prawda?

Urządzanie małego balkonu
fot.pxfuel

Aranżacja małego balkonu. Kwiaty na balkonie.

Czas na osłonięcie się od świata, jeśli oczywiście tego chcesz. Możliwości jest naprawdę sporo. Zwykła jednak siatka czy kawałek gumolitu nie będzie wyglądał atrakcyjnie, dlatego mamy dla was lepsze rozwiązania. Z pewnością pięknie będzie się prezentować parawan bambusowy lub z wikliny. Kosztuje od 20 złotych, a zamontowanie go jest bardzo proste i szybkie. Choć nie wpisze się w styl minimalistyczny, w stylu boho z dużą ilością kolorów czy zieleni, na pewno będzie komponował się idealnie!

Pozostając w temacie zieleni – na balkonie nie może zabraknąć kwiatów! Mogą one stanowić nie tylko dekorację, ale i osłonkę. Przykładowo bluszcz, będzie się piał w górę po płotku, wystarczy więc posadzić go w doniczce, a następnie podpinać go do balustrady i gotowe. Efekt? Niesamowity! Coraz więcej osób stawia na balkonie także palmy. Ten sposób z pewnością się sprawdzi jednak wyłącznie podczas ciepłej temperatury. Zimą ten kwiat musicie schować do środka. Przemyślcie zatem czy macie dla niego odpowiednie miejsce, aby po sezonie nie zostać w problemem giganta, który nigdzie się nie chce zmieścić. Z zewnętrznej strony zawieście doniczki. Możecie je także położyć na ziemi, na kwietnikach czy na parapecie. Pięknie będą się prezentować także drewniane skrzyneczki ustawione pionowo, a na nich ozdobne osłonki z roślinkami.

Urządzanie małego balkonu
fot.pxfuel

Jak urządzić balkon? Meble na balkon

Czas na meble! Jeśli oczywiście jesteście je w stanie zmieścić. Meble balkonowe są łatwodostępne i zazwyczaj dość tanie, wiele zależy od rozmiaru oraz materiału. Jeśli chcecie nieco zaoszczędzić przy tym procesie postawcie na meble stworzone z palet. Są bardzo proste w wykonaniu, a same materiały będą was niewiele kosztować. Dodatkowo odpowiednio zabezpieczone, mogą stać na dworze przez cały rok. Oczywiście nikt nie będzie siedział na samej palecie, zatem zawczasu kup lub samodzielnie uszyj poduszki, materace. Nawet na balkonie liczą się dodatki!

Kwiaty to oczywiście piękna dekoracja, jednak to nie wszystko. Pięknie będą prezentować się np. lampki, ale także lampiony czy świeczki. Podczas wyboru lampek na ogród, zwróć uwagę na ich zastosowanie. Zdecydowanie lepszą opcją będą lampki, które mogą być na zewnątrz, czyli te ogrodowe lub te specjalne na balkon. Z pewnością nie chcesz ich podczas deszczu na szybko ściągać, prawda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here